ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Πρόγραμμα για συγγραφή παρτιτούρας

    piterpiano
    31.05.2005, 22:16
    καλησπερα σας mh's!!εχω εναν προβληματισμο! προσπαθω τον τελευταιο καιρο να αποτυπωνω διαφορα τραγουδια που παιζω(ελληνικα βασικα) στο πενταγραμμο.Τα καταφερνω με τα 4αρια αλλα δυσκολευομαι απιστευτα με τα ζειμπεικικα(9/8).
    Εχω μισησει τα Midi files η το περασμα της μουσικης απο τα πληκτρα στον υπολογιστη,το cubase ειδικα που χρησιμοποιω ειναι πολυ αβολο στην αναγνωση(θελει πολυ επεξεργασια)...αρα αποκλειω την Midi μεθοδο.

    ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,για να μην σας κουραζω αλλο θα ηθελα ενα προγραμμα notation(ετσι δεν λεγεται) για να επαληθευω αυτα που γραφω.
    Εχω ακουσει για το sibelius,τι λετε?

    ΑΚΟΥΩ(μαλλον διαβαζω) ΠΡΟΤΑΣΕΙς!!!!
    ευχαριστω


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 31-05-2005 22:50 ]
    vouliakis
    31.05.2005, 22:49
    piterpiano, κάτι συζητάμε εδώ...

    [Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία]
    piterpiano
    01.06.2005, 01:12
    eyxariste mr panagiwth
    KRITIKOS
    01.06.2005, 01:50
    υπαρχει καποιο προγραμμα μηπως που απο τραγουδι περναει απευθειας μονο του τις νοτες σε παρτιτουρα???
    vouliakis
    01.06.2005, 02:15
    Υπάρχουν προγράμματα που μετατρέπουν απλές μελωδίες από μορφή *.wav σε μορφή MIDI (*.mid), όμως για ολοκληρωμένα τραγούδια κάτι τέτοιο είναι δύσκολο.
    Μπορείς όμως να δοκιμάσεις το προγραμματάκι Widisoft...
    “Aπλοποιεί” τα mp3 αρχεία και τα μετατρέπει σε MIDI αρχεία που μπορείς να τα “ανοίξεις” με τη μορφή παρτιτούρας με κάποιο notation πρόγραμμα, όπως το Sibelius.
    Πάντως, το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο (ακόμα).
    SonarNSonic
    09.09.2005, 21:22
    Quote:
    Πάντως, το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο (ακόμα)


    ...και ούτε θα είναι. Για φαντάσου να θες να μετατρέψεις τις όπερες το Μπραμς σε MIDI από AUDIO ή να το πω πιο απλά σε 120μελή ορχήστρα με 120μελή χορωδία να γράψεις MIDI για το κάθε όργανο και φωνή ξεχωριστά.!!!
    ...ψάχνει κανείς για τρελούς;