ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Ανιχνευτής ακόρντων

    AlfaWolf
    15.10.2013, 19:36

    Eνα ενδιαφέρον Site πετυχα σερφάροντας ,και είπα να το μοιραστώ με τα φιλαράκια μου εδω.
    Το θεμα είναι ότι στο site αυτό, απλά του δίνεις το link από το Youtube, με το τραγούδι που θέλεις, και αυτό σε δευτερόλεπτα σου παρουσιάζει τα ακόρντα του.
    Μαγικό ???
    Clik εδώ

    Υ.Γ Δεν γνωριζα σε ποια κατηγορια να το αναρτήσω παρακαλω καποιον Mod να πραξει τα δέοντα :)


    ORFEASMIRSINIS
    16.10.2013, 01:34

    Όντως μαγικό! Ευχαριστούμε 


    PanGuitar
    16.10.2013, 04:59

    Κάνει κάποια λάθη, αλλά μικρά. Πχ τες μινόρε τις δείχνει ματζόρε ή το αντίθετο.

    Αλλά δεν είναι τίποτα, τα διορθώνω με το αφτί.

    Πάντως είναι μεγάλη βοήθεια.

    Σε ευχαριστούμε!


    -----------------

    Τα λόγια μου βγάλαν φουσκάλες
    στα πόδια μου χάσκει ο Καιάδας
    κουράγιο τελειώνουν οι σκάλες
    εδώ στο βυθό της Ελλάδας..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 16-10-2013 21:22 ]


    SakisKouroupos
    16.10.2013, 09:05
    Δεν είναι απόλυτα σωστό αλλά σε γενικές γραμμές καλό.Ισως σε πιανιστικό να το βγάζει πιο σωστά. Στο ορχηστρικό πάντως μπερδεύεται. Σ ευχαριστούμε Νίκο...
    jorge
    16.10.2013, 10:33
    Τρομερή εφαρμογή. Κάνει ακόμα κάποια λαθάκια σε ματζόρε - μινόρε, αλλά είναι πρόσφατη δουλειά και σίγουρα θα τη διορθώσουν! Ευχαριστούμε για το link Alfawolf :)
    AlfaWolf
    16.10.2013, 11:19

    Πολυ σωστά μπερδευει  καποιες φορες τα μινορε με τα μαντζορε κα σε καποια σημεια βαζει (περαστικα η οχι ) ακορντα που δεν υπαρχουν... αλλα οκ θα βελτιωθει με το καιρο ισως αυτο.

    Σε γενικές γραμμές πιστευω πως η εφαρμογη στην τωρα version ισως μπορει να βοηθησει καποιους που εχουν κολλησει σε καποιο συγκεκριμενο ακορντο, η να σου δωσει μια ιδεα σε γενικες γραμμες, ομως μη το εμπιστευεσται 100%


    -----------------

    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AlfaWolf, 16-10-2013 11:20 ]


    solo-clarino
    19.10.2013, 21:34
    Και δεν βλέπω να αναγνωρίζει άλλα μέτρα πλη των 4/4. Ξέρει κανείς πώς/αν αλλάζει μέτρα πχ 6/8 , 7/8, 9/8 κλπ;
    STEFANOS604
    21.10.2013, 15:27

    Μόλις θέλησα να χρησιμοποιήσω το cordify για να δώ στο τραγούδι του Σιδηρόπουλου ''Να μ' αγαπάς'' αν υπάρχει στην εισαγωγή το ακόρντο sus4 ή αντ’ αυτού το maj7 . Όσοι θέλετε να μάθετε  το λόγο, δείτε τον σχολιασμό εδώ:

    Θέτοντας λοιπόν το mp3 του τραγουδιού στο cordify , όταν τέλειωσε το uploading μου βγάζει το μήνυμα ότι: ''υποστηρίζονται μόνο mp3 , wma..''

    Όπως βλέπετε είναι mp3: Aκούστε το εδώ:

    Το μετατρέπω με το cyberlink editor σε wma (δείτε το εδώ )  και μου δίνει το ίδιο μήνυμα:

    Οι properties τα αναφέρουν ως mp3 , wma . Οι media players τα παίζουν. To cordify αρνείται.

    Μήπως άνθρακες ο θησαυρός ή συμβαίνει κάτι που δεν το βλέπω;;

     


    Greg88
    22.10.2013, 16:29

    Καλή και πρωτοποριακή εφαρμογή,δίνει βέβαια κάποια περαστικά ακόρντα που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα,ίσως ''ακούει'' το μπάσο π.χ τι παίζει.Κάνει κάποια λαθάκια κυρίως κάποιες μινόρε τις δίνει σαν ματζόρε όπως προείπαν και οι υπόλοιποι από πάνω.Γενικά καλύτερα πιστεύω να εμπιστευόμαστε το αυτί μας όμως!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Greg88, 22-10-2013 16:30 ]


    myorchestra
    23.10.2013, 09:14

    Ειναι υπεροχο ευχαριστω που το ειπεσ

    και το διεδωσεσ