ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη

    Για τις παρτιτούρες

    bryan13
    05.09.2014, 03:11

    KALHSPERA SAS PAIDIA ANEYAZW AYTO TO KEIMENO, GIA NA ALAKSW KATI MESA STO BLOK POU DEN M FAINETAI SWSTO.DEN EINAI DYNATON NA MN GRAFONTAI OI PARTITOURES PANW SE PENTAGRAMA KAI NA GRAFONTE SE SYNXORDIES!

    DEN PAIZOUN OLOI TA IDIA ORGANA,8A MOU PEITE EISAI YPOXREOMENOS NA TA KSEREIS ALLA H MOUSIKH GRAFETE PANW S PENTAGRAMO RE ADERFE!!!

    OPIOS PISTEYEI OTI KANW LA8OS AS ME DIOR8WSEI!!

    SAS EYXARISTW,PERIMAINW TIS APOPSISEI SAS!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την pastella, 05-09-2014 16:08 ]


    STEFANOS604
    05.09.2014, 07:58

    Τα Greklish διαγραφονται και κακώς απαντάω. 

    Γράφουμε Ελληνικά και με μικρά γράμματα . ΟΧΙ όλα κεφαλαία. 

    • Επειδή πρόλαβα να γράψω πριν διαγραφεί ξαναθέσε το θέμα με ελληνικά κι αν θες εξήγησε μας γιατί έγραψες σε Greeklish
    • Μήπως εννοείς τις Σημειολογικές Παρτιτούρες όπως πχ φαίνονται στο http://kithara.to/

    Chrysanna
    05.09.2014, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 05.09.2014, 07:58 έγραψε...

    ...εξήγησε μας γιατί έγραψες σε Greeklish



    Μήπως είχες δύσκολα παιδικά χρόνια; {#emotions_dlg.crying}


    STEFANOS604
    05.09.2014, 15:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 05.09.2014, 13:52 έγραψε...

    Μήπως είχες δύσκολα παιδικά χρόνια; {#emotions_dlg.crying}


    Chrysanna δεν συμφωνώ με τη φράση σου είτε είναι χιουμοριστική ή την εννοείς πραγματικά ή.....

    Τα Greeklish τα αναπτύξαμε πολλάκις και πρόσφατα ΕΔΩ:

    Φυσικά ο Bryan 13 πιθανόν να μη διάβασε τους κανονισμούς , ότι θέματα με Greeklish κλειδώνονται/διαγράφονται ή να μην έχει δυνατότητα το PC απ' το οποίο ποστάρει....

    Γι αυτό να μένουν ανοικτά κάποιες ώρες  και αφού γίνει σύσταση τότε να διαγραφούν και ο συγγραφέας έχει φυσικά τη δυνατότητα να το ξαναγράψει στα ελληνικά. 


    Chrysanna
    05.09.2014, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 05.09.2014, 15:09 έγραψε...

    Chrysanna δεν συμφωνώ με τη φράση σου είτε είναι χιουμοριστική ή την εννοείς πραγματικά ή.....



    Δεν πειράζει.. καλή καρδιά Smile

    Εκκρεμεί η ερώτηση του θέματος, για τους ειδικούς!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 05-09-2014 15:23 ]


    pastella
    05.09.2014, 16:03

    Οι Κανονισμοί του φόρουμ ειναι εδώ για όποιον δεν γνωρίζει ή θέλει να τους φρεσκάρει. Δεν θα πάρουμε και το σκαλπ σε όσους γράφουν με greeklish πρώτη φορά...

    Επίσης, πολύ σημαντική η πρόταση στο 5 για το τι μπορούν να κάνουν τα μέλη του φόρουμ μας για να βοηθήσουν...


    delta66
    06.09.2014, 01:50

    Επι του θεματος, το γραψιμο της μουσικης σε χαρτι, ειναι ενα βοηθημα για καποιους.

    Το θεμα ειναι οτι η μουσικη δεν χρειαζεται απαραιτητως να γραφεται με οποιοδηποτε τροπο, οποτε ουτε ειναι υποχρεωτικο να γραφεται αποκλειστικα σε πενταγραμμο,

    Υπαρχουν και μουσικες που δεν τις φτανει το πενταγραμμο.


    killbill2
    11.03.2018, 21:20
    Μια ερώτηση: Αφού υπάρχει το Kithara.to με 38000 παρτιτουρες, γιατί να ανεβάζουμε εδώ Παρτιτούρες? Βρίσκεις τα πάντα εκεί. Παρόλα αυτά έχω γραψει κάποιες παρτιτουρες στη μορφή Στίχοι/Ακκορντα που δεν υπάρχουν στο Kithara.to (πόσο μάλλον εδώ στο Musicheaven). Που να τις ανεβάσω; Μου δίνετε έναν καλό λόγο γιατί να τα ανεβάσω στο musicheaven και όχι στο Kithara.to?
    floydpink
    11.03.2018, 23:22

    Και αν, χτύπα ξύλο, κλείσει το kithara.to ή αποφασίσει ο διαχειριστής του site να μη τις δίνει δωρεάν;

    Πχ το Greekmidi.gr που έβρισκες παρα πολλά ελληνικα τραγουδια σε μορφη midi (αρα και παρτιτουρα σε μορφη πενταγραμμου για το καθε οργανο που υπηρχε σε καθε αρχείο midi) εχει κλεισει εδω και μερικά χρόνια.

