ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.855 μέλη

    ''Μουσική επιμελήτρια στον ΟΑΣΑ..''

    STEFANOS604
    21.10.2016, 09:21

    Δεν θα το ποστάριζα αν δεν επρόκειτο για μουσικό.

    Τίτλοι : ‘’Μουσική επιμελήτρια στον... ΟΑΣΑ - 3.900 € το μήνα…’’. Πχ ΕΔΩ:

    Μετά από λίγες μέρες, όταν κάποιος δημοσίευσε το σχετικό ΔΙΑΥΓΕΙΑ που έδειχνε ότι ήταν 3.900 € για 3 μήνες, απλά μερικοί το διόρθωσαν τον τίτλο, το κείμενο όμως μένει.

    Τέτοιες διαστρεβλωμένες ειδήσεις έχουμε δεκάδες καθημερινά στο διαδίκτυο αλλά και σε μερικά TV κανάλια που νομίζουν ότι έτσι εξυπηρετούν την αντιπολίτευση ενώ είναι μπούμερανγκ γι αυτή.

    Σε μερικά απ’ αυτά που απάντησα θεωρήθηκα Συριζαίος (???) ενώ το ίδιο θα απαντούσα αν η κοπέλα ήταν ΚΚΕ ή Χρυσή Αυγή.

    Αυτό που προέχει είναι τα δελτία ειδήσεων και οι ιστοσελίδες να παρουσιάζουν την είδηση ή το ρεπορτάζ λέγοντας το γεγονός κι από κει και πέρα ας κάνουν τον όποιο σχολιασμό θέλουν με όποιους όρους (πολιτικούς, ποδοσφαιρικούς , άξεστους…) επιθυμούν.

    Πράγμα που δεν γίνεται και γι αυτό απέχω απ’ τις ειδήσεις συνειδητά ( ακούω τους τίτλους και αποχωρώ) εδώ και καιρό (ενώ παρακολουθώ πολύ συχνά το κανάλι της βουλής) .

    Ποια είναι η γνώμη σας ;


    optiras
    02.11.2016, 18:15

    Δεν διευκρινίζεις ποια από τις πλευρές του θέματος θέλεις να συζητήσεις...

    Για χάλια της ελληνικής -και όχι μόνο- δημοσιογραφίας υπάρχουν θέματα.... Άλλωστε είναι θέμα που έχει πολυσυζητηθεί...

    Το βασικότερο ερώτημα με το θέμα που ανέβασες έχει να κάνει με το βόλεμα ημετέρων, με τρόπο προκλητικό... Τι δουλειά έχει μουσική επιμελήτρια στην αστική συγκοινωνία; Λυσαμε όλα τα άλλα θέματα (συχνότα,σέρβις,ανταλλακτικά,κόστος κτλ);Ο σκοπός της αστικής συγκοινωνίας είναι να εξυπηρετεί το κοινό στις καθημερινές μετακινήσεις του και όχι να βολεύονται σε αυτή ημέτεροι δημιουργώντας φωτογραφικές θέσεις που δεν υπάρχουν και δεν χρειάζονται σε τίποτα. Είναι γνωστό πως τα περισσότερα λεωφορεία δεν έχουν καν ηχεία,σε πολλά ακόμα και το μικρόφωνο για τις ανακοινώσεις δεν λειτουργεί... Τα περισσότερα λεωφορεία κυκλοφορούν επειδή έχουν κανιβαλιστεί άλλα,ενώ η συχνοτητα των δρομολογείων μειώνεται συνεχώς.Η αστική συγκοινωνία απαξιώνεται....Το έργο το έχουμε ξαναδει στις αρχές της δεκαετίας του 90 και αν συνεχιστουν αυτά θα το δούμε σε ρημαίηκ συντόμως... Τέτοιες ενέργειες επιχειρήματα στους Άλλους δίνουν.Σαν τακτικός χρήστης αστικής συγκοινωνίας από άποψη και ιδεολογια-όπου υπάρχει και στην ελλάδα μάλλον κοροιδευόμαστε ότι υπάρχει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη-δεν ενδιαφέρομαι για το είδος της μουσικής που παίζεται μέσα στα λεωφορεια. Μάλλον-λόγω της χαμηλής συχνότητας με την οποία περναν τα λεωφορεια ,η μουσική θα έπρεπε να παίζεται στις στάσεις.Τι,δεν έχουν ηχεία οι στάσεις;Γιατί έχουν τα λεωφορεία;Άσε που ολο και κανένας σύντροφος θα έχει μαγαζί που πουλά ηχεία(εισαγωγή από βενεζουέλα;Λέτε να πήγε για αυτόν τον λόγο ο παππάς εκεί;),να προλάβει να βγάλει κανένα φραγκακι και αυτος πριν πλακώσουν τίποτα ελικόπτερα...


    STEFANOS604
    02.11.2016, 18:44

    Οι καλλιτέχνες, ακόμα και με πετυχημένη πορεία , που καταφέρνουν να ζήσουν από την τέχνη τους στην Ελλάδα είναι πολύ λίγοι.

    Το ότι δημιουργήθηκε , για ένα 3μηνο, μια τέτοια θέση (απ’ τις χιλιάδες που έχουν δημιουργηθεί για άλλα επαγγέλματα) και κυρίως για το ότι έγινε τόσος ντόρος το θεωρώ απαράδεκτο , άσχετα αν ο προσληφθείς ήταν στα άκρα ΚΚΕ ή Χρυσή αυγή.

