ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Γιάννης Χαρούλης

    tranzistoraki
    17.07.2005, 03:43
    Τρίτη 26 Ιουλίου 2005

    Θεσ/νικη, Μονή Λαζαριστών

    Ώρα έναρξης: 22.00

    Τιμή εισιτηρίου: 12?

    Όποιος βρέθηκε στη συναυλία αφιέρωμα στο Νίκο Ξυλούρη τον Ιούλιο του 2002 στον Λυκαβηττό σίγουρα θα έφυγε με την απορία, ποιος ήταν αυτός ο μικρός που ο Χρήστος Θηβαίος τον παρουσίασε ως "τον μικρότερο αδελφό του" και μάγεψε όλο το θέατρο τραγουδώντας Νίκο Ξυλούρη. Ο "μικρός" ήταν ο Γιάννης Χαρούλης, 21 χρονών από τον ¶γιο Νικόλαο της Κρήτης.

    Εκείνη την βραδιά έκανε 7.000 κόσμου να τον χειροκροτεί όχι μόνο στο τέλος αλλά και ανάμεσα στα κουπλέ των τραγουδιών. Μόλις κατέβηκε απ' την σκηνή έκλαψε για παραπάνω από πέντε λεπτά στο πλευρό του Χρήστου Θηβαίου. Τότε ήταν που έμαθε ότι το τραγούδι αγιάζει απ' την πολλή αγάπη...

    Ανάμεσα σε αυτούς που ρώτησαν εκείνη την βραδιά ποιος είναι ο..."μικρός" ήταν δημοσιογράφοι, διευθυντές και παραγωγοί δισκογραφικών εταιριών αλλά και μουσικοί, τραγουδιστές κ.α. Ήταν το πρώτο βήμα για να δημιουργηθεί η ανάγκη μιας δισκογραφικής παρουσίας αυτού του παιδιού που με απλό τρόπο, μόνο με τη φωνή του κι ένα λαούτο, είχε την δύναμη να μαγέψει το κοινό. Δεν άργησε να έρθει και η πρόταση.

    Έτσι ήρθε η συνεργασία με το συνθέτη της "Αιολίας" Μιχάλη Νικολούδη. Στο στούντιο του Νικολούδη ξεκίνησε η δημιουργία του δίσκου "Γύρω μου και Εντός" που με τις συγκλονιστικές και μοναδικές ερμηνείες του Γιάννη Χαρούλη κατάφερε να μπει στις καρδιές και στα χείλη μας. Αμέσως μετά άρχισαν και οι ζωντανές εμφανίσεις του που έχουν ως αποτέλεσμα να μαγέψουν ένα μεγάλο μέρος του κοινού.
    paramithi
    17.07.2005, 04:53
    Τον Χαρούλη τον είδα μαζί με τον Πασχαλίδη(μέρος και εγώ του κοινού που μαγεύτηκε..)..τότε στο ΄΄Δίπλα στο ποτάμι΄΄...Μου άρεσε πάρα πολύ,είμαι σίγουρη οτι θα παέι πολύ μπροστά αυτό το παιδί..
    rapsodos
    18.07.2005, 09:53
    Το Γιανιό τον γνώρισα το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Κρήτη, στον Αγιο Νικόλαο. Συγκεκριμένα ένας φίλος μου δούλευε μπαρμαν σε μια μπουάτ στον Αγιο και πηγαίναμε σχεδόν κάθε βράδυ. Ετυχε μάλιστα να παίξω καμια 10 τραγούδια στο εν λόγω μαγαζί. Ετυχε να παίξω χωρίς να ξέρω ποιος ήταν ο νεαρός που που είχα γνωρίσει πριν λίγο. Ενας απλός , σεμνός νέος που συστηνονταν ως Γιάννης (Γιανιό για τους φίλους του απο την Κρήτη)και όχι ως Γιάννης Χαρούλης. Βασικά ο φίλος μου με ενημέρωσε οτι ήταν ο Χαρούλης αλλα το φτωχό μου το μυαλό δεν συνδύασε το επίθετο με τη φωνή που είχα ακούσει στο ραδιόφωνο αρκετές φορές. Μέχρι που ανέβηκε και αυτός να τραγουδήσει μερικά τραγούδια. Εκεί κατάλαβα ποιος ήταν. Εκεί έπαθα την πλάκα μου. Σεμνός και πάνω στη σκηνή , με φωνή απίστευτη τραγούδησε αρχικά το Λίνα του ¶σημου. Όχι ίσως αλλα σίγουρα η καλύτερη ερμηνεία που έχω ακούσει ποτέ γι'αυτό το τραγούδι. Και στέκομαι σε αυτό το τραγούδι διότι πολύ έχουν ταυτίσει τον Χαρούλη με το Κρητικό τραγούδι. Συμφωνώ οτι ερμηνεύει καταπληκτικά Κρητικά αλλα δεν στέκεται μόνο εκεί.
    Είναι μια σπάνια φωνή η οποία ευτυχώς ακόμα συνοδεύεται απο ήθος. Εύχομαι να μην αλλάξει αυτό.
    Καλή του επιτυχία ...
    tranzistoraki
    21.07.2005, 15:13
    Οι συναυλίες του Χαρούλη...

