ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Θέλω να μάθω μπουζούκι!!!

    Stefanos-Radioglou
    08.07.2013, 21:53

    Παιδιά έχω πολλά χρόνια ψώνιο με το να μάθω μπουζούκι αλλά δεν είχα την ευκαιρία (ερασιτεχνικά πάντα)!Τώρα που μετακόμισα στην Άθηνα θέλω οπωσδήποτε να ασχοληθώ...Άν έχετε καμιά πρόταση για δάσκαλο ή ωδείο...τρίχορδο ή τετράχορδο...Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!


    PHILIPPOSSM
    08.07.2013, 22:01

    Τρίχορδο ή τετράχορδο θα το διαλέξεις μόνος σου αναλογα με το τι είδος μουσικής ακούς... Τώρα για τα άλλα, εγώ θα σου πρότεινα Δάσκαλο, είναι κατά την άποψη και την εμπειρία μου, πιο αμεσος στη εκμάθηση του οργάνου. Όλα αυτά βέβαια που σου έγραψα κατά την άποψη μου....

    Υ.Γ
    Εχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι το μπουζούκι δεν πρέπει να μείνει "ψώνιο" πρέπει να το λατρέψεις για να τα καταφέρεις καλά. 

    Φιλικά πάντα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PHILIPPOSSM, 08-07-2013 22:05 ]


    Stefanos-Radioglou
    08.07.2013, 22:34

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ τα λαϊκά και τα ρεμπέτικα τραγούδια θα προτιμούσα τετράχορδο αλλά δεν θα είναι πιο δύσκολο??(περισσότερες νότες){#emotions_dlg.huh} Βέβαια και εγώ πιστέυω παρόλο που είμαι άσχετος με αυτά πώς το ιδανικό ειναι να πάς σε δάσκαλο.. 

    Ξέρει κανείς να μου προτείνει κανέναν??

    Οι τιμές πού κυμαίνονται??


    VA505
    09.07.2013, 08:39

    Το τετραχορδο είναι πιο ευκολο απο το τρίχορδο.  Καλό ξεκήνημα!!!


    margatsif
    16.02.2014, 21:17
    Η φιλοσοφία του τετράχορδου με του τρίχορδου είναι τελείως διαφορετική. Με το τετράχορδο μπορείς να παίξεις και όλα τα λαϊκά αλλά και τα ρεμπέτικα με έναν διαφορετικό βέβαια ήχο, ενώ το τρίχορδο σε περιορίζει κάπως στο να παίξεις κυρίως ρεμπέτικα. Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Πάνω απ' όλα αγάπη για το όργανο και πολύ καθημερινή δουλειά. Καλή επιτυχία!!