ελληνική μουσική
    1000 online   ·  210.857 μέλη

    Ζητούν απαγόρευση βιβλίου για τον Νίκο Καββαδία

    jorge
    26.05.2005, 14:22
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/05/2005

    Στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών, αύριο το πρωί, θα συζητηθεί η αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσαν η ανιψιά του Νίκου Καββαδία, Ελγκα Καββαδία, και ο εκδότης της «Αγρας» Σταύρος Πετσόπουλος, ζητώντας την απαγόρευση της κυκλοφορίας του βιβλίου του Μήτσου Κασόλα «Νίκος Καββαδίας: Γυναίκα-Θάλασσα-Ζωή, αφηγήσεις στο μαγνητόφωνο» (εκδ. «Καστανιώτη»).

    Ο συγγραφέας Μήτσος Κασόλας απέστειλε γραπτή επιστολή διαμαρτυρίας στον Τύπο υποστηρίζοντας: «Με μια πρωτοφανή για καιρούς δημοκρατίας ενέργεια, οι προαναφερόμενοι προβαίνουν σε αίτηση ασφαλιστικών μέτρων απαγόρευσης της κυκλοφορίας του, μέχρις ότου εγώ να... συμμορφωθώ στα δικά τους προτεινόμενα πρότυπα συγγραφής, έκφρασης και... στοιχειοθέτησης του βιβλίου μου! Αξιώνοντας από τη Δικαιοσύνη και την προσωπική μου κράτηση ακόμα, μαζί και τη συντηρητική κατάσχεση των αντιτύπων του και της κασέτας συνομιλίας και εξομολόγησης του Καββαδία σε μένα, που έλαβε χώρα πριν από 30 χρόνια στο σπίτι του, 47 ημέρες πριν από τον θάνατο του αξέχαστου ποιητή. (...) Οι αντίδικοί μου, σε όλα τους τα αλλεπάλληλα και πολυσέλιδα δικόγραφά τους (με μια αγωνιώδη προσπάθεια να με καταστήσουν ένοχο... ανοσιουργίας) με αντιμετωπίζουν όχι ως έναν πνευματικό άνθρωπο με κάποια ιστορία και συγγραφέα 16 έως τώρα βιβλίων, με αντιμετωπίζουν ως να μην υπήρξα ποτέ φίλος του Καββαδία (και της αδερφής του Τζένιας), με αντιμετωπίζουν περίπου ως έναν κοινό εγκληματία και... δόλιο άνθρωπο. Που χωρίς τη δικιά τους άδεια, και χωρίς τις δικές του υποδείξεις, έγραψα και κυκλοφόρησα το "επίδικο" και "ζημιογόνο" κατ' αυτούς βιβλίο μου. (...) Αξίζει να σας πληροφορήσω ότι ένα μεγάλο μέρος της συνέντευξης-συνομιλίας μου με τον ποιητή δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Αυγή" πριν από τριάντα ολόκληρα χρόνια. Κι αυτή η δημοσίευση (και με άλλες ακόμα που ακολούθησαν), στάθηκαν η αιτία να προκύψουν από πολλούς ανθρώπους των γραμμάτων μας μια σειρά σχόλια, άρθρα, μελέτες και δοκίμια για τη ζωή και το έργο του Καββαδία. Μάλιστα, δύο από αυτά τα δοκίμια, του Δημήτρη Καλοκύρη και του Φίλιππα Φιλίππου (που περιέχουν αποσπάσματα από τις δικές μου δημοσιεύσεις), κυκλοφορούν από τις εκδόσεις "Αγρα" του κ. Πετσόπουλου, που ζητεί, τώρα, με την Ελγκα Καββαδία, "την κεφαλή μου επί πίνακι"».




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2005 14:22 ]
    xristos
    26.05.2005, 14:33
    Ποια να είναι άραγε η τιμή; Πόσα να κοστίζει άραγε η αθώωση του Μήτσου Κασόλα; Με πόσα θα ήταν χαρούμενοι κληρονόμοι και εκδότες;

    Δεν ξέρω τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς, πράγμα που πολύ θα ήθελα... Τι να σκέφτονται άραγε αυτοί οι άνθρωποι;

    AlienP
    26.05.2005, 14:42
    ...

    divided
    26.05.2005, 15:16
    έχει πολύ ενδιαφέρον η υπόθεση...
    Δεν ξέρω καλά τι υποστηρίζουν οι αντίδικοι αλλά δεν μπορεί να μην μου έρθει στο μυαλό ένα στιχάκι του πανούση: σαν τα κοράκια σου χιμάνε όταν πεθάνεις. Επίσης φαντάζομαι εκεί ψηλά θα έχουν πέσει πολλά γέλεια με την ματαιοδοξία μας. Πάντως ακόμα και άν δεν συμφωνεί κάποιος με κάτι δεν είναι λίγο φασιστικό να μην επιτρέπει και σε εμάς τους υπόλοιπους να το διβάσουμε και να το κρίνουμε?
    Sofia
    26.05.2005, 15:22
    χμμ.. δεν ξέρω..Σίγουρα όλο αυτό μου προκαλεί μια αγανάκτηση, γιατί θα ήθελα να πιστεύω πως δε ζούμε ακόμη στον Μεσαίωνα..Αλλά απο την άλλη, σκέφτομαι πάλι μήπως είναι ένα καλοστημένο παιχνίδι, έτσι απλά για να γίνεται θέμα, για να ανεβάσουμε λιγάκι τις πωλήσεις..?? Λέω μήπως..
    Neda
    26.05.2005, 17:59
    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!
    GL
    26.05.2005, 18:17
    Δυστυχως καποιοι ανθρωποι πιστευουν πως διαμεσου της συγγενειας μπορουν να εκμεταλευτουν την μνημη και την υστεροφημια καποιου ανθρωπου που εχει προσφαιρει τα μεγιστα στους συνανθρωπους του!!
    Καποιοι επισης τρελαινονται με την ιδεα πως καποιος θα "θιξει" καθ οιονδηποτε τροπο την "τιμη" των επιγονων και συγγενων....

    Καλα Ξεμπερδεματα.......
    Astron
    26.05.2005, 20:06
    Ας μας πει και κάποιος τον αντίλογο.
    Γιατί ακριβώς αντιδρούν οι συγγενείς;
    jorge
    27.05.2005, 14:41
    Να και ο αντίλογος. Προσωπικά δεν με πείθουν. Κούφια λόγια.



    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/05/2005

    Απάντηση στον Μ. Κασόλα για το βιβλίο «Ν. Καββαδίας»

    Αντίλογος από τις εκδόσεις «Αγρα» και την Ελγκα Καββαδία, ανιψιά και κληρονόμο του Νίκου Καββαδία, σχετικά με την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσαν (και συζητείται σήμερα) κατά του Μήτσου Κασόλα, συγγραφέα του βιβλίου για τον Καββαδία.


    Γράφουν απαντώντας σε επιστολή του Μ. Κασόλα που δημοσιεύσαμε χθες:

    «1. Υποχρεωθήκαμε να προσφύγουμε στη Δικαιοσύνη κατά του Μήτσου Κασόλα και των Εκδόσεων Καστανιώτη με σκοπό να προστατεύσουμε την ακεραιότητα του έργου του ποιητή Νίκου Καββαδία από τις αυθαίρετες και χωρίς δικαίωμα επεμβάσεις σε αυτό του Μ. Κασόλα με το βιβλίο του: "Νίκος Καββαδίας. Γυναίκα. Θάλασσα. Ζωή. Αφηγήσεις στο Μαγνητόφωνο".

    2. Προηγήθηκε μακρό στάδιο προσπάθειας για εξώδικη επίλυση του προβλήματος με απόσυρση του βιβλίου από τον εκδοτικό του οίκο, η οποία απέτυχε όταν ζητήσαμε ο κ. Κασόλας να μας βεβαιώσει ότι το δημοσιευόμενο στο βιβλίο του προφορικό έργο του ποιητή, αποδίδεται πιστά και με ακρίβεια, δεν έχει υποστεί αλλοιώσεις και επεμβάσεις από τον Μ. Κασόλα και να μας δώσει αντίγραφο της μαγνητοφώνησης και εκείνος αρνήθηκε.

    3. Πιστεύουμε ότι, τεκμήριο σεβασμού προς το έργο του Ν. Καββαδία και κάθε πνευματικού δημιουργού αποτελεί πρώτα απ' όλα ο σεβασμός προς τους στοιχειώδεις κανόνες της νομιμότητας που απαγορεύουν τις αυθαίρετες αλλοιώσεις και επεμβάσεις στο έργο του και τις δημοσιεύσεις χωρίς δικαίωμα και όχι η εμπορική επιτυχία του βιβλίου του, την οποία επικαλείται ο κ. Κασόλας. Εν τούτοις, αν μη τι άλλο, το εμπορικό κριτήριο, μπορεί να αποτελεί απλώς την ερμηνεία της αυθαιρεσίας σε βάρος του έργου του ποιητή, την οποία θεωρούμε ότι έχουμε ηθική υποχρέωση να εμποδίσουμε».





    AlienP
    27.05.2005, 14:45
    τι τραβάει ο άνθρωπος για του παρά τη φόλα...
    manblaz
    27.05.2005, 19:09
    Θα τα βλεπει ολα αυτα απο εκει ψηλα και θα γελαει.....
    Sofia
    20.09.2005, 21:47
    ''H διαφωνία για τον λόγο του Νίκου Καββαδία μεταξύ της ανιψιάς του και νόμιμης κληρονόμου Έλγκας Καββαδία και του φίλου του, συγγραφέα Μήτσου Κασόλα έληξε με δικαστική απόφαση. Το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών απέρριψε το αίτημα της Έλγκας Καββαδία και του εκδότη της Άγρας Σταύρου Πετσόπουλου να κατασχεθεί το βιβλίο του συγγραφέα «Νίκος Καββαδίας. Γυναίκα, Θάλασσα, Ζωή, Αφηγήσεις στο μαγνητόφωνο», που κυκλοφόρησε από τις Εκδόσεις Καστανιώτη. Το δικαστήριο έκρινε επίσης ότι ο Μήτσος Κασόλας πρέπει να παραδώσει στην κληρονόμο του Καββαδία αντίγραφα των κασετών μιας συνέντευξης που είχε κάνει με τον ποιητή το 1974, λίγο πριν από τον θάνατό του. Συνομιλία πάνω στην οποία βασίστηκε η ιδέα του συγκεκριμένου βιβλίου.''

    ΤΑ ΝΕΑ , 20/09/2005
    http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18344&m=P21&aa=1






    Japan88gr
    02.06.2010, 23:45


    despinakontogianni
    03.06.2010, 01:30

    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα! Τελικά οι κακές συνήθειες δεν αλλάζουν!


    Japan88gr
    04.06.2010, 00:45

    Στο δευτερο βίντεο στο 2:40  η μιλάει η ίδια για το θέμα


    linkin-fan
    08.06.2010, 13:19
    πολλά τα λεφτά και δύσκολη η διαδικασία...