    25/7 ΛΑΜΙΑ
    26/7 ΜΟΝΗ ΛΑΖΑΡΙΣΤΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    19/8 ΚΥΘΗΡΑ
    21/8 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗ
    22/8 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΚΡΗΤΗ
    23/8 ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    29/8 ΚΑΤΡΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΘΗΝΑ (συμμετέχει στη Συναυλία του Διφώνου)

    Θα υπάρξουν κι άλλες τον Σεπτέμβριο...
    tsuku_elf
    21.07.2005, 15:45
    Βρίσκω τη φωνή του εξαιρετική αλλά δε θέλω να τον ακούω ξανά στα κρητικά και στα ¨ξυλουρικά". Αντιγράφει τόσο πολύ τον Ξυλούρη (ίσως όχι εκ προθέσεως) που πραγματικά με εκνευρίζει.
    Σε ό,τι άλλο τον έχω ακούσει (συμφωνώ για τον ¶σιμο Γιώργο...) τον βρήκα καταπληκτικό.
    spiroos
    28.11.2006, 00:51
    ΄Κυκλοφόρησε ο καινούριος δίσκος του, "Χειμωνανθός".
    Εταιρεία ΕΜΙ, Παραγωγή: Μάνος Ξυδούς

    Περιεχόμενα:

    Ένα γύρο το φεγγάρι
    Στις χαραυγές ξεχνιέμαι
    Σύννεφα του γιαλού
    Δύση και Ανατολή
    Σαν τα ρολόγια
    Χειμωνανθός
    Τι συμβαίνει εδώ
    Το όνειρο του πολεμιστή
    Βρέχει
    Του πρωινού
    Βοσκαρουδάκι αμούστακο
    Εκατόφυλλα




    nefos
    01.10.2007, 11:26
    Τρίτη 16 και Τετάρτη 17 Οκτωβρίου
    Ο Γιάννης Χαρούλης
    στο Πλατώ


    Ο Γιάννης Χαρούλης δίνει ραντεβού με το κοινό της Θεσσαλονίκης

    την Τρίτη 16 & Τετάρτη 17 Οκτωβρίου στο Πλατώ.

    O έντυπος τύπος είπε ότι είναι το νέο πρόσωπο της χρονιάς. Το κοινό της Αθήνας την χρονιά που πέρασε ανέτρεψε τον προγραμματισμό των μουσικών σκηνών όπου εμφανίστηκε επιβάλλοντας με την προσέλευσή του την παράταση των εμφανίσεών του. Κόντρα στην ραδιοφωνική συνήθεια της εποχής έκανε τη διαφορά με την βαθιά ειλικρίνεια και τη συγκίνηση της ερμηνείας του.

    Ο Γιάννης Χαρούλης δεν εκπροσωπεί ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος. Απλά υποδέχεται όσους θέλουν να μπουν στην παρέα του.

    Έχοντας σαν βασικό άξονα τα τραγούδια από το δεύτερο προσωπικό του album τον «Χειμωνανθό» που έχει διαγράψει μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία του αξιοσημείωτη εμπορική πορεία και έχει αποσπάσει τα θετικότερα σχόλια, ο Γιάννης Χαρούλης φτιάχνει ένα πρόγραμμα που δεν ξέρεις ποτέ που μπορεί να σε βγάλει.

    Τραγούδια από την πατρίδα του, την Κρήτη, αλλά και την δική του εσωτερική πατρίδα, τη μνήμη. Ο Γιάννης Χαρούλης με την μοναδική ευαισθησία που χαρακτηρίζει τις ερμηνείες του παρουσιάζει τραγούδια των μεγάλων μας συνθετών (Μαρκόπουλος, Μούτσης κ.α.), της νεότερης γενιάς των τραγουδοποιών (Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Σωκράτης Μάλαμας, κ.α.) και μπορεί να φτάσει από τα ριζίτικα μέχρι το flamenco.

    Μαζί του παίζουν οι μουσικοί:
    Δημήτρης Χουντής: πνευστά
    Λάμπης Κουντουρόγιαννης: κιθάρες
    Γιώργος Μπουλντής: μπάσσο
    Πάνος Τόλιος: τύμπανα
    Θέμης Νικολούδης: βιολί



    ΠΛΑΤΩ (Γιάννη Αγγέλου 14)
    Τρίτη 16 και Τετάρτη 17 Οκτωβρίου



    beatlus
    01.10.2007, 12:23
    Νεφέλη, κάποια στιγμή μέσα στον Οκτώβριο ο Χαρούλης ξεκινάει εμφανίσεις στο Gazarte. Γνωρίζεις λεπτομέρειες;
    fotiana
    01.10.2007, 12:39
    Θα εμφανίζεται στο Gazarte από Παρασκεύη 19 Οκτωβρίου, για τρια ΠαρασκευοΣαββατα.
    Το γραφει ο Γιάννης Χαρούλης στην σελίδα του στο myspace :

    http://www.myspace.com/giannisxaroulis

    μια προσευχή, μια ευχή σ’ ένα αστέρι
    που κανένας δε ξέρει, σ’ έχει φέρει
    για να μ’ αγαπάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotiana στις 12-10-2007 14:43 ]


    beatlus
    01.10.2007, 12:45
    Ευχαριστούμε για τη ενημέρωση, fotiana
    fotiana
    01.10.2007, 12:53
    Τίποτα!

