ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη

    Ν.Δ. κατά της βίας με έμβλημα το μολοτοφομάχαιρο

    freak
    08.10.2013, 21:13

    http://www.thepressproject.gr/article/48071/index.php


    Hastaroth
    09.10.2013, 09:47

    Το άρθρο τού pressproject είναι "pulled from the hair"....

    Δηλαδή "επειδή η ΧΑ μαχαιρώνει,εμείς που απλώς πετάμε μερικές μολότοφ σε ΑΤΜ ή εναντίον πολύ καλά εξοπλισμένων μελών των ΜΑΤ είμαστε αθώοι";

    Και η μολότωφ μπορεί να τραυματίση ή και να  σκοτώση κάποιον άν σκάση δίπλα του. 

    Και το ένα (το μαχαίρωμα) είναι βία,και το άλλο (οι μολότωφ) είναι βία.

    Και το ένα (το μαχαίρωμα) είναι παράνομο,και το άλλο (οι μολότωφ) είναι παράνομο.

    Μιά χαρά τα λέει λοιπόν το φυλλάδιο...


    mixalis-kleanthis
    09.10.2013, 14:12

    Η θεωρία των δύο άκρων έχει συζητηθεί και αλλού...

    για μένα είναι ο ορισμός  του "ΦΑΣΙΣΜΟΥ" !

    Ένα απ' τα βασικά χαρακτηριστικά του,

    είναι η σκόπιμη εξομοίωση πραγμάτων και καταστάσεων

    με σκοπό την "νομιμοποίηση" των διωγμών τους !

    Έτσι καταφέρνουν να αποδυναμώσουν κάθε αντίδραση απέναντι στους σκοπούς τους !

    Και πιάνει , πετυχαίνει σχεδόν πάντα !

    Ο Κρατικός φασισμός των κομμάτων εξουσίας μας έφερε εδώ

    που χρησιμοποιεί τον μανδύα της νομιμότητας

    για να μας εξαθλιώσει και να μπορεί να μας ελέγχει πλήρως.

    Προσλαμβάνει επ’ αμοιβή χρυσαυγίτες και δήθεν "αναρχικούς"

    με εντολή να προβοκάρουν κάθε αντίδραση  σκεπτόμενων πολιτών.

    Ο οπαδός έχει ανάγκη από απλουστεύεις , άσπρο - μαύρο .

    Καλός, κακός ,φίλος ,εχθρός ,πιστός ,άπιστος ...

    Τα μέσα εξημέρωσης σύσσωμα στηρίζουν την εξουσία

    και το αποτέλεσμα μπροστά σας !

    Νέοι άνθρωποι να θεωρούν ίδιο , το εγκληματικό μόρφωμα της χρυσής αυγής

    που αποτελείται από επαγγελματίες δολοφόνους με την αναρχική ιδεολογία

    και την αντίδραση στο κρατικό φασισμό.

    ΑΠΛΟ !

    Αφού και η μολότοφ σκοτώνει !

    Άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι...έχεις ενυδρείο ?!


    Hastaroth
    09.10.2013, 14:28

    Ωστε το ρίξιμο μιάς μολότωφ είναι "αντίδραση σκεπτομένων πολιτών";

    Κι'άν κοντά στο συγκεκριμένο ΑΤΜ όπου θα σκάση η μολότωφ βρίσκεται ένας ανύποπτος πολίτης;

    Είναι εκπληκτικό πόσο αποκτήσαμε τελικώς "ανοσία" απέναντι στην βία όλα αυτά τα χρόνια..

    ΥΓ.Νά κι'ένα άρθρο σχετικό-πιστεύω-με το θέμα:

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_08/10/2013_522074


    Konstantinosoa
    09.10.2013, 14:43
    Δεν υπάρχει θεωρία των δύο Άκρων αλλά Ιστορία των δύο Άκρων.
    mixalis-kleanthis
    09.10.2013, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.10.2013, 14:28 έγραψε...

