ελληνική μουσική
    944 online   ·  210.853 μέλη

    Ηχοαπορρόφηση δωματίου

    Greg88
    21.10.2013, 16:57

    Καλησπέρα σας!

    Είμαι νέος στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.

    Ασχολούμε χρόνια με τη μουσική και με διάφορα μουσικά όργανα.Πριν κάποιο χρονικό διάστημα μετακόμισα σε μία πολυκατοικία κι έχω σοβαρό θέμα με τους γείτονες.Μελετάω κλαρίνο τον τελευταίο καιρό και η πολυκατοικία έχει ανύπαρτκη ηχομόνωση και βρίσκομαι σε απόγνωση.Γνωρίζω κάποια πράγματα που αφορούν το room in a room για παράδειγμα αλλά δεν ψάχνω να ηχομονώσω το δωμάτιο.Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσων αφορά την ηχοαπορρόφηση δωματίου και τι μπορώ να επιτύχω με αυτήν.Εαν μπορεί να υπάρξει λύση στο πρόβλημά μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    noizreduction
    21.10.2013, 17:01

    Η ηχοαπορροφηση ειναι η διαδικασια στην οποια αλλαζεις την ακουστικη του δωματιου συμφωνα με τα προτυπα που θες. Δεν εχει καμια σχεση με την ηχομονωση, που αφορα την "απομονωση" του χωρου ( ηχητικα ) απο τον εξω κοσμο ( και αντιστροφα ).

    Με την ηχοαπορροφηση απλως θα πετυχεις τη μειωση των ανακλασεων στο χωρο, θα "καταπολεμησεις" τα στασιμα κυματα και τις χαμηλες συχνοτητες, ομως δεν θα απαγορευσεις στον ηχο να βγει εκτος δωματιου.

    Συνηθως η ηχοαπορροφηση ερχεται πιο "φτηνα" απο την ηχομονωση, η οποια δυστυχως απαιτει ακριβα υλικα και τεχνικες, ιδιαιτερα εαν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα οσο αναφερεις.


    Greg88
    21.10.2013, 17:09

    Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Δηλαδή θεωρείς πως με την ηχοαπορρόφηση δε θα κάνω δουλειά?Διότι ο γείτονας μου παραπονιέται για την ένταση.Δεν είναι μουσικός και δεν καταλαβαίνει ότι δε μπορώ να παίξω και να μελετήσω ψυθηριστά! Θα μπορούσα να μειώσω δηλαδή στο μισό τον ήχο που βγαίνει εκτός δωματίου?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Greg88, 21-10-2013 17:10 ]


    noizreduction
    21.10.2013, 17:11

    Δυστυχως, η ηχοαπορροφηση δεν συνεισφερει καθολου στην ηχομονωση ενος δωματιου. Παντως, εαν μελετας σε ωρες που επιτρεπεται, δεν εχει δικαιωμα να κανει καμια παρατηρηση.


    Greg88
    21.10.2013, 17:18

    Φίλε μου,αυτό είναι πονεμένη ιστορία.Εννοείται ότι δεν παίζω ώρες κοινής ησυχίας,κι όμως αναγκάζομαι και φεύγω και πάω στο πατρικό μου να μελετάω,σε τέτοιο σημείο έχω φτάσει δηστυχώς.Είμαι σε απόγνωση και σκέφτομαι σύντομα να ξενοικάσω από εκεί γι αυτό πέρνω ιδέες από τώρα που αφορούν ηχομόνωση και ηχοαπορρόφηση για να ξέρω τι μπορώ να κάνω στο επόμενό μου σπίτι με το καλό.


    STEFANOS604
    21.10.2013, 17:46

    Παίζω χρόνια κορνέτα και στο σπίτι πάντα χρησιμοποιώ τη λεγόμενη sordina ( Trumpet Mute).

    Ξέρω ότι υπάρχουν sordines και για σαξόφωνα αλλά και για κλαρίνα , στα ξένα τουλάχιστον μουσικά καταστήματα Για Clarinet Mutes πχ ρίξε μια ματιά ΕΔΩ:  Ο ήχος μειώνεται πολύ , εξ άλλου το κλαρίνο παράγει τους πλέον απαλούς ήχους από όλα τα πνευστά και μπορείς να τους μειώσεις περαιτέρω (είδος ηχομόνωσης) τοποθετώντας μάλλινα υφάσματα (κουβέρτες , πετσέτες ..) στα σκληρά αντικείμενα και τοίχους του δωματίου και έτσι δεν θα ανησυχείς καθόλου τη γειτονιά .

     


    Greg88
    21.10.2013, 18:14
    Έχω υπόψην μου τα clarinet mutes και η αλήθεια είναι πως ψήνομαι πολύ να δοκιμάσω να δω εαν κάνω δουλειά.Θα ήταν σωτήριο κάτι τέτοιο αλλά υπάρχει καμία διαφορά στη φύσα?Μήπως θα μπουκώνει το όργανο ή κοινώς θα με περιορίζει?
    STEFANOS604
    21.10.2013, 18:19

    Τουλάχιστον στην κορνέτα μου
    ΕδώLink

    > : που είναι η φτηνότερη της αγοράς  διαφορά με ή χωρίς sordina είναι μικρή (απαιτείται λίγο παραπάνω φύσημα).

    Εξ άλλου δεν είναι πολύ ακριβά εξαρτήματα. Εγώ έχω 3 sordines :Αλουμινίου wah-wah , και 2 πλαστικές. Όλες μειώνουν την ένταση πάνω από 50%.

     


    Greg88
    21.10.2013, 18:20
    Ωραία σ' ευχαριστώ πολύ!Δε μένει παρά να το δοκιμάσω και θα στείλω εντυπώσεις!
    BAGRATION
    21.10.2013, 19:13

    Υπάρχουν κάποιες λύσεις, οχι δραστικές, αλλά τις εχω δοκιμάσει προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση κ έχω δει ικανοποιητικά αποτελέσματα. Το κακό είναι πως εφαρμόζονται μόνο αν υπάρχει κλιματισμός στο δωμάτιο. Εχω κάνει τα λοιπόν εξής:

    1. Μονωση παραθύρου. Το παράθρο έχει ενισχυθεί με ενα (αποσπώμενο) λεπτό φύλλο MDF/Armaflex  
    2. Αυτοσχέδιος θαλαμος-παραβάν σε σχήμα Π με χοντρό ρικοφόν-πυραμίδα. Παίζω μουσική εκεί μεσα.  
    3. Μονωση σωλήνων καλοριφέρ με armaflex .
    4. Απορροφητικό υλικό κάτω από τα ηχεία (πχ παχύ στρώμα ρικοφόν υψηλής πυκνότητας). Εμποδίζει τα μπάσα να περνάνε στα υπόλυπα διαμερίσματα. 
    5. Κλεισιμο των κενών στην εσωτερική πόρτα του δωματίου.
    6. Και τέλος έχω μερικά πράγματα στο δωμάτιο (π.χ μεγάλο καναπέ) Τα άδεια δωμάτεια κανουν την κατάσταση χειρότερη

    Γενικά φθηνά, DIY, πραγματάκια. Η διαφορά είναι αρκετή ωστε να μην έχω προβλήματα με τους γείτονες.