ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    SSD Για παλαιό Λάπτοπ

    ManolisPiraeus7
    28.10.2014, 18:21

    Καλησπέρα σε όλους,
    έχω το Toshiba Satellite A505-S6986.Το μηχάνημα κλείνει σχεδόν 6 χρόνια ζωής.Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το μηχάνημα αυτο.Το μηχάνημα δουλεύει καθαρά για ηχοληπτικές εργασίες και για μουσικές παραγωγές (Cubase,ProTools,Ableton).Το λάπτιοπ έχει ένα 400GB (5400 RPM) Serial ATA σκληρό,τον οποίο τώρα τελευταία δεν ακούω καλα,σαν να έχει πέσει η απόδοση του κατά 30-40%.
    Επειδή λεφτά για να πάρω καινούριο μηχάνημα δεν έχω σκέφτομαι να διαθέσω ένα πολύ μικρό και περιορισμένο μπάτζέτ ώστε να κάνω μια μικρή αλλλα βιώσημη αναβάθμιση,προσδοκόντας καλύτερη απόδοση(για τα χρονάκια του),αλλα και να διατηρήσω το μηχανάκι μάχιμο σε αυτά που κάνει.
    Σκέφτομαι να ξεκινήσω αλλάζοντας το σκληρό δίσκο,και μετέπειτα την μνήμη.Ετσι σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον μηχανικό σκληρό δίσκομε έναν τεχνολογίας SSD.Θέλω να ξεκινήσω απο τον σκληρό,το οποίο που, όπως προείπα δεν βλέπω να ανταποκρίνεται όπως παλιότερα.Ευελπιστώ σε καλύτερη και ταχύτερη εκκίνηση του υπολογιστή,ταχύτερη και σταθερότερη ανταπόκριση κατα την λειτουργεία τών προγραμμάτων,και τέλος φυσικά καλύτερη κατανάλωση ρεύματος,και
    καλύτερες θερμοκρασίες.

    Αυτή την στιγμή μπορώ να διαθέσω 120 ευρώ και θέλω κάτι σε 240 έως 320gb χωρητικότητα.

    Μια μικρή προεσκόπιση του τί έχω τώρα!
    Μνήμη:4GB DDR3 800MHz (max 8GB)
    Επεξεργαστής:Intel Core 2 Duo processor T6600
    Σκληρός:400GB (5400 RPM) Serial ATA
    Λειτουργικό:Windows? 7 Home Premium 64-bit

    Περιμένω τις προτάσεις-απόψεις σας,(ακόμα και που κερδίζω και που χάνω)!
    Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.


    Delos92
    28.10.2014, 20:36
    Οι SSD είναι λίγο ακριβοί φίλε. Για παράδειγμα με 120 ευρώ θα πάρεις απο 80gb έως 100gb περίπου SSD δίσκο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα Adaptora που απο CD adaptor το μετατρέπει σε σκληρό. Έτσι θα μπορείς να έχεις εναν SSD όπου θα εγκαταστήσεις τα προγράμματα σου και το λογισμικό σου για να ανοίγουν γρήγορα, και να κρατήσεις τον παλιό σου σκληρό για όλα τα άλλα!!
    ManolisPiraeus7
    28.10.2014, 23:43
    Γεια σου φίλε μου με 100-110 ευρώ υπάρχουν SSD .Αυτο που δέν κατάλαβα είναι αυτό με τον αντάπτορα,εάν μπορούσες να εισαι πιο σαφής θα με βοηθυσες πάρα πολυ!.
    Delos92
    29.10.2014, 00:20

    http://www.ebay.com/itm/New-Pata-IDE-to-Sata-Caddy-Module-For-12-7mm-Universal-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-/280838155428?pt=US_Drive_Bay_Caddies&hash=item4163422ca4

    Κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά αντικαθιστάς στο εσωτερικό του λάπτοπ σου το CD ROM με έναν σκληρό δίσκο. Το μόνο σου πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως δέν θα μπορεί το λαπτοπ σου να διαβάσει CD η DVD.


    κοίτα για να μην μπαίνεις σε όλη αυτή την διαδικασία μπορείς μαζί με τον SSD να πάρεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο (με 30 ευρώ παίρνεις καμιά 500 gb usb 2.0) και να βάλεις όλα τα αρχεία σου εκέι, και να κρατήσεις τον SSD για το λογισμικο σου και τα προγράμματα σου ( έτσι έκανα και γω με το λάπτοπ μου)



    Delos92
    29.10.2014, 00:22
    Επίσης μόλι παρατήρηση ότι ο σκληρός σου είναι ΑΤΑ οπότε το Link που σου έστειλα είναι μάλλον άκυρο ( γιατί είναι σε SATA) και δέν είμαι σίγουρος οτι το λάπτοπ σου μπορέι να δεχθεί SSD :/
    ManolisPiraeus7
    30.10.2014, 01:48
    O SSD θα πάρει τα προγράμματα και οτι αλλο περιφεριακο προγραμμα.ολα τα άλλα θα πάμε σε εξωτερικο σκληρο!
    Delos92
    30.10.2014, 14:31
    Αυτή είναι η καλύτερη λύση. Είναι καλή αναβάθμιση ο ssd το λαπτοπ σου θα γίνει πολύ πιο γρήγορο. Απλά βεβαιώσου πως το λάπτοπ σου είναι συμβατό με ssd!!
    ManolisPiraeus7
    31.10.2014, 01:48
    Βασικα ειναι απλα κοιτάβ για σωστη επιλογη μοντελου και μάρκας
    ManolisPiraeus7
    01.11.2014, 00:03
    Λοιπόν έχουμε και λέμε Kingston-Samsung ή Crucial???Ειμαστε στην φάση της επιλογής πλέον
    Delos92
    01.11.2014, 04:12
    Γενικότερα να ξέρει οτι οι ssd είναι πολύ πιο ευαίσθητοι όπως και είναι και πολύ λιγότερο το προσδόκιμο για την αξιοπιστία τους. Αυτο σημαίνει οτι θέλουν πολύ προσοχή, όπως πχ να μην εγκαθιστείς και απεγαθιστείς προγράμματα συχνα. Τώρα απότι γνωρίζω η Kingston είναι πιο φθηνή μάρκα στους σκληρούς απο τις άλλες. Αν και δεν νομίζω να παίζει πού μεγάλο ρόλο η μάρκα εγω θα διάλεγα Crucial