ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Τραγούδι γάμου για τον πρώτο χορό ;

    haido
    22.06.2005, 16:40
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα χαρώ πολύ αν πάρω κάποιες πρωτότυπες ιδέες από σας, για τον πρώτο χορό του ζευγαριού στον γάμο, καθότι μελλόνυμφη... Ελληνικό ή ξένο δεν έχει σημασία, αρκεί να είναι πρωτότυπο, όχι χιλιοπαιγμένο, να χορεύεται από άτσαλους χορευτές (σαν και μένα) σε στυλ μπλουζ, και να μιλάει στην καρδιά!
    Είμαι χαμένη, δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά! Ευχαριστώ!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-06-2005 16:58 ]
    cheroubino
    22.06.2005, 16:42
    Το "Scent of a Woman" από την ομώνυμη ταινία.

    Και καλά στέφανα!
    faltsoo
    22.06.2005, 18:40
    GUNS AND ROSES

    ''DON'T CRY''



    η ώρα η καλή

    dosakos
    22.06.2005, 20:03
    Richard Marks

    Now and for ever...I will be your man....

    kala stefana!

    ps: meion enas...
    Sofia
    22.06.2005, 22:12
    Κάποιο άλλο μέλος είχε ανοίξει πριν μερικούς μήνες παρόμοιο θέμα, οπότε μπορείς να πάρεις και μερικές ιδέες απο εδώ


    και..η ώρα η καλή!!
    AlienP
    23.06.2005, 08:50
    δεν το λεω για να σε πειράξω μα αν θες κάτι προτότυπο και επειδή πιστεύω πως είσαι ερωτευμένη τι το θες το τραγούδι; Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τον καλό μου και θα χορεύαμε αγκαλιασμένοι στο τέμπο των χτύπων της καρδιάς μας, μόνο για μας...

    Κάθε ευτυχία!
    haido
    23.06.2005, 11:35
    Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πολυ! Πήγα και στο λινκ που πρότεινε η Σοφία (θενκσ!) και βρήκα τις σχετικές απαντήσεις στην svouitsa που παντρευόταν πέρσι. Ευχαριστώ και την alienP για την πρωτοτυπία. Κάπου διάβασα και για κάποιον/κάποια που δηλώνει ότι ζει 4 ευτυχισμένα χρόνια γάμου. Συγχαρητήρια! Επιτέλους κάτι αισιόδοξο, διότι -ως ειρωνία- από τότε που δήλωσα ότι παντρεύομαι, όλοι άρχισαν τα συνομωτικά: έλα και θα δεις και συ, τώρα θα δεις τι εστί παντρεμένη, περαστικά σου, και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα. Ενώ πριν άκουγα διαρκώς 'και στα δικά σου', 'οι ώρες οι καλές' κλπ... Μάλλον αρχίζει να με πιάνει το σύνδρομο της αγωνίας πριν το γάμο, αν και πίστευα ότι θα τη γλύτωνα, λόγω ηλικίας, ωριμότητας... Φιλιά σε όλους σας, και ...ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!
    KIT_KAT
    23.06.2005, 11:46
    Quote:

    Το μέλος haido στις 23-06-2005 στις 11:35 έγραψε:

    από τότε που δήλωσα ότι παντρεύομαι, όλοι άρχισαν τα συνομωτικά: έλα και θα δεις και συ, τώρα θα δεις τι εστί παντρεμένη, περαστικά σου, και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα




    Μήπως παίρνεις ωραίο παιδί και ακούς αυτά τα σχόλια από γυναίκες; LOL...

    Σοβαρά τώρα, μη δίνεις σημασία... όλοι τα ίδια ακουν κι όλοι την κάνουν τη "βλακεία" καταπώς φαίνεται. Η ώρα η καλή!!
    xristos
    23.06.2005, 11:52
    Να μην σε πιάνει ούτε το σύνδρομο της αγωνίας πριν τον γάμο... Τα άκουσα όλα αυτά κι εγώ πριν από 6 χρόνια, αλλά ούτε κανέναν έρωτα είδα να είναι στα πατώματα σκοτωμένος, ούτε ποτέ κατάλαβα "τι εστί παντρεμένος"... όοοοολα στο μυαλό μας είναι!
    Η ώρα η καλή λοιπόν
    Καλή Ζωή!
    vivip
    23.06.2005, 12:07
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 23-06-2005 στις 08:50 έγραψε:

    δεν το λεω για να σε πειράξω μα αν θες κάτι προτότυπο και επειδή πιστεύω πως είσαι ερωτευμένη τι το θες το τραγούδι; Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τον καλό μου και θα χορεύαμε αγκαλιασμένοι στο τέμπο των χτύπων της καρδιάς μας, μόνο για μας...

