ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη

    Θα έπιανε ποτέ η new age μουσική στην Ελλάδα;

    mysticist
    11.12.2018, 13:07

    Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος του σάιτ και είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω. Να διευκρινίσω πως δεν έχω σχέση με τη μουσική, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν γράψω καμιά μπαρούφα. Anyway, αρκετά με τους προλόγους. Πρόσφατα μου δημιουργήθηκε για πρώτη φορά η περιέργεια να ακούσω τη μουσική σχημάτων που έχουν χαρακτηριστεί ως New Age ή κάτι παρόμοιο, βλ. Era, Enigma, Lesiem. Δεν το κρύβω πως γοητεύθηκα και αυθόρμητα σκέφτηκα: θα μπορούσε ποτέ να βρει υποστηρικτές αυτή η μουσική στην Ελλάδα; Στην τελική, θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα ένα μουσικό σχήμα με τέτοιες ιδέες και στοιχεία;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 11-12-2018 13:22 ]


    floydpink
    13.12.2018, 22:30

    Η "New Age" περιλαμβανει αρκετα ειδη μουσικης που εμφανιστηκαν τις προηγουμενες δεκαετιες.

    Ενα ειδος της ειναι και η μουσικη που παιζαν τα συγκροτηματα που αναφερεις που ειναι Ambient ηλεκτρονικη μουσικη σε συνδυασμο με Γρηγοριανη """μουσικη"""("Ψαλμωδιες" του Μεσσαιωνα της καθολικης εκκλησιας).

    Οι Enigma ειχαν μεγαλη επιτυχια στην Ευρωπη και στην Ελλαδα οταν κυκλοφορησαν τους πρωτους τους δισκους στις αρχες της δεκαετιας '90.

    Ειχαν και τεραστια επιτυχια τη δεκαετια του '80 πριν εμφανιστουν ως "Εnigma" σε αλλο,καθαρα disco-pop στυλ μουσικης.(ηλεκτρονικης παλι)

    (Οι Enigma ηταν η γνωστη τραγουδιστρια Sandra και ο συζυγος της και συνθετης Michael Cretu.

    Ο ιδιος ειχε και μια μεγαλη σολο επιτυχια στη χωρα μας με το "Samurai").

    Τωρα για συγκροτημα στην Ελλαδα, τι ακριβως εννοεις;

    Να παιζει σε μουσικη σκηνη; Αυτο το ειδος απαιτει studio και υπολογιστη.

    Δε μπορει να παιχθει "live" εκτος και αν κουβαλησεις ολοκληρη χορωδια και καμποσα συνθεσαιζερς.

    Αλλα αντε και πες οτι μαζευτηκανε,τσιφτετελι θα εχει μεσα; Απλα πραγματα... {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.ban}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floydpink, 13-12-2018 22:33 ]


    mysticist
    14.12.2018, 11:29

    1) H αλήθεια είναι πως όταν ακούω New Age το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό ακριβώς που αναφέρετε με τα φωνητικά σε στυλ ψαλμωδίας. Από όσο πρόλαβα να ακούσω άλλωστε, αυτό είναι και το στυλ των Enigma.

    2) Ο πρώτος δίσκος των Εnigma μου φάνηκε εξαιρετικός. Ανατριχιάζω (με την καλή έννοια) όταν ακούω το "Mea culpa".

    3) Δεν έχω απαραίτητα στο μυαλό μου τη μουσική σκηνή, άλλωστε σε μουσική σκηνή μπορεί να εμφανιστεί ένα συγκρότημα με την κλασική έννοια του όρου, δηλαδή μια ομάδα που χρησιμοποιεί στίχους, όχι ορχηστρικά που απλώς συνοδεύονται από κάποια φωνητικά. Αν εκφράζομαι σωστά, ας πούμε κάτι σαν συνεργασία μουσικών ικανών να συνδυάσουν κάποια στυλ μουσικής (από όσο έχω καταλάβει ο συνδυασμός διαφορετικών ακουσμάτων συναντάται συχνά σε αυτό το μουσικό στυλ).

    4) Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δε θεωρώ πιθανό να στέριωνε ένα τέτοιο σχήμα στην Ελλάδα, όχι μόνο γιατί ως λαός δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοια ακούσματα αλλά και γιατί ακόμη και αυτοί που αρέσκονται σε αυτό το είδος μουσικής πιθανόν θα το απέρριπταν ως κλέφτη ή αντιγραφέα ξένων projects (ως γνωστόν αυτοί είναι και σούπερ δημιουργοί και μπορούν ως άλλοι θεοί να πλάσουν ανθρώπους χρησιμοποιώντας χώμα). {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 14-12-2018 12:54 ]


    mysticist
    15.12.2018, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος floydpink στις 13.12.2018, 22:30 έγραψε...

