ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη
    pastella
    24.06.2005, 23:20
    Παίρνοντας αφορμή από ένα προσκλητήριο γάμου που διάβασα πριν από λίγες μέρες, θα ήθελα να εκφράσουμε τη γνώμη μας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

    Πολλά ζευγάρια κάνουν λίστα γάμου σε ένα κατάστημα ώστε να απευθύνονται εκεί όσοι θέλουν να τους κάνουν δώρα. Από τη μια με αυτόν το τρόπο αφενός κάποιος μπορεί να αποφύγει τη διαδικασία να ψάξει για δώρο και να διαλέξει κάτι γρήγορα για τους νεόνυμφους, αφετέρου το ζευγάρι δεν αντιμετωπίζει το φαινόμενο να χει 10 φοντανιέρες η 15 δίσκους σερβιρίσματος στο σπίτι και να μην ξέρει τι να τα κάνει.

    Τι γίνεται όμως όταν κάποιος γνωστός του ζευγαριού δεν μπορεί να διαθέσει πολλά λεφτά και το φτηνότερο δώρο είναι για παράδειγμα στα 40 ευρώ? Τι γίνεται όταν ξέρει πως αν αγοράσει το φτηνότερο οι νεόνυμφοι θα το μάθουν (διότι το κατάστημα όπου γίνεται η λίστα αναφέρει ποιος πήρε τι...) και ίσως του κολλήσει η στάμπα του τσιγκούνη? Και αν τελικά στη λίστα δεν περιλαμβάνεται κάτι που αρέσει στον καλεσμένο να αγοράσει ως δώρο?

    Προσωπικά δεν είμαι φαν των λιστών. Θεωρώ ότι περιορίζουν όχι μόνο οικονομικά κάποιον αλλά τον φέρνουν και σε δύσκολη θέση. Είναι σαν να επιβάλεις σε κάποιον ένα γούστο. Το καλύτερο δώρο είναι το προσωπικό, γιατί αγοράζουμε κάτι που μας αρέσει και το δίνουμε με αγάπη σε κάποιον. Σημασία δεν έχει το τι πήρες και πόσο κάνει, αλλά ότι πήρες κάτι για κάποιον με μεράκι και αγάπη. Αν και είμαι πρακτικός άνθρωπος και οι λίστες είναι ίσως κάτι πρακτικό το προτιμώ έτσι...

    Βέβαια τις προάλλες είδα ένα προσκλητήριο ενός ευκατάστατου επιχειρηματία που πάντρευε το παιδί του και είχε λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό πρακτορείο...
    Ό, τι να 'ναι ....
    Ilianashiamishi
    24.06.2005, 23:54
    Προσωπικά πρώτη φόρα ακούω κάτι τέτοιο (ίσως εδώ στην Κύπρο να μην συνηθίζεται) και το θεωρώ εντελώς ανόητο. Δηλαδή το ζευγάρι κάνει τον γάμο με απώτερο σκοπό να εξασφαλίσει δώρα και επιπλέον να είναι και δώρα της δικής τους αρεσκείας; Είναι κατά τη γνώμη μου αγενές να λες σε κάποιον από που να ψωνίσει το δώρο για τον γάμο σου τη στιγμή που ο άνθρωπος μπορεί να έχει οικονομικούς περιορισμούς
    revekka
    25.06.2005, 15:45
    Αυτό το συνήθειο είναι ξενόφερτο. Από’οτι ξέρω αυτό κάνουν οι ¶γγλοι, για να μην καταλήξουν με άχρηστα δώρα. Στην Αγγλία όμως δεν καλούν τη σάρα και τη μάρα στο γάμο, οι καλεσμένοι είναι οι στενοί συγγενείς και φίλοι, οπότε αυτοί έτσι κι αλλιώς θέλουν να πάρουν κάτι καλό και χρήσιμο στο ζευγάρι και θα διαθέσουν ένα ποσό.

    Στην κύπρο αποκλείεται να δουλέψει αυτό το πράγμα, διότι 1. αποκλείεται να επιστρέψουν όλοι τη λίστα πίσω εγκαίρως
    Και 2. είναι τόσος πολύς ο κόσμος (παράγινε το κακό...) που απλώς δίνουν χρήματα και ξεμπερδεύουν.

