ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.851 μέλη

    Ρίξτε μία ματιά και πείτε μου, χρειάζομαι γνώμες !!

    JimV
    09.09.2013, 01:48

    Το νέο μου κομμάτι !! Πείτε μου πως σας φένεται ! Χρειάζομαι τις κριτικές σας για να ξέρω τι θα αποφύγω ή τι θα επαναλάβω στην πορεία !

    Είδος: Chillstep/Dubstep/Atmospheric


    https://www.youtube.com/watch?v=dFOKVGx5nAkLink

    >

    {#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    09.09.2013, 13:09

    Αν και το youtube δεν ειναι το καταλληλο μεσο για να κριθει μια παραγωγη ( συμπιεσμενος ηχος, ακομα και στα 720p που επιλεγω συνηθως να ακουω τα κομματια ), μπορω να πως πως σαν γενικο συνολο ειναι μια χαρα συνθεση!


    Ορισμενες παρατηρησεις:

    1) Εχεις πολλα οργανα στη χαμηλη περιοχη. Εαν αυτο το κομματι παει να παιξει σε club θα "μπουκωσει" οτιδηποτε βρισκεται σε εκεινη την περιοχη. Καλο θα ηταν τα φωνητικα που περνανε σε καποια σημεια να εχουν ενα low cut φιλτρο για να ακουγονται πιο "καθαρα" αναμεσα στα υπολοιπα χαμηλομεσαια οργανα.

    2) Σε καποια σημεια ο limiter "ξυρισε" τα πριμα, τα οποια μαλλον ειναι ηδη αρκετα ανεβασμενα σαν ενταση. Καλο θα ηταν να "ισορροπησεις" τη μιξη σου ωστε να μην φορτωνει ο limiter τοσο πολυ και να "καιει" συχνοτητες
    .

    3) Κανε εναν ελεγχο για τη στερεοφωνικη φαση του σηματος, γιατι εχεις αρκετα ανοικτα "pads" και appregiators, κι ενδεχομενως σε ενα κακοστημενο club να χαθει αυτος ο ογκος.

    Οσον αφορα τη συνθεση, πιστευω πως εχεις δουλεψει αρκετα την ιδεα. Σαν Θανασης ( αρα ειναι προσωπικο σχολιο που δεν αφορα το κομματι με αρνητικο ή θετικο point ) θα εκανα μια εκρηξη τυπου dubstep στο ιδιο ρυθμικο μοτιβο ή καποια εναλλαγη με ενα appregiator 3-4 οκταβων που θα ερχοταν με καποιο fade in για να κανει τη διαφορα.


    JimV
    09.09.2013, 16:50
    Eυχαριστώ Θανάση, ακριβώς αυτές τις επισημάνσεις χρειάζομαι! Εκτιμώ πολύ τη βοήθεια σου ! Είμαι λίγο άπειρος στο συγκεκριμένο χώρο σύνθεσης και χρειάζομαι αυτό το feedback. Thanks !
    noizreduction
    09.09.2013, 22:50

    Προσεξε, η αναφορα μου ηταν πανω στο κομματι ως παραγωγη κι οχι ως συνθεση. Η παραγωγη ειναι κατι που μπορει καποιος να δωσει μια αποψη, ομως η συνθεση ειναι θεμα προσωπικου γουστου κι αν εσενα σε ικανοποιει και σε κανει να χαιρεσαι για το αποτελεσμα συνθετικα, κανεις μας δεν εχει το δικαιωμα ή το λογο να σου αλλαξει αυτο που εχεις γραψει ;).