    Κάθε ευτυχία!




    Αχ Πηγούλα....
    Μ' άρεσε πάρα πολύ αυτό!!! Για τέτοιους ήχους και τέτοια ημέρα δεν θα χρειάζονταν και μεγάλη μικροφωνική εγκατάσταση....
    υ.γ. Η ώρα η καλή στις μέλλουσες νύφες και στους μέλλοντες γαμπρούς... Να'στε πάντα μαζί και γεροί..Και στα δικά σας οι λέφτερες!!!!
    argyropana
    19.02.2008, 00:56
    Γεια σας παιδια!!!παντρευομαι και θελω να με βοηθησετε να διαλεξω ενα ελληνικο κομματι για πρωτο χορο!!!οτι ειδα μεχρι τωρα ηταν μονο ξενα κομματια και δυστυχως δεν μαρεσαν και πολυ!!!λοιπον σας παρακαλω,βοηθηστε!!!!sos...please only greek music!!!
    anka1
    20.02.2008, 00:08
    χμ...ένα όμορφο κομμάτι...πολύ ερωτικό είναι αυτό:
    ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ

    Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    δεν θα μπει στην καρδιά μου άλλη
    ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτε
    και ας είναι η ζωή μεγάλη.

    Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    δεν θα μπει στην καρδιά μου άλλος
    ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    είσαι ο έρωτας ο μεγάλος.

    Δεν υπάρχουν νόμοι
    και κλεισμένοι δρόμοι
    όσο θά 'μαστε μαζί,
    είμαστε διαβάτες,
    έξω από τους χάρτες,
    ίσως κι έξω απ' τη ζωή.

    Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    η αγάπη μας δεν θα σβήσει
    ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    ούτε ο χρόνος θα τη νικήσει.

    Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    δεν θ' αφήσω τα δυο σου χέρια.
    Ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ
    που με πάνε μέχρι τ' αστέρια.

    Δεν υπάρχουν νόμοι
    και κλεισμένοι δρόμοι,
    όσο θα 'μαστε μαζί,
    είμαστε διαβάτες
    έξω από τους χάρτες,
    ίσως κι έξω απ' τη ζωή.

    Από Γιάννη Πάριο και Ελένη Δήμου....δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει, πάντως ο στίχος νομίζω ότι ταιριάζει!!!Η ώρα η καλή!!


    RoCkLiViN2
    20.02.2008, 11:31
    Hrw.... den iksera oti pantreuesai.... Tespa, kanonika tha proteina kseno tragoudi, alla mis kai zitas elliniko....E oxi den mporw na antistathw... tha sou proteinw ena kseno ki ena elliniko... Apo kseno tha sou proteinw to "I don't wanna miss a thing" twn Aerosmith, pou sto eixa balei kai stin ekpompi mou kai apo elliniko tin "Erwtiki Eksomologisi" apo Rififi.... Ante kai kala stefana.... Tha me fwnakseis sto gamo e ????
    vangos-guitarman
    20.02.2008, 17:52
    ας έχουμε υπόψη μας και το φίλα με απο ριφιφί...είναι παρα πολύ ερωτικό τραγούδι, και περιέχει τρομερό πάθος για τον άλλο. θα το συνιστούσα
    είναι και μπλουζάκι...ιδανικό για νεονύμφους άρτι ενωθέντες με τα δεσμά του γάμου!!!!

    ΠΑΡΟΝΤΕΣ Live,23 Μαρτίου στο μπαράκι του βασίλη!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vangos-guitarman στις 20-02-2008 17:55 ]


    argyropana
    20.02.2008, 22:44
    Ευχαριστω παρα πολυ για τα τραγουδακια που μου προτεινατε!!!Αν θυμηθειτε και κανενα αλλο ωραιο κομματακι,παρακαλω πολυ στειλτε το μου!!!φιλια πολλα σε ολους σας και στα δικα σας!!!!
    argyropana
    20.02.2008, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 20-02-2008 στις 11:31 έγραψε...

    Hrw.... den iksera oti pantreuesai.... Tespa, kanonika tha proteina kseno tragoudi, alla mis kai zitas elliniko....E oxi den mporw na antistathw... tha sou proteinw ena kseno ki ena elliniko... Apo kseno tha sou proteinw to "I don't wanna miss a thing" twn Aerosmith, pou sto eixa balei kai stin ekpompi mou kai apo elliniko tin "Erwtiki Eksomologisi" apo Rififi.... Ante kai kala stefana.... Tha me fwnakseis sto gamo e ????

