ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    ...κι εκείνη το βιολί της...

    Soulessome
    31.05.2005, 09:47
    Θέλω να αρχίσω μαθήματα βιολιού, αλλά δεν ξερω τι πρέπει να προσεξω για να επιλεξω ενα καλό βιολί ...
    Βοηθεια κανεις?
    xristos
    31.05.2005, 09:58
    Που δεν έχω ιδέα όμως, αλλά μου άρεσε τρελά το θέμα..
    Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα πουρνό - πουρνό...!


    santourman
    31.05.2005, 10:01
    Πόπη ξεκίνα πρώτα τα μαθήματα σε κάποιο ωδείο ή με κάποιον δάσκαλο, και μετά αποφασίζεις για την αγορά του βιολιού.
    Soulessome
    31.05.2005, 10:06
    Πηγα και ρωτησα...Μπαμπη μου, αλλα μου είπαν ότι πρέπει να εχω δικό μου βιολί για να κάνω πρακτική στο σπίτι μου!!!

    Χρηστάκη μου, τι να κάνω? Ο,τι μπορώ για να ξεφυγω...να ταξιδευω εστω και με τη μουσική...
    jorge
    31.05.2005, 10:20
    Ελπίζω κάποιος γνώστης να δώσει τα φώτα του (στο προφίλ έχουν δηλώσει πως παίζουν βιολί ΑΥΤΟΙ) και να μας συνοδεύσεις σε κάποιο μελλοντικό live. Το βιολί θέλει βέβαια μεγάλη υπομονή και αρκετές ώρες, κάτι το οποίο φαντάζομαι θα ξέρεις. Βέβαια το αποτέλεσμα δε συγκρίνεται (κατ' εμέ) ούτε με κιθάρα, ούτε με πιάνο. Το βιολί είναι άλλος κόσμος.

    Καλή αρχή πατατούλα
    Soulessome
    31.05.2005, 10:30
    Σε ευχαριστω πολύ πολύ Jorge!
    Κατ εμε το βιολί είναι ο βασιλιάς των οργάνων...

    Είναι πολύ δύσκολο...το ξέρω αλλα καθε τι δυσκολο για μένα εχει τη μαγεια και μου δίνει δύναμη να το παλέψω και να το κατακτήσω...
    Desmar
    31.05.2005, 10:55
    ...Πιτσιποπάκι μου ... εύχομαι καλό κουράγιο ... και καλή διασκέδαση βεβαίως βεβαίως ...


    Soulessome
    31.05.2005, 10:59
    Σε ευχαριστώ Δεσποινάκι μου! Προμηθευσου ωτοασπίδες! χα χα
    rivera
    31.05.2005, 14:52
    Γεια σου Ποπη.Το βιολι ειναι δυσκολο οργανο αλλα αφου εισαι αποφασισμενη,πηγαινε οπωσδηποτε σε ωδειο.Και για βιολι για το σπιτι,για αρχη, υπαρχουν και φθηνα αρκετα καποια μοντελα,ιδιως αν πας σε πολυκαταστημα οπως ο Νακας,θα βρεις κατι που θα σου κανει.
    Soulessome
    31.05.2005, 17:50
    Διστασα να παω μονη μου να διαλεξω βιολι αγαπητέ μου rivera, γιατί δεν είμαι σίγουρη αν θα μου δωσουν ενα βιολι που θα με βοηθησει (να εχει καλο ηχο) ή αν θα μου δωσουν καποιο που θα τους εχει μεινει ή θα θελουν να ξεφορτωθουν λογω κακης κατασκευης...

    Σε ευχαριστω πολυ πάντως για τη συμβουλή!
    pianopassion
    01.06.2005, 00:21
    Πόπη μην καθυστερείς καθόλου. Πήγαινε να γραφτείς πριν από όλα σε ωδείο.
    Να ξέρεις ότι τα ωδεία λειτουργούν κανονικά όλο τον Ιούνιο λόγο και των
    εξετάσεων. Να ξεκινήσεις μαθήματα ώστε να σου δώσουν ασκήσεις για μελέτη
    για τον Ιούλιο και Αύγουστο. Έτσι ακριβώς έκανα και εγώ πριν 3 χρόνια με το
    πιάνο, ξεκίνησα δοκιμαστικά τον Ιούνιο και νάμε τώρα ο pianopassion!!!
    Αν το θες πραγματικά θα τα καταφέρεις. ¶ντε και καλό μήνα.
    keep walking...

    vouliakis
    01.06.2005, 00:35
    Quote:

    Το μέλος pianopassion στις 01-06-2005 στις 00:21 έγραψε:

    Πόπη μην καθυστερείς καθόλου. Πήγαινε να γραφτείς πριν από όλα σε ωδείο.




    Συμφωνώ.
    Ο δάσκαλος -ή η δασκάλα- σου, σίγουρα θα έχει να σου προτείνει και κάποιες εναλλακτικές επιλογές σχετικά με το πρώτο σου βιολί.
    Το συζητάμε, λοιπόν, μετά –αν ακόμα δεν βγάζεις άκρη (που δεν πιστεύω)…
    Soulessome
    01.06.2005, 17:11
    Σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις πολυτιμες συμβουλες σας...παω στο ωδειο να συζητησω!
    MariannaP
    05.06.2005, 03:15
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 31-05-2005 στις 09:47 έγραψε:

    Θέλω να αρχίσω μαθήματα βιολιού, αλλά δεν ξερω τι πρέπει να προσεξω για να επιλεξω ενα καλό βιολί ...
    Βοηθεια κανεις?





    Για το βιολί σου αψυχούλα μου δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω...

    Ομως με χαροποιεί και με συγκινεί το γεγονός ότι η Πόπη μπήκε στο MH να βρει την κοπέλα που δούλευε στο επάνω γραφείο και τώρα θέλει να γραφτεί σε ωδείο και να μάθει βιολί...

    Η μουσική είναι μικρόβιο... Μεταδώστε το!!!
    DavidDT
    29.03.2006, 00:42
    Τελικά βρήκες βιολί;