ελληνική μουσική
    897 online   ·  210.851 μέλη

    Συγνώμη για την άγνοια μου.

    parlapipas
    03.07.2005, 16:06
    Ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 30 ετών ζω σ' ένα χωριό της Λάρισας εκ γενετής τετραπλυγηκός και ασχολούμαι με την σύνθεση μουσικής και τον στίχο.
    Κάποιος άλλος ΑΜΕΑ μου μίλησε για το site και το forum και μου είπε ότι εδώ θα βρω απαντήσεις στα ερωτήματα τεχνικής φύσεως που έχω.
    Πριν 10 χρώνια αγώρασα ένα συνθ το QS300 της YAMAHA κι άρχισα να συνθέτω ρορ μπαλάντες.Σήμερα έχω συνθέσει μόλις 15 τραγούδια ψάχνω τρόπο για να συνδέσω το συνθ με το καινούριο μου λαπ τοπ hp,έχω ξαναδοκιμάσει στο παλιό μου ντεσκ τοπ συνδέοντας τα μ' ένα καλώδιο MIDI που στη μία πλευρά είναι στρογγυλό και στην άλλη ορθογώνιο χωρίς αποτέλεσμα αφού ο ΗΥ δεν είχε πρόγραμα εγκατάστασης και δεν αναγνώριζε το συνθ.Καλά θα ήταν να υπήρχε το αντίστυχο sequenser του QS300 η κάτι παρόμοιο με 2 επιπλέων κανάλια για φωνή,κι έτσι με την δισκέτα να κατεβάσω τα τραγούδια στον ΗΥ έτσι απλά.Αν οπωσδήποτε πρέπει να συνδέσω το συνθ,τότε πρέπει να σας πω ότι το λαπ τοπ έχει ένα πρόγραμα SoundMAX δεν ξέρω αν κάνει αυτό τίποτα.Παρακαλώ διαφωτίστε με.

    ΥΓ
    Σας ευχαριστώ για τον χρώνο σας και συγνώμη για τα ορθογραφηκά μου λάθη.
    vouliakis
    03.07.2005, 16:53
    Κωνσταντίνε, καλωσόρισες στο Music Heaven.

    Για να "επικοινωνήσουν" Η/Υ και synth, πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο sequencer-προγραμματάκι, όπως το Cubase. Υπάρχουν πολλές version σε διάφορες κατηγορίες τιμών.

    Δωρεάν, μπορείς να δοκιμάσεις -ας πούμε- το Anvil Studio ...




    parlapipas
    07.07.2005, 11:43
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τον δημιουργικό σας χρώνο που ξωδέψατε για να μου απαντήσετε.Αυτόν τον καιρό περιμένω κάποια προγράματα από έναν καινούριο φίλο που λέει πως ξέρει απ'αυτά για να δούμε.Εσείς μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον ηχωλύπτη από την Λάρισα να έρθει να μου δείξει,θα τον πληρώσω για τον κόπο του δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα για το forum όπως τι είδους άνθρωποι μπένουν;για παράδειγμα εγώ (χωρίς να μου αρέσουν οι ταμπέλες)είμαι προς το έντεχνο,θα μου πείτε καλά μας τα 'παν κι άλλοι αυτά και θα έχετε δίκιο,όλοι κόπτοντε ότι είναι έντεχνοι,όμως αν γνωρίζετε μία alto ονόματι Θεοδώρα Μπάκα ρωτίστε την για τον Κωνσταντίνο τον γείτονα της να δούμε τι θα πει.
    Οχ πάλι σας κούρασα συγνώμη εξού και το παρατσούκλι βλέπετε.
    rapsodos
    07.07.2005, 12:29
    Καλως όρισες και απο μένα Κωνσταντίνε. Όσον αφορά για το τι μουσική ακούνε τα άτομα που μπαίνουν στο forum, απλώς θα σου πω οτι το μεγαλύτερο ποσοστό ασχολείται με τη μουσική χωρίς νταμπέλες. Γιατί η καλή μουσική μπορεί να είναι απο έντεχνη μέχρι Heavy metal. Αρκεί να μη προσβάλει ούτε τη νοημοσύνη αλλα ούτε και τις αισθήσεις του καθενός.
    Και πάλι καλως όρισες.
    GL
    07.07.2005, 15:13
    Καλως μας ορισες Κωσταντινε....
    Εδω οπως ειπε και ο γιωργος(Rapsodos)δεν εχουμε ταμπελες,ειμαστε μια μεγαλη παρεα που διαφερουμε σε παρα πολλα αλλα μας ενωνει η μουσικη ανεξαρτητως ειδους,εχουμε ομως και εναν απιστευτο χαβαλε που μας απογειωνει ωρες ωρες....
    Οσο για ηχοληπτη(εξειδικευμενο) που ζητησες απο Λαρισα,αυριο θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα με καποια τηλεφωνα που μπορεις να επικοινωνησεις εκει στη Λαρισσα με ηχοληπτη καθως και συναδελφους μου πληκτραδες που θα σε βοηθησουν......

    Καλη μουσικη περιπλανηση εδω μαζι μας......

    XeniaRodo
    07.07.2005, 15:23
    Kαλώς ήρθες Kωνσταντίνε!
    Nομίζω ότι θα περάσεις καλά εδώ.

    Aν θες ρίξε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα. Πρόσφατα την ανακάλυψα και παρ'όλο που είμαι άσχετη από μουσική τεχνολογία τη βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα...

    www.noiz.gr
    parlapipas
    11.07.2005, 18:31
    Πρώτα απ' όλα επιτρέψτε μου να επανατοποθετηθώ και να ζητήσω συγνώμη αν τα λεγόμενα μου σας πρόσβαλαν,δεν ήταν σκόπιμο πιστέψτε με απλά ήθελα να καταλάβω με ποιούς έχω να κάνω και τι άποψη έχουν για τι μουσική σήμερα,και κατάλαβα ότι κι εσείς όπως κι εγώ έχετε τις ίδιες ιδέες για το τι είναι τραγούδι και τι τσίριγμα και χοροπηδητό (ουπς την έκανα πάλι,το στόμα μου!).Eny way:Για να καταλάβετε κάποια πράγματα για μένα,έχω γράψει 8 μελωδίες για σινεμά (μπαλάντες στο συνθ) 3 από τις οποίες έχω κάνει τραγούδια,επίσης έχω άλλα 7 τραγούδια στο μυαλό μου που τώρα με έναν φίλο μου μουσικό από 'δω τα γράφουμε στο πεντάγραμμο μιάς κι εγώ δεν έχω ιδέα από νότες (τα σουαχίλι πιό κατανοητά μου φένονται) και τα χέρια μου δεν μπορούν πιά να παίξουν στο συνθ.Όλα τα τραγούδια μου γράφτηκαν τα τελευταία 10 χρόνια (15 τραγούδια σε 10 χρόνια,τι να πουν κι αυτοί που γράφουν 20 την ημέρα;)και η γνώμη μου είναι ότι ένα τραγούδι για να γραφτεί πρέπει να υπάρχει λόγος,αλλιώς γιατί να γραφτεί;
    Αυτόν τον καιρό περιμένω από έναν άλλο φίλο μου ΑΜΕΑ να μου στείλει κάποια προγράματα,να δούμε θα κάνω δουλιά;Περιμένω και τα τηλ που μου υποσχεθήκατε.
    επισυναπτόμενα: μουσική3.rtf