    Η "New Age" περιλαμβανει αρκετα ειδη μουσικης που εμφανιστηκαν τις προηγουμενες δεκαετιες.

    Ενα ειδος της ειναι και η μουσικη που παιζαν τα συγκροτηματα που αναφερεις που ειναι Ambient ηλεκτρονικη μουσικη σε συνδυασμο με Γρηγοριανη """μουσικη"""("Ψαλμωδιες" του Μεσσαιωνα της καθολικης εκκλησιας).

    Οι Enigma ειχαν μεγαλη επιτυχια στην Ευρωπη και στην Ελλαδα οταν κυκλοφορησαν τους πρωτους τους δισκους στις αρχες της δεκαετιας '90.

    Ειχαν και τεραστια επιτυχια τη δεκαετια του '80 πριν εμφανιστουν ως "Εnigma" σε αλλο,καθαρα disco-pop στυλ μουσικης.(ηλεκτρονικης παλι)

    (Οι Enigma ηταν η γνωστη τραγουδιστρια Sandra και ο συζυγος της και συνθετης Michael Cretu.

    Ο ιδιος ειχε και μια μεγαλη σολο επιτυχια στη χωρα μας με το "Samurai").

    Τωρα για συγκροτημα στην Ελλαδα, τι ακριβως εννοεις;

    Να παιζει σε μουσικη σκηνη; Αυτο το ειδος απαιτει studio και υπολογιστη.

    Δε μπορει να παιχθει "live" εκτος και αν κουβαλησεις ολοκληρη χορωδια και καμποσα συνθεσαιζερς.

    Αλλα αντε και πες οτι μαζευτηκανε,τσιφτετελι θα εχει μεσα; Απλα πραγματα... {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.ban}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floydpink, 13-12-2018 22:33 ]



    1) H αλήθεια είναι πως όταν ακούω New Age το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό ακριβώς που αναφέρετε με τα φωνητικά σε στυλ ψαλμωδίας. Από όσο πρόλαβα να ακούσω άλλωστε, αυτό είναι και το στυλ των Enigma.

    2) Ο πρώτος δίσκος των Εnigma μου φάνηκε εξαιρετικός. Ανατριχιάζω (με την καλή έννοια) όταν ακούω το "Mea culpa".

    3) Δεν έχω απαραίτητα στο μυαλό μου τη μουσική σκηνή, άλλωστε σε μουσική σκηνή μπορεί να εμφανιστεί ένα συγκρότημα με την κλασική έννοια του όρου, δηλαδή μια ομάδα που χρησιμοποιεί στίχους, όχι ορχηστρικά που απλώς συνοδεύονται από κάποια φωνητικά. Αν εκφράζομαι σωστά, ας πούμε κάτι σαν συνεργασία μουσικών ικανών να συνδυάσουν κάποια στυλ μουσικής (από όσο έχω καταλάβει ο συνδυασμός διαφορετικών ακουσμάτων συναντάται συχνά σε αυτό το μουσικό στυλ).

    4) Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δε θεωρώ πιθανό να στέριωνε ένα τέτοιο σχήμα στην Ελλάδα, όχι μόνο γιατί ως λαός δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοια ακούσματα αλλά και γιατί ακόμη και αυτοί που αρέσκονται σε αυτό το είδος μουσικής πιθανόν θα το απέρριπταν ως κλέφτη ή αντιγραφέα ξένων projects (ως γνωστόν αυτοί είναι και σούπερ δημιουργοί και μπορούν ως άλλοι θεοί να πλάσουν ανθρώπους χρησιμοποιώντας χώμα). {#emotions_dlg.biggrin}


    mysticist
    24.12.2018, 19:33

    Παράθεση:

    Το μέλος ducklife στις 24.12.2018, 05:51 έγραψε...

    The music of the New Age is very good, I often listen to it, it helps me relax. Temple run

    Oh sure! I really enjoy listening to tracks combining electronic music with Gregorian chants (I 've already mentioned one of my favourite tracks, Enigma's "Mea culpa"). New Age music is not only relaxing, but also activates your fantasy.


    evshik
    15.01.2019, 10:05
    https://www.evshik.com/ https://www.evshik.com/products/شیرآلات-قهرمان-مدل-تنسو-Gahraman-Faucets