ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    η άλλη όψη του νομίσματος..ελεγκτές ή εργαζόμενοι??

    KRISTHESS
    21.11.2013, 18:02

     20/11/2013 leoforio astiko

    Περιοχή Θεσσαλονίκης...

    Τρεις αλλοδαποί επιτέθηκαν και χτύπησαν οδηγό αστικού λεωφορείου του ΟΑΣΘ επειδή τους ζήτησε να ακυρώσουν εισιτήριο. 

    Ήταν λίγο μετά τις 19:30 όταν το λεωφορείο με τον αριθμό 72 με προορισμό τη Ν. Μηχανιώνα σταμάτησε στη στάση της Περαίας. Οι τρεις αλλοδαποί επιβιβάστηκαν από την μπροστινή πόρτα και προσπέρασαν το ακυρωτικό μηχάνημα. Ο οδηγός του ΟΑΣΘ τους κάλεσε να ακυρώσουν εισιτήριο. Ένας από αυτούς του όρμηξε και τον χτύπησε. Ο οδηγός του έπιασε τα χέρια ακινητοποιώντας τον. Αμέσως οι φίλοι του πρώτου δράστη επιτέθηκαν με γροθιές στον οδηγό. Στη συνέχεια αποχώρησαν.

    Ο οδηγός ενημέρωσε την άμεση δράση για το περιστατικό. Δήλωσε ότι γνωρίζει τους τρεις αλλοδαπούς από παρόμοιο συμβάν που σημειώθηκε πριν από λίγο καιρό. Στο σημείο εκτός από τους αστυνομικούς έσπευσαν και άντρες της ιδιωτικής εταιρείας security που συνεργάζεται με τον ΟΑΣΘ. Το λεωφορείο ακινητοποιήθηκε στη Μηχανιώνα όπου έσπευσε ασθενοφόρο και γιατρός του οργανισμού για να παράσχει τις πρώτες βοήθειες στον οδηγό.

    “Αυτές είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζονται οι οδηγοί του ΟΑΣΘ. Ζητήσαμε επανειλημμένα να μας δοθεί άδεια για να τοποθετήσουμε κάμερες ασφαλείας στα οχήματα όμως το θέμα κόλλησε στο νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένων” δήλωσε στο thestival.gr ο πρόεδρος του ΟΑΣΘ, Χρήστος Στεφανίδης.

    Δεν ξέρω αν πρέπει να το σχολιάσω...αλλά προβληματίζομαι...Αν λέω, εγώ τώρα.. αν είχαμε παρόμοιο ατύχημα όπως στην Αθήνα..πάλι οι ελεγκτές θα έφταιγαν φαντάζομαι ..που πήγαν να κάνουν τη δουλειά τους..(στην προκείμενη βεβαίως περίπτωση..ελεγκτής ήταν ο ίδιος ο οδηγός)ίσως να πρέπει να βλέπουμε που και που και την άλλη όψη..

    {Υ.Σ. επειδή γνωρίζω ότι ίσως το θέμα είναι συνέχεια ενός προηγούμενου ή παραλλαγή(το οποίο δε θυμάμαι πως λεγόταν και ούτε ξέρω που είναι πια..παρακαλώ όποιον mod το θυμάται..ας μου δώσει παραπομπή με ..link...Wink θα πω ευχαριστώ ! Ακόμα και να κλειδωθεί το θέμα θα το κατανοήσω πλήρως!!!!Μαίρη μου(και όχι μόνο) κάνε τη δουλειά σου!! Εγώ δε θα αποχωρήσω!!κάποιες φορές ας είμαστε λογικοί- πάνω απ'ολα!}


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-11-2013 18:49 ]


    optiras
    21.11.2013, 20:17

    Χμ, χμ, χμ...

