ελληνική μουσική
    729 online   ·  210.865 μέλη
    D-16
    19.06.2023, 18:54

    Γεια σας, κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για την αποδοχή. 

    Είμαι νέο μέλος και παντελώς άσχετος με τα πικαπ. Τελευταία βρέθηκε στα χέρια μου ένα πικαπ το οποίο μεταξύ των άλλων κουμπιών έχει "start" και "cut" κουμπιά. Κάποιες φορές λειτουργεί κανονικά, αλλά τις περισσότερες όταν πατάω το "start" ο βραχίονας μόλις ακουμπάει τον δίσκο ξανασηκώνεται και επιστρέφει στη θέση του, αυτό το επαναλαμβάνει αρκετές φορές και μετά κλείνει. Το πικαπ είναι πλήρως αυτόματο, ο βραχίονας με το χέρι δεν πάει. 

    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ;


    jorge
    05.07.2023, 10:29

    • Ρύθμισε το βάρος του βραχίονα:Αν ο βραχίονας είναι πολύ ελαφρύς, μπορεί να αναπηδά από την επιφάνεια του δίσκου. Προσπάθησε να ρυθμίσεις το βάρος του βραχίονα αν υπάρχει η δυνατότητα.

    • Έλεγξε τον μηχανισμό του βραχίονα:Μπορεί να υπάρχει κάποιο ζήτημα με τον μηχανισμό του βραχίονα, όπως κάποιο ελατήριο ή γρανάζι που έχει χαλάσει.

    • Έλεγξε τον αυτόματο μηχανισμό:Εάν η διαδικασία "start" και "cut" είναι αυτόματη, τότε οι σένσορες που αναγνωρίζουν τη θέση του βραχίονα ίσως χρειάζονται καθαρισμό ή ρύθμιση.

    • Ρύθμισε την ταχύτητα του πικάπ:Αν η ταχύτητα του πικάπ είναι πολύ υψηλή ή χαμηλή, μπορεί να προκαλέσει αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε να ρυθμίσεις την ταχύτητα εάν υπάρχει η δυνατότητα.


    thebest20
    18.10.2023, 14:47
    Να ρωτήσω κάτι, τα μπάσα/πρίμα πώς τα ρυθμίζετε, όλα στο κέντρο?Συνήθως έτσι τα έχουν και γνωστοί μου!Αλλά τα πιο καινούρια βινύλια και οι επανεκδόσεις θέλουν περισσότερα πρίμα γιατί ακούς πολύ ντουπ ντουπ και παραμόρφωση, προφανώς σαν remasters τους έχουν βάλει πολύ subbass και είναι ψυχρός ο ήχος (πχ στις επανεκδόσεις, σε σχέση με τις αρχικές εκδόσεις των βινυλίων)