    Σε ευχαριστω πολυ φατσουλα!!!θα ψαξω να το βρω το ελληνικο που μου προτεινεις γιατι δεν καταλαβα ποιο ειναι.αν...λεω αν...δεν το βρω ,τοτε θα στο κανω παραγγελια στην εκπομπη σου super rocklivin2!!!φιλια πολλα,αντε και γαμπρουλης!!!
    mavroula
    21.02.2008, 00:03
    Αν σου αρέσει ο Σαββόπουλος, μπορεί αυτό το τραγουδάκι να σου αρέσει

    Το ρεφραίν σ' αγαπώ - Διονύσης Σαββόπουλος

    Σχέση ρουτίνας και πλήξης τρελής
    σχέση ταπείνωσης και προσμονής
    πώς το αντέξαν μπαμπάς και μαμά
    και ο θείος ο Μίμης και η Βέμπο η θεά;

    Σχέση του γάμου του συμβιβασμού
    μα το ρεφραίν ανεβαίνει αλλού,
    νύχτα στον κήπο, στα τζάμια βροχή
    σαν παλιά μελωδία στο αμπαζούρ το θαλασσί.

    "Μονάχος μιλάς μπουμπουκάκι
    να μπω λιγουλάκι κι εγώ
    τα δυο ποδαράκια μου πάγοι
    στα δυο τα ζεστά σου ας χωθώ,
    που σβήσαν τα σώματα οι σπάγκοι
    με τέτοιο Φλεβάρη καιρό."

    Σ' αγαπώ σε παντρεύομαι,
    σ' αγαπώ σ' ονειρεύομαι,
    σ' αγαπώ είμαι παιδάκι σου
    μια φωτιά στο καθρεφτάκι σου.

    Σ' αγαπώ μάτια, ξανθά μαλλιά,
    σ' αγαπώ χείλη ρόδινα,
    πορφυρά, μεταξωτά παντού
    του ουρανού και του προσώπου αυτού.

    Σχέση διαψεύσεων, σχέση πληγών,
    πλάτη με πλάτη κι οι δυο οκλαδόν.
    Ξάφνου ο στίχος αρπάζει φωτιά
    κατακόκκινα τζάμια κι ο ήλιος βουτιά.

    Στην Πατησίων μια δύση χρυσή
    ήλιε αρχηγέ μου, ρεφραίν μου εσύ,
    απ' τον φεγγίτη του μπάνιου πηδάς
    κι όλο κάλτσες, σλιπάκια στα πλακάκια σκορπάς.

    "Τα βλέφαρα κλείσε ζουζούνι
    και σκύψε τη γκλάβα σου εδώ
    μην πάει στα μάτια σαπούνι
    και πεις πως σε τύφλωσα εγώ,
    στην κάμαρα σου 'χω κουστούμι
    κουκλί στο χορό να σε ιδώ."

    Σ' αγαπώ σε παντρεύομαι,
    σ' αγαπώ σ' ονειρεύομαι,
    σ' αγαπώ είμαι παιδάκι σου
    μια φωτιά στο καθρεφτάκι σου.

    Σ' αγαπώ μάτια, ξανθά μαλλιά,
    σ' αγαπώ χείλη ρόδινα,
    πορφυρά, μεταξωτά παντού
    του ουρανού και του προσώπου αυτού.

    argyropana
    25.02.2008, 20:51
    ε...παιδια με ξεχασατε...περιμενω κανενα τραγουδακι για το μπλουζ του γαμου μου,,,please.....
    Α..και οι ριφιφι πολυ καλοι...αν δεν βρω κανενα αλλο θα βαλω απο αυτους!!!φιλια σε ολους...
    movflower
    26.02.2008, 01:33
    η ώρα η καλή!!!
    :))))))))))))))))))))))))))))))))

    για κοίτα στο φόρουμ μας
    εδώ

    κι
    εδώ!

    κι εδώώ


    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 26-02-2008 01:37 ]


    LathosPathos
    26.02.2008, 06:07
    Λοιπόν, δε θα σου προτείνω μπλουζ (τα βαριέμαι συνέχεια σε γάμους... ).
    Αλλά σου προτείνω ένα εξαιρετικό βαλσάκι που θα βρεις στο soundtrack της (ελληνικής!) ταινίας "Πολίτικη Κουζίνα". Λέγεται "Ο Σταθμός", έχει μια απίστευτη μελωδικότητα και νοσταλγία. Δεν ξέρω αν είναι στο ύφος σου, αλλά είχα πάει σε ένα γάμο, και μου έκανε ιδιαίτερη και πολύ ξεχωριστή εντύπωση...
    Η ώρα η καλή!

    Να χάνομαι στο βλέμμα σου/ να παίρνει η αλήθεια χρώμα/ κι αν μ' αρνηθείς, σαν το σπαθί/ θα καρφωθώ στο χώμα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LathosPathos στις 26-02-2008 06:08 ]