ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.857 μέλη

    ΚΙΒΩΤΟΣ... Σήμερα και αύριο στο Ηρώδειο (απορίες)

    Melissanthi
    17.07.2005, 19:27
    Καταρχάς, περί τίνος πρόκειται ακριβώς? Έχω ακούσει ότι είναι αναδρομή στο ελληνικό τραγούδι.

    Ποιων συνθετών έργα θα παρουσιάσει?

    Ρε παιδιά, θέλω να πάω, αλλά δεν έχω αγοράσει (ακόμα) εισητήριο. Ξέρει κανένας τι παίζει?
    nefos
    17.07.2005, 22:17

    @ www.hellenicfestival.gr

    @ εκεί θα βρεις περιγραφή της συναυλίας που θες , όπως και τηλέφωνα
    επικοινωνίας (για τα εισητήρια).

    @ ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει.
    nefos
    17.07.2005, 23:39
    @ Oρίστε το δελτίο τύπου για να μην ψάχνεις .

    ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ – ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ
    Κιβωτός

    Κυριακή 17 και Δευτέρα 18 Ιουνίου

    Το Ελληνικό Φεστιβάλ, με ιδιαίτερη χαρά, παρουσιάζει το οπτικοακουστικό μουσικό πολυθέαμα «ΚΙΒΩΤΟΣ», στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών 2005, στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, την Κυριακή 17 και τη Δευτέρα 18 Ιουλίου.
    Ο Παντελής Βούλγαρης, ο δημιουργός που αναδεικνύει πάντα την τρυφερότητα και την ευαισθησία του ανθρώπου ακόμα και στις πιο σκληρές στιγμές της μικρής και της μεγάλης ιστορίας, πλάθει έναν κόσμο γεμάτο εικόνες, χρώματα και μουσική. Ο Αλέκος Φασιανός, αφιερωμένος στην ερωτική διάθεση των αγγέλων του χτίζει ένα σκηνικό για να χωρέσουν τα όνειρα. Ο Μανώλης Μητσιάς, χαρίζει την αισθαντική φωνή του για να ζωντανέψει τις μνήμες. Μια σπουδαία λαϊκή ορχήστρα, τα χάλκινα, αλλά και μια καταπληκτική μπάντα κρουστών, μαζί με εικόνες κινηματογραφικές, ειδικούς φωτισμούς και σκηνικά, προβολές και οπτικά εφέ, πλαισιώνουν τις καταπληκτικές ερμηνείες των αξέχαστων επιτυχιών, σ’ ένα ονειρικό ταξίδι στην ιστορία της σύγχρονης ελληνικής λαϊκής και έντεχνης μουσικής, καθώς και στις ρίζες της, αυτές της δημοτικής μας παράδοσης. Με ενδιάμεσους σταθμούς σε σπουδαία γεγονότα που σημάδεψαν το ελληνικό τραγούδι και οχήματα τις δημιουργίες των μεγαλύτερων συνθετών και ποιητών μας που καθόρισαν την πορεία και την ταυτότητα του.
    Όπως σημειώνει ο Παντελής Βούλγαρης «Οι Έλληνες στιχουργοί και συνθέτες με δίδαξαν ρυθμό, ατμόσφαιρα και ιστορία. Στα τρία λεπτά της σύνθεσης ενός τραγουδιού κατάφεραν πολύ περισσότερα από κινηματογραφιστές που χρειάζονταν 2 ή και περισσότερες ώρες. Η αφετηρία αρκετών ταινιών μου έχουν οδηγό ένα λαϊκό ή έντεχνο τραγούδι. Μαθήτευσα λοιπόν για χρόνια μέσα από τις λέξεις και τις αισθαντικές φωνές των ανθρώπων που επέλεξαν στη ζωή τους να μας συντροφεύουν στις δύσκολες και τις όμορφες στιγμές μας».
    Για το σκηνικό της παράστασης ο Αλέκος Φασιανός λέει: «Με μεγάλη ευχαρίστηση, πάνω στην ιδέα του Παντελή, ζωγράφισα ένα πάλκο, μία σκηνή, ένα κοινό πι διακεκοσμημένο χρώματος κεραμιδί, λίγο κεκλιμένο, να βλέπουν και από τα βραχάκια. Στην μέση υπάρχει ένας ήλιος χρυσός, αριστερά και δεξιά πουλιά. Και μία οθόνη στη μέση όπου θα γίνονται οι προβολές.»
    Μια παράσταση, «σαν ελληνική ταινία μεγάλου μήκους, με έναν πρωταγωνιστή», όπως γράφει στο πρόγραμμα ο Παύλος Αγιαννίδης, με «τον άντρα που περιπλανάται στη νύχτα με το τραγούδι αρωγό και μέτρο του έρωτα και της ελληνικής ψυχής, με τις μουσικές να ακολουθούν τους παλμούς της καρδιάς του και τους στίχους να αποκτούν αυτονομία και δύναμη μονόπρακτων σε μια ιστορία έρωτα και νύχτας. Μ’ αυτή την κιβωτό, λόγου, μουσικής, εικόνας, με αυτή την ταινία μεγάλου μήκους για τη μοναξιά του έρωτα, παραδίδεται στο κοινό του Ηρωδείου μια κοινή άποψη περί της εκφοράς του ελληνικού τραγουδιού, όταν εκείνο πλάθεται και συναρμόζεται σε ένα ενιαίο σύνολο – διατηρώντας πάντα την αυτονομία της στιγμής και της ιστορίας του. Και αυτό με σεβασμό στους δημιουργούς του. Κόντρα στις μεγαλόφωνες συμφωνικές μεγεθύνσεις ή τις υπερβολές στην εικόνα και τα μεγέθη που αδικούν πολύ συχνά το Τραγούδι ακόμη και κάτω από το σύμβολο του μέτρου και της αρμονίας, την Ακρόπολη».

