ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.853 μέλη

    Θέλω βοήθεια σχετικά με σπουδές μουσικης τεχνολογίας

    teifo
    14.12.2013, 23:35

    Καλησπερα,ειμαι μαθητης λυκειου και θα με ενδεφερε να ασχοληθω με μουσικη τεχνολογια.Ωπος ειδα υπαρχει τει στο ρεθυμνο ,υπαρχει μια σχολη σαε ,και μια σχολη στο ωδειο νακας.Ποιο πιστευεται οτι ειναι καλυτερο?Εμενα μου αρεσε το ωδειο νακας αλλα απο αυτα που διαβασα στη σαε και ατο ρεθυμνο ειναι οτι θα μπορω εκτος απο to studio  να δουλεψω και στην τηλεοραση ,θεατρο .......Στο ωδειο νακας νομιζω μαθαινουν μονο πραγματα που θα τους χρειαστουν στο στουντιο.

    ΤΙ λετε εσεις?Εχω δικιο σε ποια σχολη με παροτρυνεται να παω?


    teifo
    15.12.2013, 12:40
    Παιδιά παρακαλώ βοηθήστε με...
    investor
    15.12.2013, 13:35
    ΙΕΚ με πρόσβαση μετά σε πανεπιστήμιο του εξωτερικου.Αν δεν πας έξω για master και αν δεν δουλέψεις και 6-7 χρόνια ως προυπηρεσία δεν κανεις τίποτα.Εννοείται πως πρέπει να έχεις αποφασίσει οτι θα μεταναστεύσεις και πως πρέπει να έχεις και αρκετές μουσικές γνώσεις.Μόνο με κομπιούτερ δεν γίνεται τίποτα.
    teifo
    15.12.2013, 14:30
    Ευχαριστω για την απάντηση ξέρεις καποιο πανεπιστημίο στο εξωτερικό?
    investor
    15.12.2013, 15:42
    Το Berklee θεωρείται πολύ καλό.
    teifo
    15.12.2013, 16:00
    Και εγω αυτό άκουσα.....μήπως ξέρεις αν ασχολείται με ηχοληψία η μουσική τεχνολογία.καιμπορω να παω κατευθείαν εκεί η θα πρέπει να παω πρώτα στο ιεκ και για master μετά εκεί
    investor
    15.12.2013, 16:38
    Αυτό που γνωρίζω είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ καλός για να σε δεχτούν εκεί.Στα περισσότερα ιεκ σου κάνουν ένα ψευτομπάτσελορ για έναν χρόνο αφότου τελειώσεις και μετά αν το πάρεις σου δίνουν πρόσβαση για έξω.Αν σε παίρνει να πληρώνεις 3-4 χρόνια δίδακτρα αγγλικού πανεπιστημίου ψάξε το να πας εκεί κατευθείαν αν γίνεται.Εδώ όπου και να πας,το πιθανότερο είναι πως ούτε κονσόλα δεν θα πιάσεις(γιατί δεν έχουν).Ηχοληψία είναι πολύ πιο απλό πράγμα άλλα με λίγα χρήματα και τεράστια ανεργία.Παντού ηχολήπτες.
    teifo
    15.12.2013, 16:46
    Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου....Δηλαδή μου λες να παω για μουσική τεχνολογία και οχι για ηχοληψία?Δεύτερον εμένα με ενδιαφέρει μετα απο τις σπουδές να μείνω στο εξωτερικό.Σε ποια χώρα πιστεύεις ότι υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να βρω δουλειά
    teifo
    15.12.2013, 16:48
    Ααα και κάτι ακόμα τι εννοείς νΑ είσαι καλός για να σε πάρουν ?
    investor
    15.12.2013, 19:16
    Μουσικοτεχνολόγος είναι ο ανώτερος ηχολήπτης(είναι και ηχολήπτης και αρκετά πράγματα παραπάνω,οπότε απο την στιγμή που δεν σ'ενδιαφέρει η Ελλάδα σίγουρα είναι καλύτερα η μουσικοτεχνολογία).Αν φυσικά τα βγάλεις πέρα με φυσικές και μηχανικές ήχου,γιατί τέτοια θα διαβάζεις και σε πανεπιστημιακό επίπεδο και για χρόνια.Αν θέλεις απλά να μάθεις την κονσόλα,μην ασχοληθείς καθόλου επαγγελματικά,γίνε ηχολήπτης ή καλύτερα μάγειρας να βρείς και δουλειά.Τώρα για χώρα,ανάλογα με ποιές γλώσσες μιλάς.Ψάξε το καλά πάντως.
    teifo
    15.12.2013, 23:09
    Στο berklee για να παω τι πρέπει να κανω για να με δεχτούν η όλους τους δέχονται?......Με ενδιαφέρει η αγγλια και η Ιταλία που ξέρω τις γλώσσες.
    investor
    15.12.2013, 23:25
    http://www.berklee.edu/admissions/undergraduate Εδώ λέει κάποια πράγματα,σε άλλα πανεπιστήμια ίσως είναι πιο εύκολα.Δεν έχω και εγώ ιδέα πως λειτουργούν.
    teifo
    15.12.2013, 23:32
    Οκ ευχαριστώ παρα πολύ ήταν πολύτιμη η βοήθεια σου για μένα αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σου πω........Αν κάποιος άλλος ξερει κατι ακόμα να το γράψει
    GiannisPaok4
    17.12.2013, 14:22

    Καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν. Αν έχεις χρήματα για να δώσεις στην Ελλάδα σου συστήνω την SAE είναι η κορυφαία σχολή αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.

    Εγώ έχω κάνει 2 χρόνια ηχοληψία 2 χρόνια μουσική τεχνολογεία, και έκανα αίτιση για το πανεπιστήμιο του Λονδίνου για bachelor. (περιμένω απάντηση) 

    Από την στιγμή που έχεις λίγες γνώσεις περί μουσικής τεχνολογίας είναι πάρα πολύ δύσκολο να πάς Μπέρκλει γιατί είναι μία απο τις ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ σχολές μουσικής στον κόσμο και πρέπει να τους αποδήξεις ότι μπορείς να φοιτήσεις εκεί με τις γνώσεις που είδη έχεις.

    Όσων αφορά τα δήδακτρα υπάρχει το πρόγραμμα δανίου για τους φοιτητές όπου το κράτος πλήρώνει τα δήδακτρα αντί για σένα, και όταν με το καλό αποφοιτήσεις, και πιάσεις δουλειά, και σύμπληρώσεις συγκεκριμένο ετήσιο εισόδημα, τότε σου ζήτανε ένα μικρό ποσό για την αποπληρωμή του "δανείου" ανά μήνα, σαν δώσεις φαντάσου. Αν δεν μπορέσεις να φτάσεις το συγκεκριμένο ετήσιο εισόδημα τότε μετά από 25 χρόενια το "χρέος" σου διαγράφεται. 

    Τώρα στο αν η ηχοληψία και κατ'επέκταση και η μουσική τεχνολογία, είναι κάτι απλό εμένα με βρίσκετε κάθετα αντίθετο γιατί τα τελευταία 6-7 χρόνια που ασχολούμε ακόμα μαθαίνω ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΑ, και γενικότερα είναι αρκετά μεγάλη μεγάλος κλάδος διότι συνδιάζει πάρα πολές άλλες επιστήμες και ιδικότητες. 

    Πάντος αν αποφασήσεις να ασχοληθείς με τον κλάδο θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το μέλλον σου, έξω από τα σύνορα της Ελλαδίτσας μας...


    teifo
    17.12.2013, 16:23
    Εσυ σπουδασες sae και έμεινες ευχαριστημένος?....Στη ΣΑΕ έκανες και ηχοληψία και μουσική τεχνολογία? Ξέρεις τι χρειάζεται για να μπεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και αν πρέπει πρώτα να κανω στην Ελλάδα η να παω να σπουδάσω κατευθείαν εξωτερικό.............Σε ευχαριστώ πολύ ια τον χρόνο που διέθεσες.
    teifo
    17.12.2013, 16:53
    Και κατι ακόμα..Στη σαε η ηχοληψία έχει και ακόμα 12, μήνες για πρακτική...Αξίζει?
    GiannisPaok4
    17.12.2013, 23:13

    Καλησπέρα ξανά! Λοιπόν εγώ δεν έχω αποφοιτήσει από την SAE αλλά ξέρω ποlλούς με αρκετούς έχω συνεργαστεί κι όλας και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι.