    Είμαι της γνώμης ότι ο οδηγός καλό θα είναι να περιορίζεται μόνο στο να οδηγεί το λεωφορείο...Και γιατί αποσπάται η προσοχή του αλλά και γιατί θα πρέπει να διαπληκτίζεται συνεχώς με τους επιβάτες...Και ο εκνευρισμένος οδηγός είναι συνήθως που κάνει τις μ******ς...Και ο οδηγός λεωφορείου μπορεί να κάνει καλή ζημιά...

    Σύντομα έρχεται άλλωστε το ηλεκτρονικό εισιτήριο που θα λύσει-θεωρητικά πάντα- το πρόβλημα...

    Πάμε τώρα στις επιθέσεις...

    Τσαμπουκά είχαν πουλήσει παλιότερα και οδηγοί σε μετανάστες...Βλέπε εδώ ,δεν έλεγξα αν είχες ανεβάσει τίποτα σχετικό με το θέμα στο φόρουμ, δεν θα το ελέγξω αλλά θέλω να πιστεύω πως ναι-ήταν μια περίοδος που απείχα...

    Οι οδηγοί του οασθ τσαμπουκά πουλούσαν και σε άλλους οδηγούς ιχ ...Και στις δυο περιπτωσεις καταδικάστηκαν ....

    Οι οδηγοί του οασθ μερικές φορές πουλάν τσαμπουκα ακόμα και σε επιβάτες, ιδιαίτερα γυναίκες...

    Το φαινόμενο να ξεφεύγουν και οι ξένοι είναι πλέον συνηθισμένο, υπήρχε και υπάρχει και στο εξωτερικό...Εκεί πήραν μέτρα με τοποθέτηση καμερων μέσα στα λεωφορεία , και απομονώνοντας τον οδηγό ενισχύοντας το κουβούκλιο...

    Οι επιθέσεις σε οδηγούς τελευταία έχουν αύξηθεί..Παλιότερα θυμόμαστε-οι χρήστες του οασθ- ότι είχε τροποποιηθεί και δρομολόγιο μετά τα αλλεπάλληλα περιστατικά επιθέσεων και ληστειών εις βάρος οδηγών και επιβατών ...

    Νωρίτερα φέτος είχε γίνει απόπειρα εμπρησμού λεωφορείου του οασθ ...

    Εμένα δεν με εκπλήσουν αυτά τα γεγονότα...Η σαπίλα της ελληνικής κοινωνίας  απλά δεν κρύβεται πλέον...

    Είναι καταδικαστέες οι επιθέσεις από όποιον κι αν γίνονται, όποιον και αν έχουν θύμα...Κάποιοι όμως (στο κράτος;στον δήμο;στον οασθ;στην αστυνομία;) πρέπει κάποτε να σοβαρευτούν...Πριν θρηνήσουμε θύματα από το πολύ καφενιλίκι και από την πολύ διάλυση...Ακόμα και εδώ στην φραπεδούπολη, που μπορεί να μη γίναμε ακόμα Αθήνα, αλλά την πλησιάζουμε με γρήγορα βήματα...

    Εκεί λοιπόν στον οασθ, ας αφήσουν νταηλίκια και μαγγές...Είναι επικύνδυνο παιγνιδάκι...Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους!Οι πολίτες θα πρέπι να κταλάβουμε ότι οι κάφροι και οι φσίστες είναι εχθροί της κοινωνίας και σαν τέτοιοι θα πρέπει να απομονώνονται...Για να δω τι ώρα φεύγει το αεροπλάνο για τον πολιτισμένο κόσμο...


    KRISTHESS
    21.11.2013, 20:21
    μόνο που εδώ αγαπητέ κρίνω το συγκεκριμένο περιστατικό.Μετανάστες ή μη αν ανέβηκαν χωρίς εισιτήριο στο λεωφορείο δεν μπορούν να τη βγαίνουν και από πάνω χτυπώντας τον οποιοδήποτε εργαζόμενο.Αλλιώς αν δεν γουστάρουν να μην το πάρουν και να πάνε με τα πόδια
    optiras
    21.11.2013, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 18:02 έγραψε...

