ελληνική μουσική
324 online   ·  203.018 μέλη

Εξοπλισμός για σύνθεση μουσικής

crazyfox
Περαστική Νότα
Chat
30.12.2017, 21:53

Καλησπέρα σας και καλές γιορτές. 

Ενδιαφέρομαι για την σύνθεση/δημιουργία μουσικής. Παίζω πιάνο κλασσικό πολλά χρόνια και θα ήθελα σε αυτή τη φάση να ασχοληθώ λίγο με την σύνθεση σαν χόμπι. 

Η αρχική ιδέα είναι να χρησιμοποιήσω ένα midi keyboard σαν input και ένα πρόγραμμα παραγωγής μουσικής με virtual instruments.  Όλα αυτά βέβαια με την βοήθεια μιας κάρτας ήχου προκειμένου οι ήχοι να είναι σωστοί και να μην υπάρχει latency στα samples η στην δημιουργία παρτιτούρας. 

Η ερώτηση είναι η εξής: Τι εξοπλισμό προτείνετε σε midi και κάρτα ήχου; 

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
31.12.2017, 19:25

Απ’ ότι έχω κρατήσει στις σημειώσεις μου, έχοντας χρησιμοποιήσει πριν 15 χρόνια MIDI controller keyboard….. ίσως σε βοηθήσουν να κατανοήσεις τη λειτουργία των απαιτουμένωνhard/software για τη σύνθεση μουσικής:

panosdk
Συγχορδία Μινόρε
Chat
12.01.2018, 03:58

Κοίτα επειδή δεν θα γράψεις όργανα παρά μόνο midi μικρό latency μπορείς να πάρεις και με εναν asio4all driver και την ήδη υπάρχουσα κάρτα. Καλύτερα πάρε όμως ένα interface. Φθήνα και πολύ καλά interface εχει η behringer. Καλοί drivers κλπ.Τώρα για το latency δεν είναι μόνο θέμα interface.Αν έχεις πολλά βαριά vst, latency θα έχεις. Απλά θα μάθεις να τα κάνεις freeze προφανώς.

Για keyboard οτι και να πάρεις δεν πιστευω να έχεις θέμα. Εγώ πχ έχω ενα της nectar επίσης φθηνό και μια χαρά με βολεψε και είναι η δουλειά μου αυτή. Παρτιτούρες δεν βγάζουν ολα τα daws οπότε θέλει προσοχή στο τι να επιλέξεις. Για τα ηχεία τώρα ειναι θέμα.

Οτι ηχείο και να πάρεις αφού το δωμάτιο σου δεν έχει πάνελς για μίξη κλπ, οτι μουσική και να ακούς θα στην παραμορφώνει το δωμάτιο. Δυό λύσεις υπάρχουν εδώ. Η βρίσκεις ακουστικά σύν κάποιο vst που σου κάνει τα ακουστικά ουδέτερα ή φτιάχνεις το δωμάτιο για μίξη, Πιο φθηνό βέβαια ειναι το πρώτο. Και πάλι όμως πρόχειρα, αλλά οκ σαν συνθέτης δεν απαιτεί κανεις να κάνεις τρομερές μίξεις.

Μαζί με το interface που θα πάρεις, θα πάρεις δώρο και ενα daw. Στην περίπτωση της behringer παίρνεις το tracktion 7 που είναι το καλύτερο free daw αυτή την περίοδο. Μείνε σε αυτό και μάθε το καλα. Τι κάνει ο κομπρέσσορας, το eq, πώς κάνουμε routιng τα διάφορα καναλια κλπ. Καλή αρχή.

[ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 12-01-2018 03:59 ]