ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Τι καλώδιο να πάρω στην ηλεκτροακουστική κιθάρα;

    AnnaGuitar
    25.10.2015, 18:54

    έχω μια ηλεκτοακουστικη κιθαρα και θελω να την συνδεσω με τον υπολογιστη .... τι καλωδιο να χρησιμοποιησω? μπορειτε να μου στειλετε καποια link? η να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για αυτο το θεμα...

    Σας ευχαριστω πολυ...


    STEFANOS604
    25.10.2015, 21:57

    Θα χρησιμοποιήσης το καλώδιο (καρφί - καρφί  που τα βύσματα λέγονται έτσι ή 1/4'') και θα αγοράσεις έναν αντάπτορα. Θα τον ζητήσεις σαν : 1/4 mono σε 1/8 stereo adapter (Προσοχή να μη  σου δώσουν 1/4 mono σε 1/8 mono γιατί πιθανόν θα βραχυκυκλώνεις τις εισόδους και δεν θα ακούς ήχο):

    Δείτε για κόστος το ΕΔΩ :

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 25-10-2015 21:58 ]


    AnnaGuitar
    26.10.2015, 21:03
    σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες .Η θηρα της κιθαρας (εκει που μπαινει το καλωδιο) φαινετε να παιρνει καποιο πιο χοντρο καλωδιο... μπορει να κανω λαθος???
    STEFANOS604
    26.10.2015, 21:15

    ΝΑΙ 

    1/4'' της ίντσας ενώ της sound card 1/8'' της ίντσας.

    Αν δεν έχεις κανένα καλώδιο τότε να ζητήσεις:

    • ή καλώδιο που από τη μια άκρη να είναι 1/4 αρσενικό (καρφί) που θα μπεί στην υποδοχή της κιθάρας και απ' την άλλη 1/8 αρσενικό stereo που θα μπεί στην υποδοχή της sound card
    • ή καλύτερα καλώδιο που και απ' τις δυο άκρες να είναι 1/4 αρσενικό (καρφί) ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιείς και σε ενισχυτές κιθάρας και ταυτόχρονα τον adapter που περιέγραψα στο προηγούμενο ποστάρισμα για να τα ενώσεις  ώστε να συνδεθούν σε κιθάρα + sound card

    AnnaGuitar
    12.12.2015, 22:01

    συνδεσα την κιθαρα μου αλλα δεν παιζει..... μηπως εχει προβλημα η κιθαρα???????? πλζ απαντηστε μου γτ δεν θελω να ειναι χαλασμενη


    STEFANOS604
    12.12.2015, 22:52

    Σου απάντησα αναλυτικά και με εικόνες. Ανταπαντάς μονολεκτικά:

    Αν θέλεις περαιτέρω βοήθεια απάντησε αναλυτικά: πχ

    1. Το καλώδιο που αγόρασες τι βύσματα έχει στην άκρη;
    2. Σε ενισχυτή κιθάρας παίζει ;
    3. Μήπως το βύσμα για την κάρτα είναι μονοφωνικό;
    4. Τι υπολογιστή έχεις; Μήπως είναι laptop και έχει είσοδο μόνο για mic ?
    5. Τη δοκίμασες με κάποιο Software όπως το audacity αλλά δεν έχεις επιλέξει το σωστό Line In (1 , 2 ή 3) ;
    6. Μπορείς να τη συνδέσεις , αν έχεις , και στο στερεοφωνικό σου στην AUX IN (τότε θα χρειαστείς καλώδιο με βύσματα 1/4 ‘’ αρσενικό για την κιθάρα και RCA αρσενικό για το στερεοφωνικό σου
    7. Όλες αυτές οι λύσεις , όπως σου περιγράφω αναλυτικά στη φωτογραφία με το κίτρινο φόνο είναι ‘’μεσοβέζικες’’  λύσεις (κιθάρα Hz - όλες οι inputs που έχει το PC και σου προτείνω είναι Line in) . Εγώ πριν πάρω ενισχυτή κιθάρας συνέδεα για χρόνια την κιθάρα στο AUX του στέρεο για πρόβες στο σπίτι.
    8. Πήγαινε την με το καλώδιο που αγόρασες σ’ ένα μουσικό κατάστημα , ή σ’ ένα εργαστήρι ηλεκτρονικού ή σ' ένα φίλο ή γνωστό σου να γνωρίζει τα βασικά περί Η/Υ να τη δοκιμάσεις
    9. ……..

    AnnaGuitar
    14.12.2015, 14:26

    λοιπον... στο homecinema το συνδεσα ... εχει υποδοχη mini jack . Το καλωδιο συνδεεται με το ipad  του αδερφου μου ... το καλωδιο το συνδεω στην κιθαρα μου με ανταπτορα αλλα ηχο δεν βγαζει... αλλα οταν παταω το κουμπι battery check ακουγεται ενα ''μπουπ'' ...

    Με RCA την συνδεσα... απλα του ανταπτορα η δυο ριγες ειναι πρασινες ενα του  RCA μαυρες, παιζει κανεναν ρολο αυτο? 

    σε ευχαριστω πολυ που μου απαντας :)


    STEFANOS604
    15.12.2015, 09:11

    Επειδή ειλικρινά δεν βγάζω νόημα , ασχολήθηκα αρκετή ώρα και έκανα τα 4 σκίτσα για κάθε περίπτωση – που πιστεύω θα βοηθήσουν και για μελλοντικές παρόμοιες απορίες:

    Εκτελείς κάποιο απ’ τα παρακάτω και τα ξαναλέμε:

    https://app.box.com/s/0hyxyci37lhcbtkbfaebzda7mheat0kp

    https://app.box.com/s/6m6qq3h1vvjbp888h9kwvwouud2p60jm