     Αν λέω, εγώ τώρα.. αν είχαμε παρόμοιο ατύχημα όπως στην Αθήνα..πάλι οι ελεγκτές θα έφταιγαν φαντάζομαι ..που πήγαν να κάνουν τη δουλειά τους..(στην προκείμενη βεβαίως περίπτωση..ελεγκτής ήταν ο ίδιος ο οδηγός)ίσως να πρέπει να βλέπουμε που και που και την άλλη όψη..


    Για το πόσο καλά παιδάκια είναι οι ελεγκτές κοίτα και εδώ: έλεγκτές τρόλεϋ τον ξυλοκόπησαν άγρια γιατι τους ρώτησε γιατί δεν έκοβαν απόδειξη προστίμου

    Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα:πολιτισμός πάνω από όλα...Τι παράσταση έχει σήμερα στο μέγαρο;Ξύλο μετά μουσικής!!!{#emotions_dlg.eek}


    KRISTHESS
    21.11.2013, 20:34

    γενικεύεις και δεν κάνει..αν είναι να γενικεύσω και γω τους παρανομούντες..που επίσης δεν είναι και λίγοι..και πολλές φορές υπερασπίζονται από άλλους ακόμα κι όταν δεν πρέπει. Όσοι πληρώνουν δεν είναι κορόιδα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-11-2013 20:37 ]


    optiras
    21.11.2013, 23:23

    Από που βγάζεις το συμπέρασμα οτι γενικεύω; Που λέω ότι όλοι οι οασθητζήδες είναι κάπως; Από την άλλη σου φαίνεται φυσιολογικό κάποιος να πετά επιβάτες κάτω-που είχαν και εισιτήριο, αν δεν απατώμαι επεδή δεν γουστάρει ο οδηγός;

    Η σου φαίνεται φυσιολογικό σε μια -δήθεν πολιτισμένη κοινωνία,αυτή της πολιτιστικής πρωτεύουσας 1997, πολιτιστικής πρωτεύουσας των νέων 2014 κτλ- βράδυ παραμονής Χριστουγέννων-με την Εγνατία άδεια να σταματά το λεωφορείο ο οδηγός, να περιμένει τον παραβάτη οδηγό, να το κάνει τόπι στο ξύλο-νοσοκομείο πήγε ο άνθρωπος- και να του χώνει τη μούρη σε λακούβα με νερό; Γιατί η οδηγάρα του οασθ αυτό έκανε...

    Αν πρόσεξες έχω καταδικάσει και την επίθεση των ξένων στην προκειμένη περίπτωση, και όχι με μισόλογα...

    Το αν ο οασθ είναι καφενείο και υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιβατών που δεν πληρώνει εισιτήριο, αυτό οφείλεται εν μέρει στο καφενιλίκι του κράτους και εν μέρη στο καφενιλίκι του οασθ, έχουμε ασχοληθεί σε αυτό το φόρουμ και εδώ και εδώ και σε άλλα φόρουμ:οασθ η ταλαιπωρία σας ευχαρίστησή μας .Αλλά φεύγουμε από το θέμα μας...

    Αν δεχτείς ότι ο οδηγός ή ο υπάλληλος του κάθε οασθ έχει δικαίωμα στην άσκηση βίας, θα πρέπει να δεχθείς ότι το ίδιο δικαίωμα έχει και ο επιβάτης...Το ίδιο ισχύει και τη νομιμότητα...

    Η δική μου θέση είναι πως δικαίωμα εξάσκησης βίας δεν έχει κανένας...Ούτε το κράτος...Και ότι μέσα σε μια κοινωνία υπάρχουν κανόνες...Που θα πρέπει να ισχύουν για όλους...


    KRISTHESS
    21.11.2013, 23:39

    επίσης όμως και ο οδηγός φίλε μου είναι άνθρωπος..και δεν μπορεί να κάθεται κάθε τόσο να ακούει τη κάθε κουλαμάρα του κάθε επιβάτη.Και η οδήγησή του επηρεάζεται και τα νεύρα του..Άσε γιατί μου έχει τύχει να το δω πολλές φορές..που να στα λέω τώρα...σιγά μη δικαιολογήσω και το τσαμπατζιλίκι..

