ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.853 μέλη

    Γιατι τετοιες διαφορες;;;;

    SOKRATISKARAVIDAS
    01.07.2005, 12:25
    Χαζευω εδω και αρκετο καιρο σε καποια site για αγορα μουσικων οργανων και προς μεγαλη μου εκπληξη βρισκω σε Γερμανικο καταστημα on line, τιμες για κιθαρες και stage piano που με ενδιαφερουν στο μισο απο οτι στην Ελλαδα(συγκριτικα με το Νακα πχ)!!!Σκεφτομαι με κατι φιλους να κανουμε μαζικη παραγγελια το Φθινοπωρο.Κατα τ`αλλα ειμαστε ισοτιμο μελος στην ΟΝΕ(Ω ναι.....).Αφου ολοι αγοραζουν απο τον κατασκευαστη στην ιδια τιμη,γιατι εδω μας βαζουν φεσι και πληρωνουμε το ιδιο προιον στη διπλασια τιμη;;;;; (και κανεις δεν αποκριθηκε).Η σελιδα ειναι:www.musik-service.de
    XeniaRodo
    01.07.2005, 13:02
    Έχεις απόλυτο δίκιο Σωκράτη.
    Eίδα πριν λίγο καιρό την εκπομπή του Kούλογλου με σχετικό θέμα. Aυτό το φαινόμενο δεν συμβαίνει μόνο στα μουσικά όργανα.
    Έδειχνε τον τιμοκατάλογο του IKEA και προϊόντα στον ελληνικο κατάλογο ήταν πολύ πιο ακριβά από ότι στους καταλόγους του εξωτερικού. H δικαιολογία ήταν ότι έχουν περισσότερες παραγγελίες και αγοράζουν πιο φτηνά.. Tι να σου πω...
    Astron
    01.07.2005, 13:44
    Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ αλλά σε όλα τα προϊόντα και κυρίως τα ηλεκτρονικά και ψηφιακά, από υπολογιστές μέχρι ταινίες dvd.
    Μιας και είμαστε λοιπόν μέλη της ΕΕ ας δούμε και την θετική του πλευρά επιτέλους και ας αγοράσουμε από τα ηλεκτρονικά καταστήματα των ξένων (ευρωπαϊκών) χωρών.

    Εγώ αυτό το κάνω εδώ και πολύ καιρό, έχω πάρει dvd, cd, pc games κλπ και μου ρχονται σε πάρα πολύ καλές τιμές.

    Ενδεικτικά σας λέω ότι το αγγλικό site www.play.com στέλνει ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ παντού! Και εννοείται χωρίς φόρους κλπ
    Όταν δείτε τις τιμές θα πάθετε πλάκα.

    Όταν λοιπόν στην Ελλάδα είχαν όλες τις ταινίες dvd στα 30 euro, από Αγγλία (που υποτίθεται είναι και ακριβή χώρα) τα έπαιρνα στην μισή τιμή ή και λιγότερο. (Προσοχη: οι τιμές που δείχνει αρχικά είναι σε λίρες. Για να τις δείτε σε euro πατήστε την σημαιούλα της ΕΕ αριστερά)

    ¶λλο καλό site είναι το www.amazon.co.uk με τεράστια ποικιλία ειδών από ηλεκτρονικά μέχρι βιβλία. Το μόνο αρνητικό είναι τα έξοδα αποστολής, αλλα ακόμα και μ' αυτά οι τιμές είναι κατώτερες από τις αντίστοιχες Ελληνικές.

    Εννοείται ότι οι αγορές γίνονται πανεύκολα μέσω πιστωτικής κάρτας.
    tsuku_elf
    01.07.2005, 14:03
    Το ίδιο ισχύει και για τα είδη εξοπλισμού επιβάτη μηχανής. Για παράδειγμα ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβώς κράνος, εδώ το βρήκα μεταξύ 600-700€ (ανάλογα με το μαγαζί και την έκπτωση που σου κάνει) και σε ιταλικό ηλεκτρονικό κατάστημα ...240€.
    Τέτοιες διαφορές βρήκα και σε μπότες, επιγονατίδες, μπουφάν κλπ.
    XeniaRodo
    01.07.2005, 14:04
    Aχ ευχαριστούμε που μας ανοίγετε τα μάτια...
    faltsoo
    02.07.2005, 12:48
    προσφατα εβαλα ενα fishman prefix pro σε μια epiphone σε πολυ γνωστο μαγαζι στημ Αθηνα . κοστος 330 ευρω

    λοιπον παρηγγειλα μια cort 730 με τον ιδιο ακριβως fishman κοστος η κιθαρα με τον fishman 399 ευρω απο Γερμανια.

    γιατι μας πιανουνε κοτσους?


    XrysaOikonomaki
    19.07.2006, 17:17
    Γιατί; Είναι παράδοση το γδάρσιμο στην Ελλάδα. Σαν τη μαρμελάδα που βάζουνε στο κρέας...οι Άγγλοι νομίζω; Μην τσαντίζεσαι. Δεν θα βρεις το δίκιο σου. Εδώ πληρώνουμε έναν καφέ 4 ευρώ στην καφετέρια. Ο Ιταλός λες να πληρώνει τα ίδια; Κάνε λοιπόν κι εσύ τη δουλειά σου όπως ξέρεις και άσε τους άλλους να περιμένουν να πληρώσεις τα φύκια χρυσά.