ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη

    Ένωση Τραγουδιστών και Μουσικών Ελλάδος;

    Affectuoso31
    13.07.2005, 13:59
    Καλημέρα σας.
    Μέσα απο την αναζήτηση μου στο διαδικτυο σχετικά με τις ασφαλιστικές παροχές των μουσικών στην Ελλάδα βρήκα σε αντίστοιχο τόπο του ΚΕΠ ότι δικαιούνται νοσοκομειακή και ιατρική κάλυψη και μουσικοί ή τραγουδιστές που εργάζονται χωρίς να ασφαλίζονται απο τον εργοδότη τους.

    Μέσα στα γενικά δικαιολογητικά που οφείλουν να υποβάλουν είναι και κάποια βεβαίωση απο το Σωματείο ή την Ένωση Τραγουδιστών και Μουσικών Ελλάδος. (ακριβώς έτσι αναφέρεται ο φορέας στην εγκύκλιο)

    Γνωρίζει κανείς την ύπαρξη κάποιου επισημου ανάλογου σωματείου. Πώς είναι δυνατόν να πάρουμε βεβαίωση απο σωματείο ή ένωση που δεν μας γίνεται γνωστό που εδρεύει::::



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-07-2005 14:08 ]
    GL
    13.07.2005, 15:04
    Με ενδιαφερει και εμενα πολυ αυτο το ζητημα και θα ηθελα απαρκεις πηγες πανω στο ζητημα αυτο.Δεν εχω λαβει ομως συγκεκριμενες πληροφορειες μην ξερωντας ποιον φορεα να εμπιστευτω!

    Κακα τα ψεμματα,δεν ειμαστε και λιγοι οι μουσικοι-τραγουδιστες που δουλευουμε απλα για το νυχτοκαματο χωρις κανενα ιχνος ασφαλισης.....


    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 13-07-2005 15:05 ]
    gate
    12.08.2005, 11:39
    Υπάρχει η "Ένωση Τραγουδιστών Ελλάδας" (τουλάχιστον για τους τραγουδιστές). Πρόκειται για ένα Σωματείο το οποίο συστεγάζεται με το συλλογικό διαχειριστικό οργανισμό "Ερατώ" και στο οποίο μπορούν να εγγραφούν οι τραγουδιστές με ή χωρίς δισκογραφία, που απασχολούνται επαγγελματικά ή και ερασιτεχνικά. Το τηλέφωνο της Ένωσης είναι: 210-8238335

    Όσο για τους μουσικούς, δεν είμαι σίγουρη αν εντάσσονται και αυτοί στην Ένωση αυτή. Πάντως, αν δε βγάλετε άκρη από την Ένωση Τραγουδιστών, κάνετε ένα τηλέφωνο στον "Πανελλήνιο Μουσικό Σύλλογο" (Π.Μ.Σ.)
    XeniaRodo
    12.08.2005, 12:02
    Gate ξέρεις ποιο είναι το ώφελος με το να εγγραφεί κανείς στην Ένωση Τραγουδιστών Ελλάδας?

    O Πανελλήνιος μουσικός σύλλογος απ ότι ξέρω δίνει και κάποιο επίδομα στους άνεργους μουσικούς (υπό κάποιες προυποθέσεις) και τα γραφεία του είναι κάπου κοντα στην πλατεία κουμουνδούρου αν θυμαμαι καλά...Nομίζω έχει και σελιδα στο internet.
    XeniaRodo
    12.08.2005, 12:07
    κάτι βρήκα....http://www.pmu.gr/
    gate
    12.08.2005, 12:33
    Με την εγγραφή στην Ένωση Τραγουδιστών, δεν έχεις το όφελος του επιδόματος, που έχεις με τον Π.Μ.Σ. (δεν το ήξερα αυτό πάντως... ). Το όφελος είναι ότι γίνεσαι άμεσα αποδέκτης όλων των προσπαθειών που κάνει η Ένωση, για συμφερότερους όρους για τους τραγουδιστές σε συλλογικές συμβάσεις εργασίας κ.ο.κ.
    Γενικώς, είναι καλύτερο να είσαι ενταγμένος σε ένα συλλογικό όργανο, παρά να παλεύεις μόνος σου... (άσε που, κατά βάση, μόνος σου δεν παλεύεις καν...)
    XeniaRodo
    12.08.2005, 12:47
    Mάλιστα, ενδιαφέρον.
    Nομίζω είχα βρει κάποια σελίδα του στο ιντερνετ παλιότερα, αλλά τώρα δεν πρέπει να λειτουργει...

    thnx
    gate
    12.08.2005, 13:01
    Ναι Ξένια, η σελίδα δε λειτουργεί πια (ήταν η: www.tragoudistes.gr), αλλά ο σύλλογος υπάρχει κανονικά