    όποιος δεν θέλει και δεν του αρέσει το αστικό - απλούστατα να μην το πάρει.Κανείς δεν είπε ότι ο υπάλληλος του ΟΑΣΘ έχει δικαίωμα στην άσκηση Βίας.Ούτε όμως και ο επιβάτης. Ούτε στην λεκτική ούτε στη σωματική.

    Ούτε το κράτος έχει δικαίωμα εξάσκησης βίας αν θέλεις αλλά ούτε και ο πολίτης όποτε του καπνίσει και που είναι μέρος αυτού του κράτους και της κοινωνίας.Δε θα δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα και θα τα κατακεραυνωνω όποτε κι αν τα δω όπως και τώρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-11-2013 23:46 ]


    optiras
    22.11.2013, 08:43

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...
    επίσης όμως και ο οδηγός φίλε μου είναι άνθρωπος..

    Αν είναι άνθρωπος-και ο συγκεκριμένος, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ήταν χρυσαυγίτης και θα συμπλήρωνα όχι άνθρωπος-να συμπεριφέρεται ανθρώπινα...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...

    ο οδηγός φίλε μου είναι άνθρωπος..και δεν μπορεί να κάθεται κάθε τόσο να ακούει τη κάθε κουλαμάρα του κάθε επιβάτη.

    Λοιπόν, αν ο υπάλληλος του οασθ-παρεπιμπτόντος, κρατικό μονοπώλειο παραχωρημένο με συζητήσιμο τρόπο- δεν μπορεί να ανταπεξέρθει  στην δουλειά που ο ίδιος επέλεξε-και για την οποία μπορεί να έχει βάλει και βύσμα- για αυτό δεν του φταίει ο πελάτης!!!Οφείλει να εφαρμόζει τους νόμους, την υποχρεωτική κάρτα ανειλλημένων υποχρεώσεων των οργανισμών μεταφοράς και την δεοντολογία του οργανισμού!Αν δεν μπορεί ή δεν θέλει ,ας πάει σπίτι του-υπάρχει και η παραίτηση...Δεν έχει κανένα δικαίωμα να προσβάλει επιβάτη...Πόσο μάλλον να τον επιλέγει...Δεν είναι τσιφλίκι του ο οασθ...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...

    Άσε γιατί μου έχει τύχει να το δω πολλές φορές..που να στα λέω τώρα...σιγά μη δικαιολογήσω και το τσαμπατζιλίκι..

    Δεν σου έχει τύχει το ανάποδο; Ποτέ; Ποιος δικαιολόγησε το "τζαμπατζιλίκι" ;Πάντως όχι εγώ! Όπως μπορείς να δεις σε άλλο θέμα...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...

    όποιος δεν θέλει και δεν του αρέσει το αστικό - απλούστατα να μην το πάρει.


    Αυτό θα ίσχυε αν δεν υπήρχε μονοπώλιο, το οποίο ο οασθ υπερασπίζεται με νύχια και με δόντια εις βάρος όλου του κοινωνικού συνόλου, όλης της πόλης...Μετά λέμε ότι φταίει μόνο το δημόσιο...

    Βάλτε κάτι άλλο ανταγωνιστικό και αν με ξαναδεί ο οασθ να μου τρυπήσεις την μύτη!Δεν μπορείς όμως να λες "δεν σου προσφέρω εναλλακτική λύση, αλλά μόνο μια πανάκριβη χάλια υπηρεσία και άντε πνίξου" . Πόσο μάλλον αν ο άλλος πληρώνει!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...

    Ούτε το κράτος έχει δικαίωμα εξάσκησης βίας αν θέλεις αλλά ούτε και ο πολίτης όποτε του καπνίσει και που είναι μέρος αυτού του κράτους και της κοινωνίας.Δε θα δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα και θα τα κατακεραυνωνω όποτε κι αν τα δω όπως και τώρα.