    Αλλά την διαστρέβλωση για ένα τέτοιο θέμα (βλέπε link με τους τίτλους στις ιστοσελίδες) τη θεωρώ απαράδεκτη και αυτό ήθελα να θίξω στο Musicheaven επειδή τυγχάνει η εν λόγω  προσληφθείς να είναι μουσικός….

    ΥΓ

    Προσωπικά δεν θα με πείραζε να υπάρχει μουσική αξιώσεων και στην αστική συγκοινωνία....


    Hastaroth
    02.11.2016, 20:58

    Τί τού λείπει τού ψειριάρη;Σκούφια με μαργαριτάρι...

    Διότι,όπως σωστά επισημαίνει και ο σκάπουλος οπτήρας,λύσαμε άραγε όλα τα προβλήματα στον ΟΑΣΑ και μάς απασχολεί το τί θ'ακούνε οι επιβάτες μέσα στο λεωφορείο;

    Επειτα-λέω εγώ-δέν ακούμε όλοι την ίδια μουσική και σ'ένα λεωφορείο μπορείς να βρής από φανατικούς ακροατές σκυλάδικων μέχρι άτομα που ακούν ρόκ,μπαρόκ,τζάζ,έθνικ και τού Δία τ'άντερα,που λέει ο λόγος.Ο καθένας λοιπόν που δέν ακούει το μουσικό είδος που "σερβίρεται" στο όχημα την στιγμή που αυτός επιβιβάζεται,θα είναι υποχρεωμένος ν'ακούη κάτι που δέν τού αρέσει,μέχρι την στιγμή που θα κατέβη απ'το όχημα με τα νεύρα του στριμμένα απ'τα...νεύρα.Και φυσικά την επόμενη φορά θα προτιμήση να πάη με τα πόδια,παρά να υποστή ξανά το ίδιο μαρτύριο.

    Τέλος,η εν λόγω "μουσική επιμελήτρια",μήν νομίσετε ότι είναι καμμιά πτυχιούχος ανωτέρων θεωρητικών "μετ'αντιστίξεως και φούγκας"-μιά συνδικαλίστρια τού ΞΥΡΙΖΑ είναι,που δραστηριοποιείται σε κάποια τοπική οργάνωση (την έχω δεί και σε φωτογραφία και έφριξα).Και μάλλον ξέρει από μουσική λιγώτερα απ'όσα ξέρω εγώ από γεφυροποιϊα.

    Αλλά τί το συζητάμε;Εδώ ο τσιπράκος έβαλε σύμβουλο στρατηγικού σχεδιασμού τής κυβερνήσεως τον ανεκδιήγητο Καρανίκα(νο),που έχει δηλώσει ότι "η καριέρα είναι χολέρα"..........


    STEFANOS604
    02.11.2016, 22:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02.11.2016, 20:58 έγραψε...

    1. Τέλος,η εν λόγω "μουσική επιμελήτρια",μήν νομίσετε ότι είναι καμμιά πτυχιούχος ανωτέρων θεωρητικών "μετ'αντιστίξεως και φούγκας"
    2. μιά συνδικαλίστρια τού ΞΥΡΙΖΑ είναι,που δραστηριοποιείται σε κάποια τοπική οργάνωση (την έχω δεί και σε φωτογραφία και έφριξα).
    3. Και μάλλον ξέρει από μουσική λιγώτερα απ'όσα ξέρω εγώ από γεφυροποιϊα.

    1. Η ανακοίνωση του  ΟΑΣΑ για το θέμα λέει ότι είναι μουσικός με περγαμηνές εδώ:
    2. Δηλαδή αν ήταν κούκλα και τενεκές  (απ' έξω κούκλα από μέσα πανούκλα) θα ήταν καλύτερα; Γιατί αυτό το ηλεκτρονικό μπούλινγκ για μια κοπέλλα ή ίσως παντρεμένη με παιδιά που βρήκε μια 3 μηνη δουλειά;
    3. Από που συμπεραίνεις αυθαίρετα ότι δεν ξέρει μουσική;

    Το θέμα μου όμως (εκτός από το ότι βρήκε για 3μηνο δουλειά μια μουσικός - που σαν θέμα είναι είδηση για το musicheaven με την ανεργία που μαστίζει τον κλάδο) ήταν οι δεκάδες διαστρεβλωμένες ειδήσεις από πληρωμένους υβριστές της εκάστοτε κυβέρνησης/αντιπολίτευσης που έχουμε καθημερινά στο διαδίκτυο αλλά και σε μερικά TV κανάλια που νομίζουν ότι έτσι εξυπηρετούν την κυβέρνηση/αντιπολίτευση ενώ είναι μπούμερανγκ.

    Το θέμα μου ήταν ο πηχαίος τίτλος :‘’Μουσική επιμελήτρια στον... ΟΑΣΑ - 3.900 € το μήνα…’’ 

    Προέχει η είδηση και μετά ας γίνεται ο οποιοσδήποτε σχολιασμός...

    Δείτε εδώ πως γύρισε μπούμερανγκ , έστω μετά από χρόνια, τα όσα εξομολογείται ο Πρετεντέρης  (ΜΠΛΙΑΧ !!!!!!!!!)


    freak
    02.11.2016, 22:36

    Εγω που δεν ακουω ουτε "σοβαρη" μουσικη ουτε εντεχνα θα εβριζα οπως καθε φορα που βρισκομαι στο μετρο και ακουω κλασικη μουσικη.


    STEFANOS604
    03.11.2016, 07:05

    Αυτό είναι ένα σχόλιο , όπως καιοποιοδήποτε άλλο αρνητικό (ή θετικό) που το δέχομαι ασμένως. Όμως θα επιθυμούσα σχόλιο για την ουσία που διαπραγματεύται το post...