ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Θέλω να ασχοληθώ με το τραγούδι όμως είμαι σε αδιέξοδο!

    naiouki
    22.08.2019, 01:27

        Εδώ και καιρό θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικα με το τραγούδι. Εχω κάνει φωνητική 3 χρόνια και τώρα νιώθω πως ειμαι έτοιμη να το παω λίγο παρακάτω. Ταυτόχρονα όμως νιώθω πως είμαι σε αδιέξοδο. Έχω την θέληση το περιβάλλον μου ομως νιώθω πως μου το απαγορεύει. Πιστεύω πως για να ξεκινήσει κάποιος ακροάσεις για δισκογραφικές πρέπει ήδη να έχει πάρει μια μικρη γεύση απο αυτον τον χώρο ώστε να αποκτήσει ενα γερό στομάχι και να εξοικειωθει με το κοινό με αποτέλεσμα να έχει σχεδόν μια ολοκληρομένη εικόνα για τους "ειδικους" που θα τον κρίνουν στη συνέχεια. Και όπως όλοι ξέρουμε αυτο για να γίνει χρειαζεται άτομα που να έχουν την ίδια θέληση με εσένα ώστε να δημιουργηθεί μια δυνατή μουσική ομάδα.

        Πέρυσι επιχείρησα να φτιάξω ένα σχήμα 3ων ατόμων (βιολοντσέλο, ουτι, και φωνη(εγω)). Στην αρχή ήταν όλοι προθυμοι. Κάποια στιγμη όμως σταμάτησαν να ειναι τόσο ψημένοι και εν τέλη δεν έγινε καμία συνάντηση. Βρήκα ενα μέσο να μου κάνουν ακρόαση στην MINOS EMI αλλά για τον λόγο που αναφαίρω παραπάνω δεν εχω πάει ακόμα (αλλά και επειδή - το παραδέχομαι - ειμαι και λίγο κότα σε αυτά). Από φίλους δεν περιμένω κάτι μιάς και κανένας τους δεν ασχολειται ούτε λίγο με τη μουσική και γενικά επειδή εγω ασχολούμαι περισσοτερο με έντεχνο η παρέα μου το σνομπάρει οπότε ουτε εκει δεν μπορω να κάνω αυτό που μου αρέσει.

        Τώρα θα μου πείτε "βρες καποιον σε αγγελίες". Αλλά σας πρόλαβα και σε αυτό. Έγραψα μια δική μου αγγελία και με πήραν 2 ατομα... ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΑΝΩΜΑΛΑ για κάποιον λόγο. Οπότε αυτο με την αγγελία δεν το ξανακάνω.

    ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την naiouki, 22-08-2019 01:55 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 28-08-2019 11:50 ]