    Καλό μήνα!
    tranzistoraki
    03.10.2007, 13:40
    Ο Γιάννης Χαρούλης δίνει ραντεβού με το κοινό της Θεσσαλονίκης την Τρίτη 23 & Τετάρτη 24 Οκτωβρίου στο Πλατώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 05-10-2007 11:36 ]


    manblaz
    12.10.2007, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος fotiana στις 01-10-2007 στις 12:39 έγραψε...

    Θα εμφανίζεται στο Gazarte από Παρασκεύη 19 Οκτωβρίου, για τρια ΠαρασκευοΣαββατα.



    ειναι κανεις προθυμος να πιουμε ενα ποτακι και να ακουσουμε το Γιαννό να τραγουδάει το Σαββατο 20/10 ???
    Raindrop
    30.10.2007, 03:00
    Όπως επίσης και με τον καινούριο χρόνο,κι άλλες εμφανίσεις στον Σταυρό του Νότου...

    16-17/3 και για 6 διήμερα !!!!!!!!!!
    Νωρίς ακόμα,αλλά η χαρά μεγάλη.....


    πηγή:http://www.musiccorner.gr/synaylies.html
    tranzistoraki
    01.12.2007, 01:16
    Ο Γιάννης Χαρούλης "γιορτάζει" στο Μετρό

    Ο Γιάννης Χαρούλης εμφανίζεται από τις 21 Δεκεμβρίου και για τρία Παρασκευοσάββατα στη μουσική σκηνή ΄΄Μετρό΄΄.

    O έντυπος τύπος είπε ότι είναι το νέο πρόσωπο της χρονιάς. Το κοινό της Αθήνας την χρονιά που πέρασε ανέτρεψε τον προγραμματισμό των μουσικών σκηνών όπου εμφανίστηκε επιβάλλοντας με την προσέλευσή του την παράταση των εμφανίσεών του. Κόντρα στην ραδιοφωνική συνήθεια της εποχής έκανε τη διαφορά με την βαθιά ειλικρίνεια και τη συγκίνηση της ερμηνείας του.

    Μετά την μεγάλη επιτυχία που σημείωσε ο Γιάννης Χαρούλης στο Gazarte, συνεχίζει ακάθεκτος στο ΄΄ΜΕΤΡΟ΄΄.

    Έχοντας σαν βασικό άξονα τα τραγούδια από το δεύτερο προσωπικό του album τον «Χειμωνανθό» που έχει διαγράψει μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία του αξιοσημείωτη εμπορική πορεία και έχει αποσπάσει τα θετικότερα σχόλια, ο Γιάννης Χαρούλης φτιάχνει ένα πρόγραμμα που δεν ξέρεις ποτέ πού μπορεί να σε βγάλει.

    Τραγούδια από την πατρίδα του, την Κρήτη, αλλά και την δική του εσωτερική πατρίδα, τη μνήμη. Ο Γιάννης Χαρούλης με την μοναδική ευαισθησία που χαρακτηρίζει τις ερμηνείες του παρουσιάζει τραγούδια των μεγάλων μας συνθετών (Μαρκόπουλος, Μούτσης κ.α.), της νεότερης γενιάς των τραγουδοποιών (Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Σωκράτης Μάλαμας, κ.α.) και μπορεί να φτάσει από τα ριζίτικα μέχρι το flamenco.

    Μαζί του παίζουν οι μουσικοί:
    Δημήτρης Χουντής: πνευστά
    Λάμπης Κουντουρόγιαννης: κιθάρες
    Γιώργος Μπουλντής: μπάσσο
    Πάνος Τόλιος: τύμπανα

    Ημέρες παραστάσεων:
    Παρασκευή 21 & Σάββατο 22 Δεκεμβρίου
    Παρασκευή 28 & Σάββατο 29 Δεκεμβρίου
    Παρασκευή 4 & Σάββατο 5 Ιανουαρίου


    ώρα έναρξης: 10:30μμ

    ΜΕΤΡΟ
    Γκύζη & Κάλβου 83
    Τηλ. Κρατήσεων : 210.6439089, 210.6461980
    margo
    06.12.2007, 11:54
    ωραία νέα tranzistoraki θα είμαι εκεί σίγουρα κάποιο απ'τα Σάββατα