    Ωστε το ρίξιμο μιάς μολότωφ είναι "αντίδραση σκεπτομένων πολιτών";

    Κι'άν κοντά στο συγκεκριμένο ΑΤΜ όπου θα σκάση η μολότωφ βρίσκεται ένας ανύποπτος πολίτης;

    Είναι εκπληκτικό πόσο αποκτήσαμε τελικώς "ανοσία" απέναντι στην βία όλα αυτά τα χρόνια..

    ΥΓ.Νά κι'ένα άρθρο σχετικό-πιστεύω-με το θέμα:

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_08/10/2013_522074



    Αγαπητέ μου φίλε ...

    Αν την ώρα που πληκτρολογούσες, έπεφτε ο καφές στο πι σι και πάθαινες ηλεκτροπληξία ?

    Πάντως δεν λέω πως το να ρίχνει κανείς μολότοφ σημαίνει ότι είναι σκεπτόμενος πολίτης...

    Αλλά δεν λέω και το αντίθετο ...


    Hastaroth
    09.10.2013, 15:38

    Μιχάλη,

    Βλέπω καλά,ή με γελάει το μάτι μου; (το αριστερό,γιατί το άλλο είναι εκ γενετής σε "απεργία"....)

    Γράφεις:

    Παράθεση:

    Προσλαμβάνει επ’ αμοιβή χρυσαυγίτες και δήθεν "αναρχικούς"

    με εντολή να προβοκάρουν κάθε αντίδραση  σκεπτόμενων πολιτών.

    Ο εστί μεθερμηνευόμενον:

    1.Αυτοί που πετάνε μολότωφ (αλλά επίσης καίνε και τράπεζες με ανθρώπους μέσα,συμπληρώνω εγώ) δέν είναι αναρχικοί αλλά δήθεν (εξ ού και η χρήση τών εισαγωγικών),που θέλουν να προβοκάρουν "κάθε αντίδραση  σκεπτόμενων πολιτών" (δηλαδή υπάρχει περίπτωση οι σκεπτόμενοι πολίτες να αντιδρούν με άλλους τρόπους πέραν τών όσων επιτρέπει ο νόμος;).

    2.Αυτοί που μαχαιρώνουν τον κόσμο δέν είναι δήθεν "χρυσαυγίτες" αλλά αυθεντικοί.

    Γιά ποιόν λόγο λοιπόν να μήν χρησιμοποιήση το δικό σου σκεπτικό -αλλά αντεστραμμένο- ένας χρυσαυγίτης;

    Επαναλαμβάνω:

    ΚΑΙ η ρίψη μολότωφ

    ΚΑΙ ο εμπρησμός κτιρίων

    ΚΑΙ το μαχαίρωμα ανθρώπων

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ και πρέπει να τιμωρούνται.Χωρίς καμμία εξαίρεση.


    mixalis-kleanthis
    09.10.2013, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.10.2013, 15:38 έγραψε...

    Μιχάλη,

    Βλέπω καλά,ή με γελάει το μάτι μου; (το αριστερό,γιατί το άλλο είναι εκ γενετής σε "απεργία"....)

    Γράφεις:

    Παράθεση:

    Προσλαμβάνει επ’ αμοιβή χρυσαυγίτες και δήθεν "αναρχικούς"

    με εντολή να προβοκάρουν κάθε αντίδραση  σκεπτόμενων πολιτών.

    Ο εστί μεθερμηνευόμενον:

    1.Αυτοί που πετάνε μολότωφ (αλλά επίσης καίνε και τράπεζες με ανθρώπους μέσα,συμπληρώνω εγώ) δέν είναι αναρχικοί αλλά δήθεν (εξ ού και η χρήση τών εισαγωγικών),που θέλουν να προβοκάρουν "κάθε αντίδραση  σκεπτόμενων πολιτών" (δηλαδή υπάρχει περίπτωση οι σκεπτόμενοι πολίτες να αντιδρούν με άλλους τρόπους πέραν τών όσων επιτρέπει ο νόμος;).

