ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    Εργασία σε δημοτικό ωδείο και ως ωρομίσθιος / αναπληρωτής-ασύμβατα;ΕΠΕΙΓΟΝ!

    nasiaser
    10.07.2013, 15:29

    Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ένας καθηγητής που εργάζεται ως καθηγητής σε ωδείο/μουσική σχολή μπορεί να υποβάλλει αίτηση για αναπληρωτής /ωρομίσθιος σε σχολείο και εφόσον τον πάρουν στο σχολείο να συνεχίζει να δουλεύει στο ωδείο/ μουσική σχολή ;

    Μέχρι τώρα, κάποιες προσκλήσεις για λίστες αναπληρωτών έθεταν ως κώλυμα στο να είναι κάποιος ιδιοκτήτης του ωδείου ή της μουσικής σχολής, αλλά δεν ανέφεραν κάτι για όσους εργάζονταν με σύμβαση σε αυτά. Κάτι πχ που διευκρίνιζαν όταν αναφέρονταν σε ιδιοκτήτες ή εργαζόμενους σε φροντιστήρια. Ξέρεις μήπως κανείς να με διαφωτίσει;

    Ευχαριστώ

    Για να μην υπάρξουν παρανοήσεις, ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί έχουμε μαζευτεί μερικοί βιτσιόζοι και προσπαθούμε να νεκραναστήσουμε το δημοτικό ωδείο της πόλης μας που μετά την περσινή χρονιά πρακτικά εκμηδενίστηκε. Ψάχνουμε λοιπόν να διαλευκάνουμε κάποιες λεπτομέρειες που παίζουν ρόλο σε πολλά (κυρίως παρασκηνιακά και παρακυκλωματικά) πράγματα (είμαι σίγουρη ότι όλοι καταλαβαίνετε), μήπως και βγει άκρη.

    Και πάλι ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nasiaser, 10-07-2013 15:35 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    10.07.2013, 19:21

    Καλησπέρα Νasiaser. Νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις της Διεύθυνση Εκπαίδευσης της περιοχής κατοικίας σου, προτού υποβάλλεις τα δικαιολογητικά σου για ωρομίσθια-ος/αναπληρωτής-τρια. Ή για να είσαι πιό σίγουρη/-ος, επικοινώνησε με τη Διεύθυνση Προσωπικού Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή Διεύθυνση Προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας Θ.Π.Α.-Τμήματα Α' Διορισμών. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    Agia
    10.07.2013, 21:45

    Καλησπέρα και  από μένα ..... αν διαβάσεις την περσινή εγκύκλιο αποσπάσεων με αρ. 81250/Δ2- 16/7/2012, που αφοράμόνο την πρόσληψη αναπληρωτών/ ωρομίσθιων  Μουσικών (συνήθως βγαίνει ξεχωριστά) θα σου λυθούν οι απορίες! Στην ίδια εγκύκλιο αναφέρονται και τα τηλέφωνα του αρμόδιου τμήματος στο Υπουργείο.

    Κατά τη γνώμη μου, υπάρχει ασυμβίβαστο και νομικό κώλυμα.....ειδικά στις μέρες μας! Καλό είναι να ρωτήσεις αν ισχύει και για τους αναπληρωτές-ωρομίσθιους ,η άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου που παρέχει, κατόπιν αίτησης, το Υπουργείο!

    Την εγκύκλιο μπορείς να την αναζητήσεις στο διαδίκτυο αλλά και στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ με ΑΔΑ:Β4109-ΔΕΦ

    Καλή τύχη!


    nasiaser
    17.07.2013, 09:58

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η λογική λέει ότι πρέπει να υπάρχει ασυμβίβαστο. Ωστόσο οι προκηρύξεις άφηναν κάποια ασάφεια πάνω στο θέμα, και ψάχνουμε να δούμε τι ακριβώς παίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nasiaser, 17-07-2013 09:58 ]


    p-theofanis
    07.08.2023, 23:45
    Βρήκες άκρη;