    Για Αγγλία τώρα. Αν ενδιαφέρεσαι να φοιτήσεις στήν Αγγλία πρέπει από φέτος να κάνεις την αίτισή σου για να προλάβεις τις εγγραφές του Σεπτεμβρίου του 2014. Δεδομένου του ότι θα αργήσουν λογικά να σου απαντήσουν, ή ακόμα και η συλλογή των εγγράφων ότι είναι αρκετά επίπωνη... Αν δεν έχεις τελειώσει το σχολείο θα πρέπει να εποικηνωνίσεις με την Βρετανική πρεσβία ( British Council ) η οποιοδήποτε άλλο Foundation ( εγώ πήγα στην πρεσβία) και να τους πείς ότι ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις Sound Designe στην Βρετανία. Αυτοί θα σου πούν για το χρηματικό αντήτιμο (γύρω στο 1000αρικο) και θα σε βοηθίσουν να μαζέψεις τα χαρτιά. Θα σου πούν να δώσεις έναν κατα προσέγγιση βαθμό που πρόκειται να βγάλεις στις πανελλαδικές εξετάσεις, βάση του οποίου θα κρίνουν οι εκπρόσωποι του πανεπιστημίου αν μπορείς να φοιτήσεις εκεί. Επίσεις να ξέρεις ότι μόνο το Cambrige certificate αναγνωρίζεται στην Αγγλία ( lower, advanced, ή proficiency) αν έχεις michigan πρέπει να δώσεις για μία "βεβαίωση" που λέγεται IELTS. Όλες οι σχολές θα σου ζητήσουνε μία βαθμολογία, όπου πρέπει να περάσεις την βάση που θέτουνε για να εισαχθείς.

    Εγώ τελείωσα το ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ (δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις μερικούς καθηγητές που ήταν εξαιρετικοί). Λόγω του ότι έβγαλα υψηλές βαθμολογίες πάνω από 17-18 μου είπαν ότι μπορώ να εισαχθώ χωρίς εξετάσεις. Πρέπει να δώσω IELTS αν δεν πάρω φέτος το proficiency.

    Με τα δίδακτρα παίζει κάτι πολύ ωραίο τώρα. Όπως σου είπα από την στιγμή που πας για πρώτο Bachelor και όχι για Master ή δεύτερο Bachelor και είσαι Ευρωπαίος πολίτης δικαιούσαι το student financial support. Αυτό είναι ένα δάνειο το οποίο πληρώνει το Βρετανικό κράτος απ' ευθείας στην σχολή που φοιτής για τα δίδακτρα. Δεν θα ασχοληθείς μαζί του ξανά έως ότου τελειώσεις την σχολή. Αργότερα οι τρόποι αποπληρωμής είναι πολύ έυκολοι. Ενδικτικά σου λέω ότι εσύ (όχι οι γωνείς σου) αν έχεις ετήσιο εισόδημα 27000€ αιτησίος (2,200 € /μήνα) οφήλεις να πληρώνεις 75 € περίπου τον μήνα για το δάνειο. Αν ποτέ δεν καταφέρεις να βγάλεις τέτοιο εισόδημα εντώς 25 ετών (πράγμα δύσκολο αν μένεις Αγγλία) τότε το χρέος διαγράφεται και δεν χροστάς τίποτα, και το πτυχίο συνεχίζει να ισχύει (δεν σου το πέρνουνε πίσω).

    Αυτά βασικά, είναι κι άλλα αλλά καλύτερα να απευθυνθείς στην πρεσβία για περισσότερες πληροφορίες. Είναι απίστευτα εξηπιρετικοί και θέλουν πραγματικά να βοηθίσουν. Πάντος σκέψου ότι αν τελικά τελειώσεις θα έχεις πάρει τρελές εμπιρίες τόσο στην καθημερινή σου ζωή όσο και σαν μουσικός - μουσικοτεχνολόγος και αργότερα σαν επαγγελματίας, που δεν θα έχεις αν πας οπουδήποτε αλλού. 

    Αυτά τα λίγα, χαίρομαι να βοηθάω!!! 


    GiannisPaok4
    17.12.2013, 23:15
    Πείσεις μην ψάξεις πανεπιστήμια στο Internet τα περισσότερα δεν είναι αναγνωρισμένα από το βρετανικό υπουργείο παιδείας!!!
    teifo
    18.12.2013, 00:10
    Σε ευχαριστώ παρά Πολύ καταρχάς που με βοηθάς και μαθαίνω πράγματα που δεν γνωρίζω.....Εσύ που θες να περάσεις στην Αγγλία και τι βαθμό πανελληνίων πρέπει να γράψω.....χρειάζονται για να περάσεις έξω καλές γνώσεις θεωρίας και αρμονίας(έχω καλουτσικες γνώσεις ).
    teifo
    18.12.2013, 00:14
    Και πρώτα πρέπει να παω εδώ σε κάποια σχολή η μπορώ να πάω κατευθείαν έξω?και να σπουδάσω μουσική τεχνολογία και οχι ηχοληψία ε