ελληνική μουσική
    728 online   ·  210.866 μέλη

    Μπορεί ο Πολιτισμός να δημιουργήσει οικονομικό κέρδος;

    jorge
    20.10.2023, 07:42

    Πώς μπορεί ο πολιτισμός να γίνει μοχλός οικονομικής αλλά και ευρύτερης ανάπτυξης για τη χώρα; Ποιες πολιτικές μπορούν να σχεδιαστούν και να εφαρμοστούν για την επίλυση των υπαρχόντων προβλημάτων;

    Η παρακάτω μελέτη (και βιβλίο) της Διανέοσις επιχειρεί να χαρτογραφήσει αναλυτικά και να σχολιάσει με συστηματικό τρόπο τους Πολιτιστικούς και Δημιουργικούς Τομείς στην Ελλάδα. 

    https://www.dianeosis.org/2023/10/oi_politistikoi_kai_dimiourgikoi_tomeis_stin_ellada/

    Στο γράφημα βλέπουμε κάτι αρχικά αρνητικό για την Ελλάδα, όμως ίσως αυτό είναι και μια ευκαιρία. Περισσότερα στη μελέτη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 20-10-2023 07:43 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freddieKrueger
    20.10.2023, 14:57

    Κουραστικό στην ανάγνωση.

    Έχει εκφραστικά λάθη πχ "ο πολιτισμός είναι καλό πράγμα" αντί "ο πολιτισμός είναι καλός".

    Αναφέρει εξειδικευμένους οικονομικούς όρους που εγώ ο απλός αναγνώστης δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω.Άρα το κείμενο δε με κάνει φίλο του.Με κρατά σε απόασταση.

    Το γράφημα εξετάζει "κρατικές δαπάνες για πολιτιστικές υπηρεσίες ανά άτομο" σε κάθε χώρα ονομάζοντάς τις μάλιστα "κανονικοποιημένες" χωρίς να εξηγεό τι ειναι αυτο σε καποιον που δε γνωριζει στατιστική,αλλά οκ we get the point είναι μια ιδέα πόσα προσφέρει ένα κράτος για τον πολιτισμό του.

    Ο πολιτισμός έχει ανάγκη οικονομικούς πόρους για ν ανθίσει εκτός από ταλέντο και αγάπη για την έκφραση.

    Αδιαμφισβήτητα χώρα χωρίς πολιτισμό είναι άνθρωπος χωρίς ταυτότητα.

    Το επάγγελμα μουσικός κακοπληρωμένο.Οι ευκαιρίες για διάκριση λίγες.

    Ο τρόπος διδασκαλίας της μουσικής στη χώρα μας στείρος.

    Τα μουσικά σχολεία πρέπει να οργανωθούν καλύτερα.

    Να δίνεται αληθινή ώθηση στον έφηβο που θέλει να γίνει μουσικός.

    Όχι να είναι ένα παράπλευρο μάθημα σε ιδιωτικό ωδείο που κάτι ψωνάρες βλαχομπαροκ γονείς στέλνουν τα παιδιά τους για να αποκτήσουν "παιδεία"

    Η μουσική δημιουργία και παραγωγή στη χώρα μας βρίσκονται σε τέλμα.

    Δεν υπάρχουν χρηματοδότες για τα έξοδα παραγωγής πχ

    Πρέπει να τα βάλει ο καλλιτέχνης από την τσέπη του 

    Αυτές οι σκέψεις μου.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    CHE
    21.10.2023, 06:00
    Για το ίδιο -περίπου- θέμα υπάρχει ειδική Έκθεση του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου με θέμα "Επενδύσεις της ΕΕ σε χώρους πολιτισμού: ζήτημα που χρήζει μεγαλύτερης εστίασης και συντονισμού". Στη σελίδα 26 της Έκθεσης υπάρχει ένα γράφημα, όπου κι εκεί η Ελλάδα απεικονίζεται ουραγός και συνεπώς δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Η έκθεση, κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, έχει μεγάλο ενδιαφέρον και μπορείτε να τη βρείτε μεταφρασμένη επίσημα στα ελληνικά στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/SR20_08/SR_Cultural_investments_EL.pdf