ελληνική μουσική
338 online   ·  204.237 μέλη

Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από Έλληνες τραγουδιστές

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
18.12.2013, 19:05

Δημιουργώ αυτό το θεματάκι γιατί θέλω εδώ να "μαζέψουμε" ό,τι χριστουγεννιάτικο έχει τραγουδηθεί από Έλληνες τραγουδιστές ή σας έχει κάνει εντύπωση!!! θα ξεκινήσω λοιπόν πρώτη παραθέτοντας ένα "ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ" αριστούργημα.. από Άντζελα..από το χαρούμενο κλίμα..μου έρχεται να κόψω φλέβες!!{#emotions_dlg.biggrin}Γνωστά και άγνωστα, εμπορικά ή μη..αγαπημένα ή όχι.. θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι έχει γραφτεί κατά καιρούς!!!

costaspanag
Φθασμένος
Chat
18.12.2013, 22:41

Επιλογή από ελληνικά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

Γιάννης Βογιατζής "Χιόνια στο καμπαναριό". Στίχοι Στέλιος Σπεράντζας / Μουσική Ευάγγελος Καραηλίας

Νίκος Ξυλούρης "Η Παρθένος σήμερον" Ρωμανού του Μελωδού

Χορωδία Σίμωνος Καρά "Η παρθένος σήμερον"

Χρόνης Αηδονίδης & Νεκταρία Καραντζή "Σαράντα μέρες, σαράντα νύχτες", Κάλαντα Δυτ.Θράκης (παραδοσιακό)

Μπάμπης Τσέρτος & Εστουντιαντίνα Ν.Ιωνίας Βόλου "Χριστούγεννα Πρωτούγεννα" Κάλαντα Πελοποννήσου (παραδοσιακό)

Παραδοσιακή χορωδία & ορχήστρα "Άναρχος Θεός καταβέβηκεν" Κάλαντα Κοτυώρων Πόντου (παραδοσιακό)

Και ένα ωραίο Χριστουγεννιάτικο τραγούδι του "δικού μας" Σάκη Κουρουπού. Παίζει και τραγουδά ο ίδιος.

[ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 18-12-2013 23:06 ]

Animista
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
19.12.2013, 00:01
Aυτή σου η συγινητική ελληνική ποικιλία Κώστα πραγματικά μας δείχνει πως είναι μάταιο να ανατρέχουμε σε μεταφράσεις ξένου ρεπερτορίου όταν έχει να μας χαρίσει τόσα πολλά το ελληνικο ρεπερτόριο τόσο στην Βυζαντινή μουσική όσο και στη μουσική ελλήνων καλλιτεχνών με βαθειά χριστιανικές αξίες που δεν πρόδωσαν ποτέ τα ιδεώδη τους!!!
KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
19.12.2013, 11:30

Υπάρχει ένα τραγούδι που προσωπικά μου αρέσει πολύ.. αν και είναι ενός "αμφισβητούμενου" προσώπου(ο νοών νοείτω {#emotions_dlg.biggrin})