    Μερικά ξενα sites που ανεβαζαν οι χρηστες παρτιτουρες και τις κατεβαζες δωρεαν πλεον τα sites αυτα τις πουλάν ή ζητάν μηνιαια ή ετησια χρηματική συνδρομή.

    Απλά λεω...

    Δεν ξερω ποσο χρονοβορο ειναι να τα ανεβασεις και στις δυο ελληνικες ιστοσελιδες.


    frantzeskosx
    12.03.2018, 18:19

    στο kithara to. δεν είναι κι όλες οι ''παρτιτούρες'' σωστές.Αρκετές ειναι ότι του φανεί του λωλοστεφανή.


    killbill2
    12.03.2018, 21:36

    Οι υποθέσεις "αν κλείσει το Kithara.to"  ή "αν παψει να ειναι δωρεαν" κλπ ισχύουν και για το MusicHeaven και για το Youtube!

    Φυσικά και δεν ειναι κόπος κατι που θα ανεβασω στο kithara.to να το ανεβασω και εδώ! Δεν ξέρω εδώ κατα ποσο "πιανουν τόπο" με την έννοια πόσο συχνα ανανεώνονται (δεν βλεπω να αναγραφονται ημερομηνιες upload). Γινονται πρόσφατα αναρτήσεις? ή έχει εγκαταληφθεί  σελίδα "Παρτιτουρες" (λόγω του kithara.to);

    Και κατι ακομα. Μήπως ένας καλος λόγος να τα ανεβαζω εδω ειναι επειδή είναι και νομιμο, ενω στο kithara.to ειναι παρανομο; ή είναι και εδώ παράνομο;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 12-03-2018 22:19 ]


    jorge
    14.03.2018, 10:36
    Εδώ πληρώνουμε και ΑΕΠΙ & Αυτοδιαχείριση, είναι 100% νόμιμο.
    killbill2
    14.03.2018, 15:16

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Φυσικά και θα ανεβάσω εδώ παρτιτούρες από κομμάτια (που δεν υπάρχουν ήδη δημοσιευμένα). Βέβαια υπάρχει το δίλημμα για κάποιον που θέλει να ανεβάσει, ότι αφού τα ίδια υπάρχουν και στο Kithara.vu γιατι να τα ανεβάσω και εδώ... Εντάξει είπατε οτι μπορεί να κλεισει κλπ. Εγώ πάντως έχω κάποια που δεν υπαρχουν στο kithara.vu, και προβληματιστηκα που να τα ανεβασω. Οπότε επιλεγω MusicHeaven!

    Μπορείτε να μου πείτε σχετικά με τα video αν είναι νομιμο να ανεβασω εδώ στο MusicHeaven video-καραοκε που εχω φτιαξει παίζοντας εγώ με το αρμονιο μου και βαζοντας τους στιχους σε καραοκε? διαβασα οτι πρεπει πρωτα να τα ανεβασω στο Youtube... Τι γινεται με τη νομιμοτητα των video-karaoke?

    Μήπως, αν τα ανεβάσω στο youtube ως UNLISTED, δηλαδή να μην είναι ορατά σε κανέναν παρα μονο σε όσους γνωρίζουν το link, και στη συνεχεια κοινοποιησω το link εδώ στο MusicHeaven στο "Videos", είμαι 100% νομιμος οσον αφορα πνευματικα δικαιωματα;

    ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 14-03-2018 15:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 14-03-2018 16:23 ]


    killbill2
    15.04.2018, 15:16
    Καλησπέρα, έχω στείλει παρτιτούρα (στίχοι-ακκορντα) μεσω του Παρτιτούρες/Αποστολή Παρτιτούρας ακολουθώντας τους κανόνες συγγραφής παρτιτούρας που αναφέρονται,αλλά δεν βλέπω να δημοσιεύεται και έχει περάσει πάνω από μήνας. Επίσης παρατηρώ την σελίδα "Παρτιτούρες" να μένει κάπως ανενεργή (στα "νέα τραγούδια" παραμένουν τα ίδια εδώ και πολλές μέρες). Μήπως έχει εγκαταληφθεί ο έλεγχος των παρτιτούρων που στέλνονται; Επειδή θέλω να στείλω πολλές παρτιτούρες, μήπως τελικά να τις δημοσιεύσω ως ξεχωριστά posts σε ένα topic παρά να ακολουθήσω τη διαδικασία "Αποστολής Παρτιτούρας"? Ευχαριστώ