ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Αγορά Αρμονίου 500Ε

    kdmgr
    16.12.2014, 00:39

    Καλησπέρα στα μέλη του Musicheaven,

    Χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσα σας - αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα!

    Λατρεύω το πιάνο και αποφάσισα στα 20 μου ότι θέλω να μάθω πιάνο. Αναζητώντας στο διαδίκτυο για το τι κάνει ένα καλό αρμόνιο (ή στα αγγλικά Keyboard), διάβασα για το Touch Sensitivity, το νούμερο των πλήκτρων, το βάρος των πλήκτρων, την πολυφωνία, τη δυνατότητα για MIDI αλλά και για τον τύπο του Keyboard, δηλαδή για το τυπικό (Standard), το Workstation και το Controller.

    Βάση των παραπάνω παραμέτρων, βρήκα το Casio Privia PX-150. Διατίθεμαι να δώσω 500 ευρώ πάνω-κάτω. Νομίζω είναι ένα λογικό ποσό για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν.

    Να σημειώσω ότι είμαι άριστος γνώστης υπολογιστών. Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να κάνω πολλά "κόλπα" με το MIDI στο laptop μου. Επίσης, παλαιότερα είχα επενδύσει σε ποιοτικά Studio Monitors τα οποία ελπίζω να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αντί των Speakers του αρμονίου.

    Θέλω να μάθω πιάνο και έχω σκοπό να επενδύσω χρόνο και ιδρώτα στην προσπάθεια μου. Αλλά η άγνοια είναι κακό πράγμα γι' αυτό θα εκτιμούσα και άλλες απόψεις από κάποιους πιό έμπειρους. 

    Ευχαριστώ!