ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.851 μέλη
    STEFANOS604
    17.02.2016, 14:57

    Το παρών ποστάρισμα, μοιάζει να είναι διαφημιστικό!! Βέβαια , ειλικρινά,  ούτε είχα κάποια συνεννόηση , αλλά ούτε έχω κάποια σχέση με τον κύριο Γ. Μπιλικά , αλλά και δεν θα ποστάριζα στην ιστοσελίδα ποτέ ,σε ξεχωριστό Topic ,θέμα που θα είχε διαφημιστικό χαρακτήρα. Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση ο Γ. Μπιλικάς είναι για χρόνια μέλος της συντακτικής ομάδας του Musicheaven με εκατοντάδες άρθρα.

    Θεωρήστε το σαν φόρο τιμής για την μεγάλη του προσφορά στο ΜΗ που μετουσιώνεται με την αγορά ενός βιβλίου του και κάποια στιγμή να τεθεί στη στήλη ‘’Ποιο βιβλίο διαβάσατε τελευταία? ’’

    Το ''Al - Andalus'' είναι Βιβλίο με ενδιαφέρον θέμα, ωραία πλοκή,  το  διαβάζεις ‘μονορούφι’.

    Al – Andalus (Μέρος της Ιβηρικής Χερσονήσου που κυβερνιόταν από μουσουλμάνους).

    Το βιβλίο αναφέρεται στην περιοχή αυτή το 10ο αιώνα και επειδή είναι χιουμοριστικό σ’ ελκύει αλλά και σε γεμίζει γνώσεις της μυθολογίας μας (με  κριτική σύνδεση  με το σήμερα)  , της μηχανής του χρόνου (χωροχρονικό ταξίδι ) …. ,αλλά και με πολλές φιλοσοφημένες εκφράσεις του Γιώργου που τις έχω υπογραμμίσει με stabilο για περαιτέρω μελλοντική επεξεργασία.

    Μόλις μπορέσω έχω προγραμματίσει την αγορά και άλλου βιβλίου του .





    Orfeus
    17.02.2016, 18:20

    Σ' ευχαριστώ Στέφανε για το topic.

    Al-Andalus: Το 409 μ.Χ. το γερμανικό φύλο των Βανδάλων αφού είχε λεηλατήσει τη Γαλατία, πέρασε τα Πυρηναία και εγκαταστάθηκε στα νότια της Ιβηρικής χερσονήσου. Όταν οι Μαυριτανοί εισέβαλαν το 711 μ.Χ. από το Γιβραλτάρ και πάτησαν πόδι στην Ισπανία, αναφώνησαν: Al-Andalus (η γη -δηλαδή- των Βανδαλων), "η Ανταλούς" που μέσα στα χρόνια έγινε η γνωστή μας Ανταλουθία ή και Ανδαλουσία αν προτιμάς.  

    Σημ: Οι Βάνδαλοι είχαν ήδη πάψει να υφίστανται ως έθνος από το 534 μ.Χ. που υπέστησαν πανωλεθρία από τον στρατηγό του Αυτοκράτορα Ιουστινιανού, Βελισσάριο.      

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 17-02-2016 18:21 ]