ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Ποστάρω ακόμη ενα κομμάτι μου ζητωντας την αποψη σας :)

    MixalisP
    31.12.2013, 22:54

    Γεια! Ονομάζομαι Μιχάλης, εδω και καποια χρονια γραφω και παιζω μουσικη με κεντρο το ροκ.

    Η παραγωγη και η μιξη εχει γινει απο μενα, οπως και το παιξιμο των οργάνων.


    Η δουλειά δεν ειναι 100% τελειωμενη αλλα σε ενα καλο στάδιο!

    Καθε αποψη δεκτη, Ευχαριστώ για το χρονο σας!

    Link για το SoundCloud:  https://soundcloud.com/npf-2/etsi-8elei/s-TDBY7

    :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MixalisP, 01-01-2014 20:23 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MixalisP, 08-01-2014 01:57 ]


    iarnold
    06.01.2014, 19:52

    Μιχάλη, το link για το SoundCloud που παρέθεσες βγάζει το εξής μύνημα:

    Sorry! We can't find that track.


    MixalisP
    08.01.2014, 01:58
    twra?
    iarnold
    08.01.2014, 15:37

    Για να έχω μία πιο σφαιρική άποψη για το κομμάτι, το άκουσα 5 φορές συνεχόμενες.

    Σαν συνολική, η προσπάθεια είναι αξιόλογη. Η ποιότητα του ήχου, η μίξη, και το παίξιμο των οργάνων βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Δεν υπερισχύει κάποιο μουσικό όργανο σε βάρος κάποιου άλλου άλλα ούτε και η φωνή.

    Αλλα ύστερα άπο 5 ακροάσεις, παρατήρησα ότι το refrain επαναλαμβάνεται πολύ περισσότερες φορές απ' όσες θα έπρεπε σε σημείο που να γίνεται λίγο ενοχλήτικό. Το κομμάτι κρατάει 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα άπο τα οποία 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα επαναλαμβάνονται συνεχώς οι λέξεις: "Ετσι γίνεται, έτσι θέλει".

    Το refrain είναι η "κορυφή ή, το αποκορύφωμα του εκάστοτε τραγουδιού και θα πρέπει να είναι καλύτερο άπο την αρχική μουσική και το προ-refrain και θα πρέπει να κάνει τον ακροατή, να ανυπομονεί να το ξανακούσει.

    Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η δουλειά σου δεν είναι 100% τελειωμένη, προτείνω τα εξής:

    1. Εμπλούτισε λεξιλογικά λίγο το refrain ή, μίκρινε την διάρκεια του αντικαθιστώντας τον χρόνο του με λίγο περισσότερη μελωδία.

    2. Εφόσον έχει ροκ χαρακτήρα, βάλε ένα σόλο κιθάρας τουλάχιστον μετά άπο κάποιο refrain.

    3. Λίγο distortion σε κάποια σημεία θα γέμιζε ακόμα περισσότερο το σύνολο.


    freddieKrueger
    08.01.2014, 16:08

    Mιχάλης κατ αρχην  εχεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φωνη.

    Ενα αυτο.

    Δευτερον.

    Το κομματι σου ειναι ευχαριστο στην ακροαση και εχει την ιδιοτητα να σε κανει να τιο σιγοτραγουδας μετα.Εχει αυτη τη δυεισδυτικοτητα στο νου.''Γραφει'' στον ακουστικο φλοιο του εγκεφαλου για να το κανω πιο...επιστημονικο χαχαχα

    Εχω την αισθηση πως η επαναληψη του ρεφραιν εχει καποιο νοημα για το κομματι.Νοιωθω πως δεν ειναι τυχαιο.

    Τεσπα.Αν κατι θα πρεπε να βρω ως μειον ντε και καλα,ειναι ακριβως αυτη η επαναληψη του ρεφραιν που ομως νοιωθω οτι γινεται σκοπιμα.

    Συγχαρητηρια για τη δουλεια σου.

    Ευχομαι γρηγορα να δουμε κι άλλα σου κομματια {#emotions_dlg.biggrin}


    MixalisP
    08.01.2014, 17:32

    Κατ αρχάς ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια αλλα και για την κριτικη σας.

    Να εξηγησω τα παρακατω, η ιδεα του τραγουδιου ειναι συνεχομενες εικονες απο την καθημερινοτητα δυο ερωτευμενων ανθρωπων που περνανε απο τσακωμους μεχρι υπερβολικες στιγμες αγαπης γι'αυτο και υπαρχει η επαναληψη ετσι γινεται ετσι θελει κτλ κτλ.

    iarnold, η κριτικη σου ειναι ενδιαφερουσα, αν και θα θελα να πω οτι το συγκεκριμενο κομματι εχει στοχο το "groove" και αυτος ειναι ο λογος που χρησιμοποιει την επαναληψη ωστε να δωσει εμφαση στο ρυθμο αλλα και στο νοημα.Επισης το οτι το ακουσες 5 φορες ειναι λογικο να σε κανει να εχεις την αισθηση της επαναληψης και να θες το κατι παραπανω! ακομα και γω το παθαινω αν το ακουσω πολλες φορες συνεχομενα αλλα, αν μπορουσα να το πω αυτο , δεν ειναι αυτος ο σκοπος του(;) (ελπιζω να γινεται κατανοητο αυτο που λεω και να μην ακουγομαι χαζος! :).
    Παρ'ολα 'υτα σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες να ακουσεις το τραγουδι μου και να 'σαι σιγουρος πως θα σκευτω οτι ειπες και ισως να το κανω κιολας! :)

    Freddie,δεν εχω παρα να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια και ως δημιουργος του κομματιου να σημειωσω οτι εχεις καταλαβει απολυτα αυτο που ηθελα να καταφερω!. Οσο παραγω θα ανεβαζω τη δουλεια μου!


    Ευχαριστω και παλι! :)