    2.Αυτοί που μαχαιρώνουν τον κόσμο δέν είναι δήθεν "χρυσαυγίτες" αλλά αυθεντικοί.

    Γιά ποιόν λόγο λοιπόν να μήν χρησιμοποιήση το δικό σου σκεπτικό -αλλά αντεστραμμένο- ένας χρυσαυγίτης;

    Επαναλαμβάνω:

    ΚΑΙ η ρίψη μολότωφ

    ΚΑΙ ο εμπρησμός κτιρίων

    ΚΑΙ το μαχαίρωμα ανθρώπων

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ και πρέπει να τιμωρούνται.Χωρίς καμμία εξαίρεση.



    Αλβέρτο επειδή ο γραπτός λόγος έχει τα προβληματάκια του ,

    γιατί δεν είναι ξεκάθαρη η έκφραση και η πρόθεση του ομιλούντος...

    σου λέω πως κανένας θάνατος ή εμπρησμός δεν είναι αποδεκτός !

    Σου λέω επίσης πως οι Αληθινοί αναρχικοί δεν είναι δολοφόνοι

    σε αντίθεση με τους Αληθινούς φασίστες χρυσαυγίτες.

    Η αστυνομία έχει προσλάβει τσογλάνια που προβοκάρουν τις πορείες και προσποιούνται τους αναρχικούς.

    Έχω δει πολλούς τέτοιους... ιδίοις όμμασι

    Τέλος αν ο άνθρωπος είναι μ...ας τι σημασία έχει τι δηλώνει πως είναι.

    Έχω συναντήσει εξαίρετους ανθρώπους με συντηρητικές απόψεις (κατ' εμέ)

    και γελοίους ομο'ι'δεάτες μου..

    Εδώ ομιλούμε γενικώς και με κάθε επιφύλαξη...Smile


    STEFANOS604
    09.10.2013, 17:20

    Οι Έλληνες το ‘χουμε να λέμε : ‘’ας ήμουν μια μέρα υπουργός , πρωθυπουργός … και θα έβλεπες!!!)

    Αν ήμουν λοιπόν Υπουργός Δημόσιας Τάξεως για μια ώρα θα:

    ‘’ Έδινα εντολή σε κάθε διμοιρία ΜΑΤ να υπάρχει ένας εικονολήπτης. Μόλις έπιαναν έναν κουκουλοφόρο, έναν γνωστό άγνωστο…. που έσπαγε έκανε βιαιοπραγίες  ο οπερατέρ θα βιντεοσκοπούσε και κάποιος θα κατέβαζε την κουκούλα , και ….θα υπήρχε πειστήριο. Τώρα γίνονται προσαγωγές , εξακρίβωση ταυτότητας , όσους πιάνουν λένε ότι τυχαία πέρασαν από κει….και τελικά αφήνονται  ελεύθεροι (είτε είναι προβοκάτσια ή ότι άλλο) αφού δεν προέκυψαν στοιχεία . Το ίδιο βιολί εδώ και 30 χρόνια. Λέτε να μη σκέφτηκαν κάτι τέτοιο οι ιθύνοντες και το σκέφτεται ένας απλός πολίτης ή ότι όλοι (εννοώ πολιτικούς) εξυπηρετούνται  ενώ χαμένοι είναι πάντα οι καταστηματάρχες της περιοχής και τυχαία διερχόμενοι…!!!!’’.

    Η βιαιοπραγίες δεν έχουν χρώμα είτε γίνονται από αριστερούς , δεξιούς  κεντρώους .


    trelakias
    09.10.2013, 18:06

    Τί θα αποδείξει η κάμερα?  ότι ο κουκουλοφόρος είναι άνθρωπος?

