ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.853 μέλη

    Θα μπορέσω ποτέ, και αν ναι πως, να φτάσω σε υψηλή ταχύτητα εκτέλεσης;

    pmatsinopoulos
    22.10.2020, 19:43

    Καλησπέρα σας,


    Σε αυτό το βίντεο βλέπετε ένα παιδί 12 ετών που παίζει τη 3η άσκηση από το Czerny 40 (op299). Η ταχύτητα εκτέλεσης και ροής των δακτύλων/χεριών είναι καταπληκτική, τουλάχιστον, για τα δικά μου δεδομένα.

    Και η ερώτηση και το θέμα έχουν ως εξής:

    Είμαι 49 ετών και έπαιζα πιάνο από μικρός μέχρι τα 10 μου. Είχα φτάσει τέλος κατωτέρας. Μετά από 38 χρόνια, πέρσυ, αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι. Μετά από 1 χρόνο στον οποίο προσπαθώ να κάνω catch-up (που λένε και οι Αγγλοσάξωνες), ο δάσκαλός μου μου έδωσε την ίδια άσκηση να μάθω να εκτελώ. Η παρτιτούρα ζητά να εκτελεστεί σε Presto. Ωστόσο, η ταχύτητα στην οποία αυτή τη στιγμή την εκτελώ είναι πολύ αργή. Στα 86BPM. 

    Θα μπορέσω ποτέ να φτάσω σε επίπεδο να εκτελώ τις ασκήσεις αυτές με την ταχύτητα που πρέπει; Πως; Πότε/Μετά από πόσα χρόνια; Ή το έχασα αυτό το παιχνίδι για πάντα, όταν αποφάσισα να σταματήσω να παίζω στην ηλικία των 10;

    Τέλος, όταν κάποιος παίρνει πτυχίο πιάνου έχει φτάσει πλέον σε αυτο το επίπεδο εκτέλεσης/velocity; Ή το πτυχίο πιάνου στο δίνουν έστω και αν δεν έχεις καταφέρει να παίζει τα γρήγορα κομμάτια...γρήγορα.

    Ευχαριστώ πολύ.