ελληνική μουσική
    306 online   ·  210.866 μέλη

    Τι γνωρίζετε για το spotify;

    mysticist
    21.06.2023, 07:58

    Καλημέρα σας. Έχω ακούσει αρκετές φορές για το spotify αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Αν κάποιος έχει λογαριασμό και γνωρίζει παρακαλώ ας μου εξηγήσει δύο πράγματα:
    1) Μπορείς να αγοράσεις μουσική από το spotify ή μόνο να ακούσεις;
    2) Υπάρχει κάποιου είδους συνδρομή (μηνιαία/ετήσια) κι αν ναι, ανανεώνεται αυτόματα ή πρέπει να πληρώσεις μετά την ολοκλήρωση του μήνα/έτους για να ανανεωθεί;


    JASONTRI
    21.06.2023, 21:56

    Καλησπέρα ουσιαστικά πρόκειται για πλατφόρμα ακρόασης μουσικής, κάτι σαν το You tube χωρίς video όμως .
    Επιλέγεις καλλιτέχνη η κάποιο γκρουπ και ακούς το άλμπουμ η μεμονωμένα κάποιο τραγούδι
    Φυσικά με διαφημίσεις στη free έκδοση η χωρίς διαφημίσεις αν γίνεις συνδρομητης.


    jorge
    22.06.2023, 07:17
    Η δύναμη του Spotify είναι οι playlists που φτιάχνεις και τις έχεις συνεχώς μαζί σου. Είμαι συνδρομητής πολλά χρόνια και έχω δημιουργήσει λίστες για κάθε περίσταση, που τις έχω συνέχεια μαζί μου και τις παίζω είτε σπίτι, είτε σε σπίτια άλλων, στο αυτοκίνητο, σε ηχεία στις διακοπές κλπ. Είσαι πάντα με τη μουσική σου, παντού. Ανανεώνεται αυτόματα κάθε μήνα η συνδρομή...
    mysticist
    22.06.2023, 09:01

    Συγγνώμη, επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι: το να δημιουργήσεις ένα λογαριασμό στο spotify σημαίνει αυτομάτως ότι είσαι συνδρομητής ή η συνδρομή είναι κάτι προαιρετικό που υπάρχει απλά για να εξασφαλίζει για όσους θέλουν κάποια επιπλέον προνόμια; Θέλω να πω, αν φτιάξω λογαριασμό, μπορώ να ακούσω μουσική ή να φτιάξω μια playlist χωρίς να πληρώσω συνδρομή ή η συνδρομή αυτή είναι απαραίτητη;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 22-06-2023 09:02 ]


    thebest20
    25.06.2023, 10:35

    Χρησιμοποιούσα spotify αρκετά χρόνια (είχα premium αλλά το κατάργησα). Για κάποιο λόγο αν και είχα spotify premium (όπως και με το apple music που δοκίμασα) τα τραγούδια μετά το 2018 ακούγονται πολύ ντουπαρισμένα με loudness που επισκιάζει τη φωνή του καλλιτέχνη (για να μην πω ότι το πάνε σιγά σιγά για lo-fi), αλλά και στα παλιά οι εταιρείες πλέον τα βάζουν στις πλατφόρμες με πολύ ντουπ ντουπ και τέρμα ένταση, καμία σχέση με όπως είχαν πρωτοβγει, αυτό δεν μ' αρέσει καθόλου! Και δεν στηρίζω από εδώ και πέρα τέτοιες πλατφόρμες επίσης γιατί η Cobalt Music (η άλλοτε ιστορική Polygram/ελληνική Universal των 00s) έχει πάρει πάρα πολύ αρχείο από πειρατικά σάιτς και youtube για να τα ανεβάσει στις πλατφόρμες. Αυτό γίνεται τουλάχιστον μια πενταετία και τα έχω συγκρίνει ακριβώς τα αρχεία με ότι υπάρχει στο youtube (μέχρι και μονοφωνικά αρχεία ή με πολύ αλλοιωμένο ήχο,έχει ανεβάσει). Είναι ντροπή της να μιλάει για πειρατεία, ενώ έχει όλο της το αρχείο, δηλαδή τα master tapes της (που δεν εκδόθηκαν σε cd) αλλά και τα cd της, σε ένα διαμέρισμα, όλα παρατημένα! Στην τύχη της τα έχει αφήσει όλα η εταιρεία και είναι μεγάλο κρίμα γιατί είχε πάρα πολύ σημαντικούς καλλιτέχνες που της έδωσαν χρήματα αλλά και την έχω στηρίξει, αγοράζοντας cds μετά το 2000.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την thebest20, 25-06-2023 10:38 ]


    thebest20
    25.06.2023, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 22.06.2023, 09:01 έγραψε...

    Συγγνώμη, επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι: το να δημιουργήσεις ένα λογαριασμό στο spotify σημαίνει αυτομάτως ότι είσαι συνδρομητής ή η συνδρομή είναι κάτι προαιρετικό που υπάρχει απλά για να εξασφαλίζει για όσους θέλουν κάποια επιπλέον προνόμια; Θέλω να πω, αν φτιάξω λογαριασμό, μπορώ να ακούσω μουσική ή να φτιάξω μια playlist χωρίς να πληρώσω συνδρομή ή η συνδρομή αυτή είναι απαραίτητη;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 22-06-2023 09:02 ]



    Φτιάχνεις λογαριασμό χωρίς να πληρώσεις!Απλά υπάρχουν περιορισμοί. όπως ότι μπορείς να επιλέξεις τα κομμάτια που θα ακούς, μόνο από pc/laptop ενώ σε κινητά/tablets θα σου τα βγάζει με πολύ τυχαία σειρά!

    Αν πληρώσεις συνδρομή θα μπορείς να επιλέγεις και σε κινητά/tablets τα κομμάτια που θα ακούς, δεν θα υπάρχουν διαφημίσεις και επιπλέον τα κάνεις κάποιου είδους download ώστε μέσω της εφαρμογής να τα ακούς οπουδήποτε χωρίς να ξοδεύεις  megabytes. Αποθηκεύονται αλλά τα ακούς μόνο μέσω της εφαρμογής και δεν είναι ηχητικά mp3.


    mysticist
    26.06.2023, 06:17
    Κατάλαβα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια.
    p-theofanis
    07.08.2023, 11:37

    Δεν έχουμε ασχοληθεί καθόλου με την συγκεκριμένη εφαρμογή. Σύντομα θα κάνουμε εγγραφή ώστε να εξερευνήσουμε τις υπηρεσίες που έχει 


    thebest20
    26.08.2023, 22:34
    Τελικά αυτό το ντουπ ντουπ που λέω είναι στα remasters της Minos και της Polygram (σημερινή cobalt) και είναι θέμα έντασης, η οποία είναι πάρα πολύ αυξημένη στα remasters και προκαλείται παραμόρφωση! Δυστυχώς έτσι βγήκαν και στα original cds, όσα έγιναν remastered μετά το 2010. Ευτυχώς τα προσωπικά cds καλλιτεχνών είναι κατά βάση από το αρχικό cd! Μεγάλο αρνητικό, ότι παλιό ανεβαίνει σήμερα από την Cobalt είναι μούφα!Η εταιρεία τα παίρνει από youtube από διάφορα κανάλια (τα οποία στο youtube τα είχαν αλλοιωμένα) και τα ανεβάζει έτσι στις πλατφόρμες, ο ήχος είναι άλλα αντ' άλλων. Αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ανεβαίνουν στις πλατφόρμες από την ίδια την εταιρεία, έχω ακούσει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανεβάσει στο spotify/itunes κλπ (κάτι που θεωρητικά δεν έχει πνευματικά δικαιώματα και ισχύει ότι όσα βγήκαν μόνο σε δίσκο βινυλίου δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα στο youtube και γενικά)
    thebest20
    11.09.2023, 19:40
    Απλά επειδή οι παραγωγές σήμερα στα πιο πολλά νέα κομμάτια έχουν υποβαθμισμένη ποιότητα ήχου (μπορεί να φτάνουν τα 20khz-22khz τα ηχητικά για αγορά στο iTunes, αλλά η παραμόρφωση, που τα κάνουν όλα με πιο πολλές χαμηλές συχνότητες και full clipping και σε εντάσεις 97-98 db τα κάνει να ακούγονται μέτρια έως άσχημα) Το μόνο που αξίζει με τις πλατφόρμες είναι για να τα ακούς από κινητό και να τα αποθηκεύεις και μέσω της εφαρμογής να τα ακούς χωρίς σύνδεση! Αλλά με τα δεδομένα που δίνουν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, τα ακούω όλα από το youtube και η εφαρμογή youtubemusic ακόμα και free βρίσκει τα audios που είναι ανεβασμένα από τις εταιρείες στα topics καλλιτεχνών (επομένως γλιτώνω κ έτσι δεδομένα, ακούγοντας το audio χωρίς να βλέπω τα clips)