    Τιμές εισιτηρίων 80 (διακεκριμένη), 65, 50, 32, 24 (άνω διάζωμα) ευρώ
    Εισιτήρια πωλούνται στα Κεντρικά Ταμεία ( Πανεπιστημίου 39) και Ωδείο Ηρώδου Αττικού. Τηλέφωνο 210-9282900. Δευτέρα έως Παρασκευή 8.30-16.00, Σάββατο 9.00-14.30, Κυριακή κλειστά. Η προπώληση των εισιτηρίων αρχίζει τρεις εβδομάδες πριν από κάθε παράσταση. Τηλεφωνική προπώληση με πιστωτική κάρτα ( τηλ. 210- 9282900) Δευτέρα έως Παρασκευή 8.30-20.00, Σάββατο 9.00-14.30, Κυριακή κλειστά. Η προπώληση των εισιτηρίων τηλεφωνικά αρχίζει μια ημέρα μετά την έναρξη της προπώλησης από τα ταμεία και ολοκληρώνεται στις 16.00 κάθε ημέρας της παράστασης.

    Έναρξη παράστασης 9.00 μ.μ.

    (πηγή hellenicfestival.gr)



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nefos on 17-07-2005 23:41 ]
    malastrana
    18.07.2005, 01:08
    Εξαιρετικό ήταν! Κατάμεστο Ηρώδειο, φωτισμένος Παρθενώνας, Μητσιάς στην καλύτερη στιγμή της φωνής του, υπέροχα κλασσικά τραγούδια, και συγκινητικά πλάνα στην οθόνη...Χατζιδάκις, Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Γκάτσος, Παπαδόπουλος, Κραουνάκης, Νικολακοπούλου,Μούτσης, δημοτικά....Οι ξένοι τουρίστες δίπλα μου, είχαν μείνει ξεροί. Οι Έλληνες τραγουδούσαν ΟΛΟΙ...Μην το χάσετε σήμερα, έχει εισιτήρια και έξω από το θέατρο, πριν τη συναυλία.
    Melissanthi
    18.07.2005, 23:15
    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχασα τέτοια παράσταση! Απλά δεν το πιστεύω! Όπως μου την περιγράψατε μου φαίνεται ότι ήταν ό,τι΄είχα ονειρευτεί να δω, να ακούσω και να μάθω για το ελληνικό τραγούδι! Όλα σε ένα! Malastrana, θέλω λεπτομέρειες, σε παρακαλώ...............
    - Όταν λες οπτικά εφέ, τι ακριβώς εννοείς?
    - Τι ακριβώς έδειχνε στις οθόνες? Τι είδους στιγμιότυπα
    - Θυμάσαι τα τραγούδια?
    - Θέλω συγκεκριμένες πληροφορίες, αν θυμάσαι τι ακριβώς είπαν για το Μούτση.
    (Αν σε βολεύει απάντησε με προσωπικό μήνυμα)
    vouliakis
    19.07.2005, 02:57
    Παιδάκια, tip: Με την"Αναζήτηση" (δεξιά κάτω στη σελίδα) ψάχνουμε για κάτι που πιθανά ήδη υπάρχει στο ΜΗ. Ας πούμε, για την "Κιβωτό", υπήρχε ήδη topic...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 19-07-2005 02:58 ]
    malastrana
    19.07.2005, 20:07
    Malastrana προς Melissanthi:
    Είχε περίπου 35 τραγούδια, από τη δισκογραφία του Μητσιά και άλλων. Ξεκίνησε με τον ύμνο "φως ιλαρόν", μετά είπε κάτι από τον Ερωτόκριτο του Κορνάρου. Μεταξύ άλλων είπε το "Κάθε μια νύκτα" (Μαυρουδή- Σαμαρτζή), το "Λούζεται η αγάπη μου" (Λεοντή-Παπαδόπουλου), το "Πάρτυ" (των Λέσεντρις-Νικολακοπούλου και ΟΧΙ του Χατζηγιάννη), τα "Δημοσθένους Λέξις" και "Λαικός τραγουδιστή" του Σαββόπουλου (εκπληκτικά), την "Αχάριστη" του Τσιτσάνη, την πασίγνωστη "Πιρόγα" των Μικρούτσικου- Αλκαίου (συγκλονιστικά), το "Μη χτυπάς" του Κηλαηδόνη. Και: από τον Ξαρχάκο το "Μάνα μου Ελλάς, την "Καισαριανή" και το "Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια", που τυχαίνει και το αγαπημένο μου Ξαρχακικό. Τα Θεοδωρακικά: "Νύκτα μέσα στα μάτια σου", "Κράτησα τη ζωή μου". Από Μούτση είπε το "Αυτά τα χέρια" , το "Κι αν ο αγέρας φυσσά" και την "Ελευσίνα", με όλο το Ηρώδειο να συνοδεύει ( αυτό δηλαδή συνέβη σε πολλά τραγούδια). Είπε τρία τραγούδια από το νέο του δίσκο "Ισόβια",των Κραουνάκη-Νικολακοπούλου, το "Ποιός αντέχει απόψε μόνος" (Ζειμπεκιά φοβερή), τη "Βαλίτσα" και τη "Λάμπα θυέλλης" (αριστούργημα). Και το κλασσικό "Ποτέ", των ιδίων. Και βέβαια Χατζιδάκι!!!! Τη "Μικρή Ραλλού", το "Απόψε φθινοπώριασε", το "Γιάννη το φονιά", το "Αητός χωρίς φτερά", τον "Ευαίσθητο ληστή"... Είπε και κάτι από Ζαμπέτα. Συνόδευε μια εξαίρετη λαική ορχήστρα και μια μπάντα χάλκινων πνευστών. Πίσω του βρισκόταν μια μεγάλη οθόνη, που με εικόνες σκηνοθετημένες από τον Βούλγαρη ή ζωγραφισμένες από τον Φασιανό,"ζωντάνευαν" τα τραγούδια. Είτε ήταν τοπία από την Ελλάδα, είτε θάλασσα, ήλιος, φεγγάρι, φρούτα, είτε από την καθημερινή ζωή στην ΑΘήνα, είτε σκηνές με ηθοποιούς, όπως ο Τζώρτογλου, η Μπαζάκα κ.α. Συγκλονιστική στιγμή, όταν στην οθόνη έπαιξε ένα βίντεο με τον ίδιο το Χατζιδάκι να τραγουδά "Ήρθε βοριάς, ήρθε νοτιάς" και το Μητσιά να συνοδεύει στα ρεφραίν. Και με τον Μίκη έγινε κάτι αντίστοιχο στο " Μιλώ". Στην Καισαριανή, η οθόνη έδειξε τα ονόματα των 200 που εκτελέστηκαν στον τοίχο της Καισαριανής...Στο "Ποτέ", έγινε ένα μικρό αφιέρωμα στον ίδιο το Μητσιά, και όσο το τραγουδούσε, η οθόνη έδειχνε φωτογραφίες του με σημαντικούς ανθρώπους της τέχνης, όπως Χατζιδάκις, Θεοδωράκης, Ρίτσος, Μπιθικώτσης,Λευτέρης Παπαδόπουλος, Κραουνάκης, νομίζω Μελίνα και άλλους. Ο κόσμος τραγουδούσε μαζί του, και για κάθε έναν από όλους αυτούς που εμφανιζόταν στην οθόνη έριχνε κι ένα χειροκρότημα. Πολύ συγκινητική στιγμή!!! Είπε και 4-5 παραδοσιακά της Μακεδονίας, στις πάνω-πάνω θέσεις έστησαν χορό!!!!
    Η φωνή του είναι σε εξαιρετική φόρμα, ήταν εκφραστικότατος σε όλα αυτά τα δύσκολα τραγούδια, πολύ ευγενικός, χαμογελούσε με σεμνότητα και, όταν έπρεπε δημιουργούσε μεγάλο κέφι. Δεν τον είχα ξαναδεί ζωντανά, με εντυπωσίασε...Πραγματικά άξιζε αυτή η βραδυά... Συγγνώμη για τη φλυαρία μου...