    Εικόνες υπάρχουν, οι υποθέσεις είναι αμέτρητες και τα συμπεράσματα προφανή.  Με όσα βλέπω και διαβάζω τελευταία περί άκρων και ιστορίες τέτοιες που τα ΜΑΤ έχουν το ρόλο της προστασίας της κοινωνίας αηδιάζω.  Πετάχτηκαν τα ΜΜΕ πέταξαν την καραμέλα για κουκουλοφόροι=φασίστες, βγήκε το αρχικαθεστωτικό κόμμα άρπαξε την ευκαιρία και κάνει προεκλογική καμπάνια... Και μετά μου λέτε ότι είμαι φασίστας γιατί θα χαρώ κάποιος να τους κρεμάσει όλους αυτούς αφού τους κάνει μια βόλτα όπως έκανε ο Αχιλλέας στον Έκτορα.  

    Αρνούμαι να συμμετέχω πια σε συζήτηση που ο συνομιλητής είτε δεξιός, είτε αριστερός, είτε αναίσθητος, αρνείται να πάει να αντικρίσει την πραγματικότητα και μιλάει για κόσμους που πλάθει η τηλεόραση...  

    Έλεος δηλαδή...


    Jazz-Guitar
    09.10.2013, 18:44

    Μη ξεχνάμε και την νομιμοποιημένη βία από το ίδιο το κράτος....


    Hastaroth
    09.10.2013, 18:46

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 09.10.2013, 16:38 έγραψε...
    Αλβέρτο επειδή ο γραπτός λόγος έχει τα προβληματάκια του ,γιατί δεν είναι ξεκάθαρη η έκφραση και η πρόθεση του ομιλούντος...σου λέω πως κανένας θάνατος ή εμπρησμός δεν είναι αποδεκτός !

    Σου λέω επίσης πως οι Αληθινοί αναρχικοί δεν είναι δολοφόνοι σε αντίθεση με τους Αληθινούς φασίστες χρυσαυγίτες.

    Η αστυνομία έχει προσλάβει τσογλάνια που προβοκάρουν τις πορείες και προσποιούνται τους αναρχικούς.

    Έχω δει πολλούς τέτοιους... ιδίοις όμμασι

    Τέλος αν ο άνθρωπος είναι μ...ας τι σημασία έχει τι δηλώνει πως είναι.

    Έχω συναντήσει εξαίρετους ανθρώπους με συντηρητικές απόψεις (κατ' εμέ)

    και γελοίους ομο'ι'δεάτες μου..

    Εδώ ομιλούμε γενικώς και με κάθε επιφύλαξη...Smile

    Επειδή ο γραπτός λόγος πράγματι έχει τα προβληματάκια του (επίσης δέ είναι και χρονοβόρος),θα έρθω κάποια στιγμή στο εγγύτατο μέλλον απ'το μαγαζί να τα πούμε πίνοντας την μπυρίτσα μας{#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.beer}


    gikostas
    09.10.2013, 20:58
    Παιδιά όλα αυτά είναι ανούσιες συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά.Το αντίθετο μάλιστα,εξυπηρετούν το όλο σύστημα.Το πιο εύστοχο που άκουσα τελευταία ήταν η φράση του Γιάννη Αγγελάκα''Να προσέξουμε τον φασισμό που κρύβουμε όλοι μέσα μας''.Η βία είναι καταδικαστέα απ'όπου κι αν προέρχεται.Όλα τα υπόλοιπα είναι τουλάχιστον υποκριτικά για να μην πω κάτι πιο βαρύ.Βλέπουμε κατά καιρούς,αλλά και τελευταία μετα την δολόφονία του Φύσσα,οπαδους διάφόρων ομάδων να σηκώνουν πανό υπερ του δολοφονηθέντος και κατά του φασισμού.Την ίδια στιγμή όμως δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν αυτοί οι ίδιοι συναντήσουν στο δρόμο κάποιον οπαδό αντίπαλης ομάδας.Η μάλλον μπορώ.