ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη
    Fans-guitar
    30.07.2013, 11:40

    Καλημέρα θα χρειαστω την βοήθεια σας για ακόμα μια φορα. Αποφασίσαμε να κάνουμε ενα τραπέζι σε συγγενείς και φίλους για τον αδερφό μου που πέρασε στο πανεπιστήμιο και υποσχέθηκα να παίξω κιθάρα. Τα τραγουδια όμως που έχω δεν ειναι τόσο ωραία. Γι. Αυτο ζητάω την βοήθεια σας για να μου πείτε κάποια ωραία τραγουδια. Δεν ειναι ανάγκη να ειναι χορευτικά. Ευχαριστω πολύ. 

    Με το είδος της μουσικής δεν έχω προβλημα .


    freddieKrueger
    30.07.2013, 16:34

    Ψάξε στο kithara.to και βρες τραγουδάκια  όπως

    'κρουαζιέρα θα σε πάω','Το καλοκαιράκι','αν μου τηλεφωνούσες' από χατζηγιάννη,διάφορα του ποτροκάλογλου,κτλ

    Υπάρχουν πολλές επιλογές.

     

    Το θέμα είναι σε τι επίπεδο κιθαροπαιξίας βρίσκεσαι...αν έχεις μάθει τα βασικά ακκόρντα(πχ C,G,D,A,Am,Em κτλ)μαζί με το να γρατζουνάς αξιοπρεπώς την κιθάρα και μια σχετικά καλή φωνή 1,5 οκτάβας τότε μπορείς να τραγουδήσεις τα πιο απλά κομματάκια με σχετική ευκολία...

    Θυμίσου 2 παράγοντες...την ευκολία στο να τραγουδησεις κάτι και την ευκολία στο να παίξεις τα ακκόρντα...δωσε προτεραιότητα στη φωνή...γιατί πρώτον ένα λάθος στην κιθάρα μπορείς να το καλύψεις τραγουδώντας και δευτερον γιατί θα πρέπει να προστατέψεις τη φωνή σου...αν μια χορδή στην κιθάρα σπάσει την αλλάζεις...αν κάτι συμβεί στο λαρύγγι σου δεν είναιτο ίδιο εύκολο να διορθωθεί η ζημιά...


    costaspanag
    30.07.2013, 21:04

    Μερικά εύκολα τραγούδια της παρέας", γνωστά σε όλους, ώστε να μπορούν να τα σιγοτραγουδήσουν μαζί σου :
    Φραγκοσυριανή, Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά, Τα τρένα που φύγαν, Αλήτη μ'είπες μια βραδιά, Πριν το χάραμα, Σ'αγαπώ γιατ'είσαι ωραία, Το τραμ το τελευταίο, Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία, Τζαμάικα, Μαργαρίτα Μαγιοπούλα, Χάρτινο το φεγγαράκι, Μπαξέ τσιφλίκι, Δεν είμαι εγώ ο Γιώργος σου, Ο πιό καλός ο μαθητής  κ.ά.