    CHE
    22.08.2019, 10:00
    Θα είμαι αυστηρός μαζί σου. Βασικά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παραπονιέσαι. Πρώτον, γιατί αναγνωρισμένοι καλλιτέχνες με πολλές επιτυχίες αναγκάζονται πλέον να χρηματοδοτούν μόνοι τους τους δίσκους (οι δισκογραφικές όπως ήταν παλιά, έχουν πεθάνει) αφού ούτε καν αυτοί βρίσκουν πλέον αυτιά πρόθυμα να τους ακούσουν. Δεύτερον, υπάρχουν πάμπολλοι ταλαντούχοι νέοι και νέες, εξαιρετικοί μουσικοί και φωνές, που δεν βρίσκουν στον ήλιο μοίρα και δεν έχουν πρόσβαση πουθενά. Κι εσύ; Είχες την ευκαιρία για ακρόαση (που πολλοί θα έκαναν τα πάντα για να έχουν αυτή την ευκαιρία) και γράφεις ''δεν εχω πάει ακόμα (αλλά και επειδή - το παραδέχομαι - ειμαι και λίγο κότα σε αυτά)''. Συγνώμη, αλλά αυτή δεν είναι η σωστή στάση ανθρώπου που ονειρεύεται συναυλίες ενώπιον κοινού. Πρέπει να αρπάξεις την ευκαιρία από τα μαλλιά, να βγεις με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό και ό,τι προκύψει. Οι καιροί είναι πάρα πολύ δύσκολοι. Τα κριτήρια για μία αξιοπρεπή καριέρα είναι πια θολά και αμφιβόλου ηθικής. Έχεις ένα διέξοδο αλλά κωλώνεις να χρησιμοποιήσεις (όμως είναι αυτό που μπορεί να σε οδηγήσει άμεσα στην ευκαιρία σου) και αναζητάς βοήθεια σε αμφιβόλου αποτελεσματικότητας λύσεις. Έχεις το ελαφρυντικό του νεαρού της ηλικίας (το οποίο είναι πλεονέκτημα εν προκειμένω), οπότε άδραξε την ευκαιρία σου κι αν δεν αποδώσει τότε ψάξε τη λύση και μ' άλλον τρόπο. Προς το παρόν, ακολούθα το μοναδικό φως που φέγγει στο σκοτεινό τούνελ.
    naiouki
    22.08.2019, 19:21
    Αυτό που με φοβίζει ειναι πως σκηνικά δεν είμαι έτοιμη... θα πήγαινα και τώρα αν ένιωθα σκηνικά έτοιμη... σίγουρα ομως έχετε δίκιο. Και το σωστο θα ηταν να πήγαινα με το που άκουγα αυτή την ευκαιρία. Ισως το κανω φέτος αφου κάνω μια συζήτηση με τον δασκαλό μου γιατι πραγματικά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πλησιάσω το όνειρό μου.
    Orfeus
    22.08.2019, 21:06

    Φέτος; Ίσως; 

    Χθες!!!


    tina1x
    12.04.2020, 13:14

    Γεια σας. θα ηθελα κ εγω να ασχοληθω με το τραγουδι. Καποιοι μου λενε οτι το εχω και αλλοι οτι δεν το εχω καθολου. ειμαι μπερδεμενη. Θα με ενδιεφερε να ακουσω αλλη μια γνωμη απο καποιον γνωστη. Δεν εχω κανει ποτε μαθηματα. Υπαρχει καποιος που εχει γνωσεις να με κατατοπισει?.


    misternik
    13.04.2020, 21:09

    Μη ξεχνάς, ότι ο επιμένων νικά... Αν πραγματικά αγαπάς το τραγούδι και θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με αυτό - πράγμα πολύ δύσκολο, ιδίως στην εποχή μας, πάλεψέ το. Έλα σε επαφή με κάποιον συνθέτη και στιχουργό και ετοίμασε ένα demo σε δικό σου τραγούδι. Να είναι όμως γραμμένο στα μέτρα σου, εμπορικό και " πιασάρικο " για να έχεις κάποιες ελπίδες να ακουστεί. Αν θέλεις, θα χαρώ να ακούσω τη φωνή σου σε κάποιο video και να σου πω τη γνώμη μου ( nnikolaidis002@gmail.com>

    xkostas
    06.05.2020, 23:35
    Καλησπέρα σας το τραγούδι δεν είναι εύκολο.. εχει και αυτό τις δυσκολίες του όπως πολλά πράγματα. 1ον πρεπει να υπάρχει το ταλέντο εστώ και σε μικρή ποσότητα. 2ον χρειάζεται να βρεις έναν καλό καθοδηγητή - δάσκαλο να κάνετε μαζί διάφορές ασκήσεις, να διορθώνει τα λάθη σου..την τοποθέτησή σου...να κάνετε κ ρεπερτόριο 3ον να σε βάλει μέτα με τις γνωριμίες του σε κάποιον μικρό χώρο να αποκτάς εμπειρία 4ον να σου κάνει ένα καλό demo και θα κάνετε άλλα πραγματα σιγά σιγά. Όλα θέλουν τον χρόνο τους να γίνουν αλλά κ την σωστή καθοδήγηση Αν θέλεις στείλε μου κ έμενα κάποιο βίντεο να σε βοηθήσω όσο μπορώ xkostas_85x@hotmail.com χεχε αυτό με την αγγελία δεν νομίζω να ειναί καλό γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες που ξέρω δεν κοίτανε αγγελίες.. οι δουλείες είναι κυρίως απο στόμα σε στόμα
    freddieKrueger
    07.05.2020, 00:03

    Γενικά μιλώντας,απορώ με την αφέλεια του κόσμου.

