ελληνική μουσική
    661 online   ·  210.883 μέλη

    Υπόδειξη για αγορά καλωδίων

    iAmKim
    21.07.2014, 18:53

    Καλησπέρα παιδιά ! Θα θέλα λίγακι τη βοήθεια σας , όσων απ' οσάς κατέχετε τις γνώσεις σ' αυτόν το τομέα ! Έχω μια κάρτα ήχου της Yamaha , την Audiogram 3 και ένα ζεύγος KRK Rokit 5 ! Μόλις τα πήρα και δεν βρήκα κάποιο καλώδιο μέσα στο κουτί , τα ένωσα με την κάρτα ήχου μου με 2 RCA καλώδια που βρήκα στο σπίτι ! Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα , παρά μονο αντιμετώπιζα πρόβλημα με το feedback κατά τις πρόβες που δεν ξέρω , πιθανόν να οφείλεται και στο μικρό χώρο του δωματίου . Επιπλέον τα καλώδια είναι μόνο 20εκ. περίπου και δεν είναι καθόλου βολικό , ούτε για μένα αφού χρειάζεται να έχω την κάρτα ήχου κοντά σ'αυτά και όλα αυτά είναι κολλημμένα ! Και ψάχνωντας για καλώδια , συνάντησα 2 είδη καλωδίων ,  τύπου TRS και Jack 1/4" ! Στα ηχεία μου γράφει στις εξόδους , Unbalanced TRS και RCA ! Όμως υπάρχει μία σύγχηση στο μυαλό μου , για το ποιά καλώδια πρέπει να πάρω ! TRS 1/4 ή  JACK ?? επειδή μου φαίνονται σχεδόν τα ίδια ! 
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !


    STEFANOS604
    21.07.2014, 19:17

    Μελέτησε το ‘’Καλώδια Balanced - Unbalanced Stereo -Mono : ΕΔΩ :

    ‘’ Για το Audiogram 3 δες την εικόνα ΕΔΩ :

    Για ζεύγος KRK Rokit 5 δες την εικόνα ΕΔΩ : η περιγραφή λέει ‘’…Audio inputs can be accommodated on unbalanced RCA phono, balanced TRS jack, or conventionally wired balanced XLR connectors’’.

    Βρες τα μόνος μπορείς.


    iAmKim
    21.07.2014, 19:34
    Το έψαξα και καταλάβα ότι θέλω ( Mono Jack ) TRS ! Ευχαριστώ για τη βοήθεια ! όμως στο Thomann.de που έψαξα για τέτοιου είδος καλώδια αναφέρει ότι είναι κατάλληλα είδικα για παθητικά ηχεία ! Δεν ξέρω , θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν πάρω ένα απ' αυτά .. Αν έχετε κάποιο να μου προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων .. Ψάχνω 2ποιοτικά καλώδια και διαθέτω ενα budget των 15-20 Ε !
    STEFANOS604
    21.07.2014, 20:04

    Το λέει έτσι γιατί  , για μηχανήματα που οι χρήστες ή οι τεχνικοί καθημερινά τα συνδέουν/αποσυνδέουν , υπάρχει πιθανότητα βραχυκυκλώματος  του βύσματος και να κάψεις τον ενισχυτή αν αυτός δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος ηχείου, τότε χρησιμοποιούμε καλώδια με βύσματα  ασφαλείας πχ Speakon (δες στο άρθρο μου) .

    Εσύ όμως  δεν χρειάζεσαι τέτοια.

    Μπορείς και να αγοράσεις τα βύσματα καθώς και όσο μήκος καλωδίου σου χρειάζεται και να τα φτιάξεις ή να δώσεις σ’ έναν τεχνικό να στα φτιάξει θα σου κοστίσουν ελάχιστα.


    killbill2
    29.10.2014, 15:36

    Το αρμόνιό μου έχει στο πίσω μέρος στο Output δύο (LEFT, RIGHT) υποδοχές για Jack 1/4, Για να το συνδέσω με μια κονσόλα, θα χρειαστώ MONO (με μια εγκοπή) ή STEREO (δύο εγκοπές) jack καλώδια; Για κιθάρα ξέρω ότι βάζουμε MONO. Τα STEREO για ποιό όργανο είναι;

    Επίσης βρήκα αυτό το καλώδιο:

    Τι θα συμβεί αν συνδέσω και την Left και την Right output υποδοχή της κονσόλας μου (αυτή στην οποία συνδέεις τα ηχεία), με την μια και μοναδική input είσοδο ενός μόνο ηχείου;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 29-10-2014 15:41 ]


    STEFANOS604
    29.10.2014, 19:06

    Δεν γίνεται. Θα κάνετε ζημιά.

    Για τα υπόλοιπα δείτε  ΕΔΩ :


    STEFANOS604
    29.10.2014, 19:47

    Έτσι είναι αλλά αυτό είναι που δείχνω  ΕΔΩ :


    killbill2
    30.10.2014, 13:03
    Τελικά το καλώδιο STEREO (με δύο κυκλάκια-εγκοπές στο βύσμα) για τι όργανο είναι;
    STEFANOS604
    30.10.2014, 13:14

    Το αναφέρω αναλυτικά και με κείμενο δίνοντας παράδειγμα αλλά και με φωτογραφία στο τέλος της σελίδας   ΕΔΩ :........