    Στην Ελλάδα σίγουρα είναι λιγότεροι οι καλεσμένοι. Η όλη ιδέα της λίστας πάντως είναι υπερβολικά οργανωμένη και εκτός της νοοτροπίας του Έλληνα.

    Προσωπικά το δώρο για μένα είναι ‘τεστ’. Αν κάποιος σε ξέρει αρκετά καλά, ως χαρακτήρα, μπορεί να διαλέξει κάτι για σένα.

    KIT_KAT
    25.06.2005, 16:31
    Γενικά εγώ Στέλλα είμαι υπερ των λιστών. Όταν έχεις 4-5 προσκλητήρια μαζεμένα (όπως τώρα ) καλύτερα να δώσεις τα λεφτά (που θα έδινες έτσι κι αλλιώς) κάπου που ξέρεις πως θα πιάσει τόπο, μην ξοδεύοντας χρόνο στην αναζήτηση. Στην περίπτωση βέβαια κάποιου πολύ κοντινού, ναι θα αφιερώσω και χρόνο για να σκεφτώ και να ψάξω κάτι ξεχωριστό με πολλή χαρά. Όχι όμως κάθε φορά. Οπότε ΝΑΙ στις λίστες που μας λύνουν τα χέρια

    ΥΓ: Στη λίστα σε κατάστημα δεν είσαι υποχρεωμένος να διαλέξεις κάτι συγκεκριμένο, μπορείς απλά να δώσεις ένα ποσό. Λίστα σε ταξιδιωτικό που λες έχω δει κι εγώ, ενώ τελευταία παίζει πολύ κι ο λογαριασμός σε τράπεζα.
    fantasma
    10.07.2005, 23:55
    πόσοι θέλουν να μου κάνουν δώρο, κι ας μην κάνω λίστα γάμου?...
    κι ας μη παντρεύομαι....
    αντε γεια!!!!
    thanasena
    12.07.2005, 13:16
    Για να καταλάβουμε πως λειτουργεί η λίστα γάμου αρκεί να έρθουμε στην θέση των μελλοντικών νεονύμφων.
    Σπιτικό στείνουν οι άνθρωποι,κάνουν λοιπόν μια λίστα με τα πράγματα που τους λείπουν και πραγματικά χρειάζονται..διαλέγουν τα συγκεκριμένα κομμάτια που ταιριάζουν στην διακόσμηση του σπιτιού τους και απλά προτείνουν την λίστα στους καλεσμένους.Τώρα αν κάποιος θέλει μπορεί να επιλέξει κάτι από οπουδήποτε αλλού..αλλά εννοείται ότι επιθυμεί να κάνει ένα χρήσιμο δώρο στο ζευγάρι...η λίστα λοιπόν είναι και για τον ίδιο χρήσιμη..και με όχι τόσο ακριβά δώρα...υπάρχει μεγάλο φάσμα τιμών και εξυπηρετεί όλους...προσωπικά εμένα με διευκολύνει η λίστα στο να κάνω ένα δώρο γάμου...αυτά!
    tsuku_elf
    12.07.2005, 15:18
    Όσοι είναι κατά της λίστας γάμου, καλό θα είναι να επισκεφθούν κανένα νεόνυμφο ζευγαράκι την ώρα που ανοίγει τα δώρα του.

    Και τότε θα καταμετρήσουν μαζί τους: 4 φοντανιέρες (τουλάχιστον), 10 κινέζικα (λέμε τώρα...) βάζα, το λιγότερο 3 σίδερα και 2 φριτέζες, άπειρα σετ αταίριαστων ποτηριών (με λουλουδάκια, στάμπες, ζωάκια, χρωματάκια, ρίγες, βούλες κλπ) και βέβαια πολλάααααα τασάκια, (ακόμα και αν οι νεόνυμφοι είναι ορκισμένοι αντικαπνιστές)

    Και μετά από αυτό το πολιτιστικό σοκ καλό θα είναι να μείνουν να βοηθήσουν το ζευγάρι ώστε:
    Να ξανατυλίξουν τα δώρα, να τα ταξινομήσουν, ξεχωρίσουν, ξεδιαλέξουν, να επιστρέψουν όσα έχουν κάρτες αλλαγής σε μαγαζιά που ποτέ δε θα πήγαιναν οι ίδιοι να ψωνίσουν και να τα ανταλλάξουν με άλλα εξίσου άχρηστα και ανόητα ψιλολόγια, τα οποία στην καλύτερη περίπτωση θα καταλήξουν ως δώρο στον επόμενο γάμο, γιορτή κλπ κλπ που θα είναι καλεσμένο το νεόνυμφο ζευγάρι.

