ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη

    Συλλέκτες υγρασίας

    Greg88
    10.03.2014, 20:40

    Καλησπέρα στην παρέα!!

    Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την υγρασία και το κλαρίνο.Πιάνει πρασινίλα σε κάποια κλειδιά και παρά το γεγονός ότι το έδωσα το καλοκαίρι για service και πριν κάποιο χρονικό διάστημα τα γυάλισα και πάλι μόνος μου,εμφανίστηκε ξανά η ανεπιθύμητη ''μούχλα''.Φίλος μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω κάποιο συλλέκτη υγρασίας,τα σακουλάκια με τους κρυστάλλους,μέσα στη θήκη.Είναι καλή ιδέα?Τα έχει χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος στα όργανά του?


    STEFANOS604
    10.03.2014, 22:13

    ΝΑΙ

    Να γνωρίζεις ότι αυτοί οι κρύσταλοι silica gel που διατίθενται σε σακουλάκια είναι χρώματος μπλέ. Όταν τραβήξουν υγρασία από μπλε γίνονται ροζ. Τότε μπορείς να τους ''αναγεννήσεις'' τοποθετώντας τους σ' ένα ταψί σε φούρνο στους 120 βαθμούς Κελσίου για κάνα δυο ώρες (μέχρι να ξαναγίνουν μπλε ). (Στα ραδιοσυστήματα που δούλευα οι κυματοδηγοί τροφοδοτούνταν από dryer μέσω silica gel και κάθε τόσο τα φουρνίζαμε).

    Σήμερα τα χρησιμοποιώ στη θήκη με τις χρωματικές φυσαρμόνικες μου.

    Βέβαια επειδή εδώ δεν οδηγείς αέρα μέσω των silica gel τα αποτελέσματα δεν θα είναι τόσο εντυπωσιακά γι αυτό μετά από κάθε παίξιμο να απομακρύνεις τα σάλια και να σκουπίζεις τα κλειδιά μ' ένα χωρίς ίνες πανάκι ...


    Greg88
    10.03.2014, 22:47
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή τα κουτάκια που πουλάνε δεν χωράνε μέσα στη θήκη,πως προτείνεις να τοποθετήσω τους κρυστάλλους?
    STEFANOS604
    11.03.2014, 09:36
    Σε τσουβαλένιο ύφασμα (υπάρχουν τέτοια μικρά έτοιμα τσουβάλια