ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη

    Βοήθεια για αγορά μικροφώνου

    john203
    20.07.2020, 12:54

    Καλημέρα. Έχω σκοπό να αγοράσω μικρόφωνο για εγγραφή φωνής (Όχι live) Και θα διαθέσω μέχρι 25-30€. Μετά από κάποια άρθρα που διάβασα στο Ίντερνετ κατάλαβα ότι χρειάζομαι πυκνοτικο μικρόφωνο. Έχω βρει κάποια, συγκεκριμένα μου άρεσε το SF-920 αλλα εχω μια ερώτηση. Οι ηχογραφήσεις θα γίνονται με την ONBOARD κάρτα ήχου του PC. Δεν προτίθεμαι να αγοράσω εξωτερική. Θα υπάρξει κάποια τρομερή διαφορά που καθιστά την ηχογράφηση σχεδόν αδύνατη ή οι διάφορες είναι σχεδόν ανύπαρκτες; Μήπως θα πρέπει τελικά  να στραφώ σε μικρόφωνο USB ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την john203, 20-07-2020 12:56 ]


    rapsodos
    03.11.2020, 11:55
    Αν θελεις να μην αγοράσεις εξ. καρτα τότε αναγκαστικά θα αγοράσεις usb Mic. Αν δεν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου, πχ 40€ θα σε συμβούλευα να περιμένεις μεχρι να μπορέσεις. Είναι κρίμα να αγοράσεις κάτι που να μη σε καλύπτει. Ενα φθηνό μικρόφωνο είναι φθηνό και στην απόδοσή του. Σαφέστατα και δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό αλλά με 20-25€ ... θα σε συμβούλευα να διαθέσεις λιιιγο παραπάνω.
    STEFANOS604
    03.11.2020, 13:00

    Για μικρόφωνο φωνής Δυναμικό. Μέχρι να πάρεις κονσόλα καλύτερα κάνε τις ηχογραφήσεις με το κινητό σου και μετέφερε τις στο PC


    rapsodos
    05.11.2020, 12:01
    Στέφανε, γιατί πιστεύεις οτι το δυναμικό μικρόφωνο θα τον εξυπηρετήσει καλύτερα απο ένα πυκνωτικό? Για ένα live το καταλαβαίνω αλλά για ηχογράφηση φωνής? Σαφέστατα έχει μειονεκτήματα (μεγάλη ευαισθησία, ¨πιάσιμο" εξωτερικών ήχων κλπ) αλλά αυτό είναι και το νόημα της ηχογράφησης φωνής. Η ευαισθησία. Με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω γιατί θεωρείς καλύτερο το δυναμικό.Μπορεί κατι περισσότερο να γνωρίζεις.
    STEFANOS604
    05.11.2020, 13:06

    Για έναν τραγουδιστή , ιδίως με δυνατή φωνή ή οποιονδήποτε μεγάλο ήχο αλλά και μη ανάμειξη τοπικών μικροήχων η καλύτερη επιλογή σας είναι ένα δυναμικό μικρόφωνο. Φυσικά σε στούντιο ακόμα και ήσυχο δωμάτιο το πυκνωτικό (φυσικά όχι το electret) είναι ό,τι πρέπει!

    Άσχετα όμως αν θα επιλέξετε πυκνωτικό ή δυναμικό, θα πρέπει να εξετάσετε πρώτα τις προδιαγραφές του και μετά την εφαρμογή του και κυρίως τον προενισχυτή στον οποίο θα συνδεθεί  το μικρόφωνο κι αν αυτός μπορεί να διαχειριστεί σωστά το σήμα του μικρόφωνου!

    Στο άρθρο μου εδώ δίνω αναλυτικές οδηγίες που δεν μπορούν να απαντηθούν σε ένα απλό ποστάρισμα!