    Εγώ πάντως το έζησα τελευταία μαζί με νιόπαντρους φίλους και πλέον είμαι υπέρμαχος όχι μόνο της λίστας, αλλά κυρίως ενός ωραιότατου φακέλου, με μια ωραία καρτούλα που θα περιέχει ένα οποιοδήποτε χρησιμότατο χρηματικό ποσό.
    Καλύτερα 20 ευρουδάκια σε φάκελο, παρά ένα άχρηστο βάζο διπλάσιας αξίας.

    Και στο κάτω κάτω...γιατί να δίνουμε φακελάκια μόνο στους γιατρούς και σε περιστάσεις στενάχωρες;

    Ας δίνουμε καλύτερα φακελάκια στους γάμους, εν ώρα χαράς και γλεντιού!


    revekka
    12.07.2005, 16:16
    Το φακελάκι μάλιστα...είναι σταθερή αξία όπου και να πάς
    Τη χάρη του πετυχημένου δώρου βέβαια δεν την έχει.
    paramithi
    12.07.2005, 16:18
    Στη Χίο αρκετά συχνά μέσα στην πρόσκληση παραθέτουν κ ένα χαρτάκι με τον αριθμό λογαριασμού της τράπεζας..
    tsuku_elf
    13.07.2005, 10:31
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 12-07-2005 στις 16:18 έγραψε:

    Στη Χίο αρκετά συχνά μέσα στην πρόσκληση παραθέτουν κ ένα χαρτάκι με τον αριθμό λογαριασμού της τράπεζας..





    Σωστοί οι Χιώτεεεεεεεεεες!
    mirrors
    15.07.2005, 20:24
    Προσωπικά δεν έχω τύχει ποτέ σε γάμο με λίστα δώρων.Σε ταινίες που εχω δει μου φάνηκε πολύ "αποξενωμένο". Παρόλ'αυτά αν δεν ειναι απόλυτα δεσμευτική, νομίζω οτι είναι πολύ πρακτική και γλυτώνει το νέο ζευγάρι όχι μόνο απ'την επιστρόφή των περιττών δώρων, αλλά και από τη δύσκολη θέση να εξηγούν σε φίλους, γνωστούς και σόγια γιατί δεν βλέπουν πουθενά την 10η χύτρα ταχύτητος που τους έδωσαν!
    DARCKANGEL
    15.07.2005, 21:44
    Νομιζω οτι η λιστα γαμου ειναι οτι καλητερο για ενε ζευγαρι που τωρα ανοιγει σπιτι...

    Μπορει οντος να ειναι δωρα χωρις συναισθηματικη αξια αλλα για σκεφτητε ρε παιδια και τους συγγενοις που εχουν να τους δουν οι νεονυμφοι απο τα βαφτισια τους και αμα δεν τους καλεσεις ,τι θα πει το υπολιπο σόι .....!!!! , που δεν ξερουν τα παιδια... τι θα τους παρουν...;;;;;;

    Στο κατο κατο μπορουμε να τους περνουμε προσοπικα δωρα και στα γενεθλια τους !!!!!!!!!!
    piterpiano
    15.07.2005, 22:37
    gipsy kings...
    plou
    17.07.2005, 13:49
    Και εδώ(Πελοπόννησος) το φακελάκι έχει την τιμητική του στους γάμους.Όσο για τη λίστα γάμου θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο.

    W4TT4N4B3
    22.07.2005, 04:31
    ο γαμος, οι λιστες γαμου, οι δεξιωσεις και ολα τα συναφη ειναι καταλοιπα μικρο αστικων αντιληψεων απο τις οποιες διακατεχονται με μανια οι νεοελληνες.