    Κάποιος έχει μια καλή φωνή.

    Ψάχνει να βρει άκρες για να πάει μπροστά.

    Ξεχνά όμως πως κανείς δε θα τον βοηθήσει από καλοσύνη,από αληθινή εκτίμηση και θαυμασμό προς τη φωνάρα του ή για να μη στερηθεί ο κόσμος από ένα νέο ταλέντο.

    Θα το κάνει για το οικονομικό κέρδος ΑΝ η φωνή αυτή ειναι όντως τόσο καλή που μπορεί να πουλήσει στη δισκογραφία ή συναυλιακά.

    Η φίλη που ξεκίνησε το νήμα κινήθηκε με αφέλεια από τη μια.Εμπιτεύθηκε κάποιους που τους βάφτισε ανώμαλους γιατί υποθέτω θα επιχείρησαν να την εκμεταλλευτούν με άλλο τρόπο,όπως επίσης έβαλε κάποιο μέσο για μια ακρόαση στην ΕΜΙ αλλά δεν πήγε ίσως γιατί φοβήθηκε μήπως γιαα άλλη μια φορά πέσει θύμα εκμετάλευσης.

    Όλα στη ζωή είναι ένα ρίσκο.

    Και κανείς δε θα σε βοηθήσει χωρις αντάλλαγμα.

    Το πιο θεμιτό από αυτά είναι το οικονομικό όφελος από εκμετάλευση του φωνητικού ταλέντου.

    Όλα τα υπόλοιπα είναι πλύ θολά και ασαφή.Από το να σου φάνε λεφτά βάζοντάς σε να πληρώσεις για μια ηχογράφηση που κανείς εκτός από σένα δε θα αγοράσει,έως να πέσεις και θύμα trafficking.

    Για αυτό συνιστώ προσοχή.

    Συνταγές συγκεκριμμένες για επιτυχία δεν υπάρχουν,αλλά μια καλή οδός είναι τα τηλεοπτικά talent show ή η προβολή μέσω Youtube.

    Μια ξχωριστή φωνή που συγκινεί και αγγίζει θα πάει μπροστά.

    Πολλές άριστς φωνές υπάρχουν εκει εξω.

    Με απίστευτο ηχόχρωμα,έκταση,τεχνικές προδιαγραφές,κτλ

    Όμως αναπτύσσονται στην αφάνεια και ίσως δεν κάνουν ποτέ καριέρα.

    Επομένως σαν τελική γνώμη και συμβουλή μου έχω να πω το εξής

    Άσκησε κάτι άλλο για βιοπορισμό και απλά κάνε ότι καλό πιστευεις για το τραγουδι

    -συχνά μαθήματα βελτίωσης της φωνής σου για να γίνει από μέτρια καλή και από άριστη εξαιρετική

    -κυνήγι του σκοπού σου,έχοντας υπόψη ότι είπαμε ώστε να μην είσαι αφελής

    -να μάθεις για τυχόν ακροάσεις που γίνονται σε κάποιο talent show και να φτιάξεις κανάλι στο Youtube αν ήδη δεν έχεις ώστε να προωθηθείς και έτσι

    Κάποια στιγμή ίσως κάποια πόρτα ανοίξει για σενα.

    Ισως παλι και ποτε να μη γινει αυτο.

    Η ανταμοιβη σου?Το τραγουδι το ιδιο.

    Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση απο αυτο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 07-05-2020 00:05 ]