ελληνική μουσική
    406 online   ·  210.874 μέλη

    Τις χορδές μου μέσα...

    Melissanthi
    28.06.2005, 01:14
    Ρε παιδιά, έχω πρόβλημα με τις χορδές της (κλασσικής) κιθάρας μου. Ενώ όταν τις δοκιμάζω με το ηλεκτρικό κουρδιστήρι είνα σωστές όταν πάω να παίξω τη κλίμακα του ντο ή κάποιο κομμάτι ο ήχος της κάθε χορδής είναι άσχετος. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    jorge
    28.06.2005, 01:17
    Καλησπέρα. Η κιθάρα σου είναι σε καλή κατάσταση; Αν έχει σκεβρώσει, τότε είναι πολύ λογικό να ακούγεται φάλτσα, παρά το γεγονός οτι οι "ελεύθερες" είναι σωστά κουρδισμένες.
    KRITIKOS
    28.06.2005, 01:22
    και αν οι χορδες ειναι καινουριες τοτε ισως θελουν 'στρωσιμο' και χρειαστει να τις κουρδισεις και 2 και 3ς φορες
    kostas14
    28.06.2005, 10:55
    Εγώ πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις χορδές της ηλεκτρικής μου κιθάρας.Τις έχω περίπου 5 μήνες και η κιθάρα ,παρότι παλιά, είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Κι ενώ την κουρδίζω με τον ηλεκτρικό κουρδιστιράκι πάλι πιάνω κάποιες "πράσινες νότες" ενώ παίζω το κομμάτι απόλυτα σωστά.

    ΑΑΑ!!!Επίσης, θέλω να ρωτήσω...Το κουρδιστιράκι με μικρόφωνο για την κλασική αναγνωρίζει τόνους?Γιατί όταν κούρδιζα την κιθάρα μου κι ενός φίλου μου με το ίδιο κουρδιστιράκι για τη γιορτή του σχολείου ο ήχος ήταν εντελώς διαφορέτικος παρότι η ένδειξη ήταν ίδια..
    12plus
    22.07.2005, 23:21
    Χρησιμοποιώντας κι εγώ αν όχι το ίδιο τότε κάποιο παρόμοιο κουρδιστηράκι με αυτά που αναφέρετε έχω να πω πως τελικά το κουρδιστήρι λίγο βοηθά στην όλη υπόθεση. Καλύτερα αν έχεις κάποιο τόνο εξασφαλισμένο να κουρδίσεις με το αυτί και στο τέλος να επαληθεύσεις και με το κουρδιστήρι. Ίσως φταίει το δικό μου κουρδιστήρι πάντως για παράδειγμα μια χορδή μπορεί να μου τη βγάζει τη μια στιγμή αστέρι και την άλλη χάλια...