ελληνική μουσική
325 online   ·  204.074 μέλη

Παρτιτούρα για φυσαρμόνικα - Μουζουράκης

Loukas-E
Περαστική Νότα
Chat
11.02.2015, 15:03

mipws kapoios th mporouse na mou stelei ti notes(tripes) tis opoies paizei o mouzourakis sto tragoudi ''stoxos'' stin fisarmonika ? ??

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-02-2015 16:42 ]

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
11.02.2015, 18:48

Το ‘’Στόχο’’ τον ακούω για 1η και φορά πράγματι είναι μια μελωδία που ακούγεται ευχάριστα.

Τώρα όσον αφορά την παρτιτούρα ή ‘’παρτιτούρα’’ είναι σε Em και  παίζεται με φυσαρμόνικα Em harmonic key (ΛΑ μινόρε αρμονικό) .

Η εισαγωγή με φυσαρμόνικα είναι ένας αυτοσχεδιασμός και τους αυτοσχεδιασμούς δεν τους μαθαίνουμε (αφού αν πεις τον ίδιο να ξαναπαίξει τον ίδιο αυτοσχεδιασμό κάθε φορά θα είναι διαφορετικός- θέμα εγκεφάλου) πχ εγώ με την 1η φορά που το άκουσα , παίρνω μερικά στοιχεία του και μετά το αυτοσχεδιάζω με δικό μου τρόπο όπως μπορείς να το ακούσεις εδώ : Όπως ακούγεται ξεκινώντας απ’ τις οπές: 6 7 6 6 – 6 6 , 5 6 5 6 …….μετά δικός μου αυτοσχεδιασμός

Όπως έχω πει και στα σχετικά άρθρα για φυσαρμόνικα στο Musicheaven  , ξέροντας καλά την κλίμακα εύκολα ‘’βγάζεις’’ οποιαδήποτε μελωδία  και ακούγοντας τέτοιους αυτοσχεδιασμούς θα φτιάξεις τους δικούς σου εύκολα . Ρίξε μια ματιά :

Με ‘’παρτιτούρα’’ ΕΔΩ : και πολλές μελωδίες μινόρε αρμονικό με αυτοσχεδιασμούς ΕΔΩ:

Loukas-E
Περαστική Νότα
Chat
12.02.2015, 21:22
https://www.youtube.com/watch?v=R9FITuvF5zA egw anaferomai se auto to tragoudi... se euxaristw ek twn proterwn gia to deutero meros sto opoio anaferthikes :)
themanwithharmonica
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.08.2015, 13:10
Φίλε δεν υπάρχει παρτιτούρα γιατί ο Μουζουράκης πράγματι φυσάει και ρουφάει ότι του φάνει χωρίς καθαρές νότες και συγχορδίες. Αν βρεις σωστό οργανάκι με ίδια τονικότητα μπορείς να παίξεις το ίδιο.