ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Specs για μουσικό desktop

    lontano
    10.09.2016, 01:39

    Ήρθε η στιγμή να αντικαταστήσω το σαραβαλάκι που έχω για υπολογιστή και προβληματίζομαι αν θα πρέπει να τα σκάσω χοντρά για να φτιάξω ένα σύστημα που θα τρέχει άνετα μουσικά προγράμματα (Finale κατά κύριο λόγο, ει δυνατόν την τελευταία έκδοση). Ένας i5 επεξεργαστής και 16gb RAM αρκούν; Σκοπεύω να δουλεύω το μηχάνημα τουλάχιστον για καμιά 5ετία και θα ήθελα να παίζει απρόσκοπτα scores για συμφωνική ορχήστρα που θα έχουν καμιά 50ριά tracks ξερωγώ.


    CROSS
    10.09.2016, 14:55

    Τα χοντρά που λές πόσα τα υπολογίζεις;.Αν το θές μόνο για midi και όχι για εγγραφή φυσικών οργάνων σου κάνει αυτό που περιγράφεις,εστίασε στην μνήμη για να μην σου κολλάει κλπ όταν το δουλεύεις στο φούλ.Έχει και έτοιμα συστήματα σε μαγαζιά που είναι υπολογισμένα για ''δυνατές''χρήσεις,με όχι πολύ υψηλό κόστος.


    lontano
    10.09.2016, 15:00
    Μέχρι 1000ρικο είμαι διατεθειμένος να δώσω. Προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι για ηχογραφήσεις, απλά να παίζει κομμάτια με πολλά tracks στο Finale (με ήχους Garritan Instruments), χωρίς να κολλάει όπως τώρα με τα 2gb Ram που έχω. Βασικά προβληματίζομαι αν θα πρέπει να βάλω 16 ή 32 gb RAM καθώς και αν θα μου χρησίμευε και μια κάρτα ήχου.
    CROSS
    10.09.2016, 15:07

    Τα 1000 είναι πολλά,εκτός κι αν θές να βάλεις πολύ μεγάλη σπέσιαλ οθόνη.Για κάρτα ήχου σε καλύπτει μια χαρά του motherboard.Τώρα για την μνήμη,είναι πολύ καλά τα 16,αλλά αφού θα πάρεις που θα πάρεις,μην τσιγκουνευτείς τα GB.Bάλε 32,έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολο να φτάσεις τα 1000 ευρώ.Άρα δε θα χεις θέμα.


    lontano
    10.09.2016, 15:13
    Ναι θέλω να πάρω και μια 24ρα οθόνη για να έχω άπλα για την επεξεργασία παρτιτούρας, έχω σταμπάρει μια Dell γύρω στο 200ευρω.
    CROSS
    10.09.2016, 15:23

    Ναι την ξέρω αυτη την οθόνη,είναι όντως πολύ καλή.Τσέκαρε αν θέλεις τις έτοιμες λύσεις που έχουν στα μαγαζιά.Λές για τί το θέλεις και σου προτείνουν.Είχα κάνει έρευνα πρόσφατα για μουσικό σύστημα και θυμάμαι ότι ήταν μαζί με αυτή την οθόνη κι έβγαινε γύρω στα 700.Οι τιμές έχουν πέσει πολύ σε σχέση με παλιότερα.Τώρα βρίσκεις παντού και κάρτες ήχου ανάλογες με εκείνες που κάποτε είχαν μόνο μουσικοί οίκοι και βέβαια τις χτύπαγαν απίστευτα στη τιμή.


    lontano
    10.09.2016, 15:37
    Αν έχεις ασχοληθεί με κάρτες ήχου ποια θα πρότεινες σαν οικονομική και καλή λύση;
    CROSS
    10.09.2016, 15:51

    Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με κάρτες ήχου,γιατί πάντα ασχολιόμουν με midi κλπ.και δε μου χρειαζόταν.Έτσι κι αλλιώς αν πρόκειται για ηχογράφηση φυσικών οργάνων,κακά τα ψέματα,δεν αρκεί μόνο μια ακριβή κάρτα ήχου.


    mpjxprt
    11.09.2016, 11:05

    Χρειάζεσαι τα παρακάτω :

    Επεξεργαστής : Intel I7

    Motherboard : Gigabyte (Προσωπική επιλογή)

    Μνήμη : 32 GB DDR4

    Σκληροί Δίσκοι :  Οπωσδήποτε ένας SSD (128 ή 256 GB) και ένας ή περισσότεροι HDD (συμβατικοί - όχι SSD)

    Κάρτα Ήχου : κάτι σε Focusrite, M-Audio, ESI ή αντίστοιχη (μιλάμε για την κατηγορία πολύ χαμηλού κόστους)

    και αν σε φτάνουν τα χρήματα (που ποτέ δε φτάνουν) δώσε κάτι και σε Τροφοδοτικό και κάρτα Οθόνης ...

    /Πέτροc Cool