    που διαφωνούμε; Γιατί δεν κατάλαβα...

    Υ.Γ.: αν σε ενδιαφέρουν τα λινκ για υποχρεώσεις, κώδικα δεοντολογίας-ή ενδιαφέρουν κάποιον άλλοσυμφορουμίτη/συμφορουμίτισα ας το ζητήσει, θα τα βάλω...Δεν τα έβαλα εδώ γιατί είναι εκτός θέματος


    KRISTHESS
    22.11.2013, 10:45

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 22.11.2013, 08:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.11.2013, 23:39 έγραψε...
    επίσης όμως και ο οδηγός φίλε μου είναι άνθρωπος..

    Αν είναι άνθρωπος-και ο συγκεκριμένος, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ήταν χρυσαυγίτης και θα συμπλήρωνα όχι άνθρωπος-να συμπεριφέρεται ανθρώπινα...

    όσον αφορά τα υπόλοιπα ας πούμε ότι εν μέρει μπορώ να δεχτώ αυτά που είπες. Όσον αφορά το παραπάνω όμως , από που εξήγες το συμπέρασμα ότι ήταν Χρυσαυγίτης??? Είπα εγώ τίποτα τέτοιο??Ποια είναι τα λεγόμενά του για να καταλάβω δηλαδή,γιατί θα τρελαθώ στο τέλος όταν διαβάζω κάτι τέτοια.

    Πάντως έχεις και μια περίεργη άποψη συνολικότερα περί του δημοσίου μάλλον..γενικά για σένα βάσει όσων παραθέτεις δεν υπάρχουν καλοί οδηγοί υποθέτω ούτε και ελεγκτές αλλά όλοι μπήκαν με μέσο και γι'αυτό το λόγο θα πρέπει να ανέχονται τα πάντα αν καταλαβαίνω σωστά, να μην αντιδρούν ποτέ και να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο..σωστά?Πόσον μάλλον αφού ο ΟΑΣΘ δεν παρέχει υπηρεσίες ποιότητας.Κι αφού δεν παρέχει τις υπηρεσίες που θέλουμε και που θα έπρεπε να παρέχει, δε βαριέσαι ρε αδερφέ ας μη χτυπήσουμε και εισιτήριο. Είναι υποχρέωση να μας μεταφέρουν  στο τζάμπα(Ας γενικεύσω λοιπόν και γω λίγο-δεν αναφέρομαι για το τζάμπα σε σένα μην το πάρεις προσωπικά).Και χάρη τους κάνουμε στην τελική.. που ανεβαίνουμε στα αστικά!Επίσης οι 10 κακοί υπάλληλοι χαρακτηρίζουν άνετα τους 500.Πολύ αντικειμενικό το βρίσκω επίσης. 

    Όσον αφορά για τις υποχρεώσεις του οδηγού.Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις να ανέβεις σε αστικά ή πόσο τα χρησιμοποιείς αλλά συχνά πυκνά στα μηνύματα που ακούγονται αναφέρεται ότι οι επιβάτες οφείλουν να δείχνουν το εισιτήριό τους στον οδηγό και στους ελεγκτές εφόσον τους ζητηθεί και ότι η παράβαση βάσει της νομοθεσίας τιμωρείται(αναγράφεται και στο εισιτήριο).Η συμμορφώνεσαι σ'αυτό ή όχι.Αλλιώς αν δε θέλεις.. μετακινήσου αλλιώς.Είναι απλά τα πράγματα.

    Συμφωνώ πως δεν έχουμε την καλύτερη συγκοινωνία του κόσμου και μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα. Έτερον εκάτερον όμως.

    Εγώ παρέθεσα το συγκεριμένο πρόσφατο περιστατικό για να δούμε ότι υπάρχει και η άλλη οπτική γωνία και να μην τσουβαλιάζουμε.Αλλά μάλλον ο στόχος δεν επετεύχθη.


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-11-2013 11:58 ]