ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Home studio - Ηχομόνωση και κόστος

    georgepapa
    04.10.2013, 00:35

    Καλησπέρα,έχω στο σπίτι μου ένα δωμάτιο το οποίο είναι 10 τ.μ και θέλω να το κάνω studio.Το δωμάτιο έχει μόνο 4 γώνιες(εννοώ δεν έχει γωνίες - παρά γωνίες),μία πόρτα και κανένα παράθυρο(μπορεί να δημιουργηθεί όμως αν χρειάζεται).Σκέφτομαι να αφήσω 4 τ.μ για τα εξαρτήματα(υπολογιστές,μίκτης κλπκλπ) και τα υπόλοιπα 6 να γίνει το booth.Το booth φυσικά θα χωριστεί με γυψοσανίδα και θα μπει και δεύτερη πόρτα(ηχομονωτική).Πόσο θα κοστίσει περίπου μια καλή ηχομόνωση για να έχω ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα ήχου(μόνωση τοίχου,κόστος ηχομονωτικής πόρτας κλπκλπ)?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 04-10-2013 10:28 ]


    noizreduction
    04.10.2013, 10:21

    Επειδη οι τιμες των οικοδομικων υλικων αλλαζουν συνεχως, θα ηταν καλυτερο να υπολογισεις με βαση μια επισκεψη στα καταστηματα πωλησης αντιστοιχων υλικων.

    Μια καλη ιδεα ειναι να ξεκινησεις απο τα Praktiker, τα οποια το τελευταιο καιρο δεν κανουν και τοσο καλες τιμες ( αλλα βρισκονται περιπου στη "μεση" οσον αφορα το κοστος ) και με αυτο ως αναφορα να κινηθεις στην αγορα.

    Παντως, μια απλη γυψοσανιδα δεν μπορει να θεωρηθει "ηχομονωση", παρα μονο "διαχωρισμος" 2 χωρων. Για να δημιουργησεις μια βασικη εννοια ηχομονωσης θα χρειαστεις επιπλεον υλικα, με μεγαλη πυκνοτητα ( οπως πχ ο πετροβαμβακας ή υαλομβαβακας, υλικα τα οποια πρεπει να χρησιμοποιησεις με μασκα και γαντια ), τα οποια θα τοποθετησεις αναμεσα στις 2 γυψοσανιδες/τοιχους.


    Βεβαια, ολα αυτα ειναι ημιμετρα, γιατι στην ουσια η πραγματικη ηχομονωση ( ακομα και για μικρους χωρους ) απαιτει αλλες τεχνικες ( room in a room, χρηση ψημμενης αμμου ή αποσταση τουλαχιστον 2-5 ποντων μεταξυ δομικων υλικων, αποσβεστηρες/ελατηρια, κλπ ) κι ενα τεραστιο ποσο, ομως εαν μιλαμε για ηχογραφηση απλων ακουστικων οργανων που παιζουν σε χαμηλα dΒ ( δηλαδη οχι drums ή τιποτα ακραιο ), τοτε δεν υπαρχει λογος για ακραιες λυσεις.

    Θα προτεινα μονο, αφου καλυψεις οικοδομικα την ηχομονωση, να κοιταξεις λιγο και τη διαμορφωση της ακουστικης του booth και του control room. Ειναι καλο που δεν εχεις καποιο παραθυρο στο χωρο, ομως ειναι μειον που ειναι μικρος ( αρα πρεπει να αντιμετωπισεις πιο δραστικα τα στασιμα κυματα και τους ρυθμους του δωματιου ).


    georgepapa
    04.10.2013, 16:01
    Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Οι ηχογραφήσεις που θα κάνω θα είναι κυρίως φωνής,πιάνου,αλλά και κλασικής κιθάρας,καθώς όλα τα άλλα όργανα (κιθάρες,κρουστα,string)τα περνάω απ'τον υπολογιστή.
    GiannisPaok4
    07.10.2013, 16:07
    Καλησπέρα και από εμένα! Το έχω ψάξει και εγώ αρκετά το θέμα γιατί χρειάζομαι έναν χώρο για να ηχογραφώ απλά την συγκεκριμένη φάση δεν έχω τα χρήματα να το υλοποιήσω... Όπως είπε και ο noiz ποιο πάνω από την στιγμή που δεν θα ηχογραφείς ακραία όργανα δεν θα χρειαστεί να δώσεις πολύ χρήμα. ένα Room in a Room δεν είναι και πολύ δύσκολο να γίνει. Απλά θέλει χρόνο, γνώση και φυσικά ρευστό!! Εγώ έχω να σου προτείνω να επισκεφτείς αυτήν την σελίδα ( http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?p=51632 ) πού έχει ένα θέμα αρκετά κατατοπιστικό και θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω.