ελληνική μουσική
367 online   ·  204.245 μέλη

Κατοχύρωση τραγουδιών

stixourgos
Περαστική Νότα
Chat
18.03.2015, 16:19

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΓΡΑΦΩ ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΛΟΠΟΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΑΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΛΕΟΝ (ΤΑ ΜΕΛΟΠΟΙΩ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΧΟΓΡΑΦΩ (ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΩ) ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙΘΑΡΑ . Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ? ΕΑΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΨΕΙ? ΑΝ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΥΧΧΑΡΙΣΤΩ

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 18-03-2015 16:45 ]

yiannakis
Βασική Νότα
Chat
18.03.2015, 16:28

Καλησπέρα φίλε! Όχι, με την ερμηνεία μόνο δεν κατοχυρώνεσαι. Για να κατοχυρώσεις τα κομμάτια σου πρέπει ή να τα στείλεις με συστημένο γράμμα στον εαυτό σου που θα μείνει για πάντα κλειστό, ή να τα πας σε συμβολαιογράφο, ή να τα εκτελέσεις δημόσια ή στο ίντερνετ. Εαν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις τέτοια θέματα που εξηγούν πολύ αναλυτικά.

BandofBounty
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.03.2015, 16:33

Ο πιο ασφαλής τρόπος κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων, είναι να πας σε κάποιον συμβολαιογράφο. Να έχεις μαζί σου έναν σφραγισμένο φάκελο, στον οποίο θα έχεις τοποθετήσει τους στίχους σου αποτυπωμένους σε χαρτί και ένα μέσο αποθήκευσης (cd, flash stick κλπ) στο οποίο θα έχεις γράψει τα μελοποιημένα στιχάκια σου (μόνο με την φωνή, εν προκειμένω). Ο συμβολαιογράφος θα σου δώσει ένα έγγραφο που θα αναφέρει το υλικό που έχεις καταθέσει και ο φάκελος θα παραμείνει σε αυτόν. Το κόστος είναι περίπου 50-60 €.

Μπορείς επίσης,να στείλεις τον παραπάνω φάκελο, με συστημένο ταχυδρομείο στον εαυτό σου, αφού τον έχεις σφραγίσει με ταινία και έχεις υπογράψει πάνω από την ταινία..Σε αυτήν την περίπτωση, το κόστος είναι κατά πολύ μικρότερο (3-4 €).

Φυσικά, μπορείς να κάνεις και τα δύο!

stixourgos
Περαστική Νότα
Chat
18.03.2015, 16:33
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΝΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΩ?
yiannakis
Βασική Νότα
Chat
18.03.2015, 17:19
Όχι, το ανάποδο. Πρώτα θα τα κατοχυρώσεις και μετά θα ταπας στο στούντιο