ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη

    Ποιήματα από τον Λίνο Ιωαννίδη

    anna-mant
    02.08.2005, 23:09
    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΛΚΙΝΟΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.(ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΝΗ!!!)ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!!!!!!!!????????ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Υ.Γ.ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ?Ε??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-08-2005 11:43 ]
    katerina
    03.08.2005, 08:30
    Auto einai to mono poiima tou Linou Ioannidi pou ksero
    Apo to disko kati sarabales kardies 1998

    ΘΕΜΕΘΛΟ
    Μουσική: Διάφανα Κρίνα, Στίχοι: Λίνος Ιωαννίδης

    Εδιάβαινα την έρημη τη νυχτωμένη πόλη
    τους σιδερένιους δίαυλους
    των σκουπιδιών τους ύπνους.
    Μες στις στοές
    αγόγγυτες χορδές φωνές ριγούσαν
    μες στις χολέτρες ψίθυροι
    κουρνιαζαν και σιγούσαν.
    Ίλιγγος των υπόκοσμων,
    παλμός και προσωδίες,
    αρρωστημένο δύστυχο φτερούγισμα του σκότους.
    Αισθάνθηκα τους πάγερους υπόγειους σωλήνες
    στα σπλάχνα μου να τρίζουνε φριχτά
    και να δονούνται.

    Μ' έναν αχνό ανάσασμο κι ένα λιτό μανδύα,
    στης τρέλας μου τη μόναξια
    στου πόνου μου την ψύχρα
    στα πλάνεμένα μου μυαλά
    και στης ψυχής τη νύστα,
    βυθίστηκα στ' ατάραχα νερά των υδρατμών μου.
    katerina
    25.08.2005, 03:22
    Βρηκα τυχαια κατι πληροφοριες και μου ρθε στο νου η ερωτηση σου.
    Εχει εκδοσει 4 ποιητικές συλλογες μπορει και περισσοτερες. Δεν ξέρω για καμια ομως αν κυκλωφορει Ελλάδα ουτε και ειμαι 100% σιγουρη γι' αυτα που σου λεω. Χαμενες πληροφοριες απο το δικτυο...

    Εξώστης 1993 Κυπριακες εκδοσεις
    Λευκος 1994 Δωδωνη
    Ο χρονος του απρόσμενου καιρού 2001 (υπαρχει και μια αφιέρωση στον αδερφο μου τον Αλκινοο)

    Αυτα μονο. Ελπιζω να βοήθησα
    W4TT4N4B3
    25.08.2005, 03:29
    Quote:

    Το μέλος anna-mant στις 02-08-2005 στις 23:09 έγραψε:

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΛΚΙΝΟΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.(ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΝΗ!!!)ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!!!!!!!!????????ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Υ.Γ.ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ?Ε??
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-08-2005 11:43 ]




    απο οτι καταλαβα δεν εισαι φανατικη του Ιωαννιδη απλως αλλα ολοκληρης της οικογενειας.
    katerina
    25.08.2005, 03:48
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 25-08-2005 στις 03:29 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος anna-mant στις 02-08-2005 στις 23:09 έγραψε:
    [i]
    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΛΚΙΝΟΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.(ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΝΗ!!!)ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!!!!!!!!????????ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Υ.Γ.ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ?Ε??
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-08-2005 11:43 ]




    απο οτι καταλαβα δεν εισαι φανατικη του Ιωαννιδη απλως αλλα ολοκληρης της οικογενειας.

    [/I]



    Και άντε αυτη απλα ρωταει, για μενα που απανταω κιολας τι να πω????
    W4TT4N4B3
    25.08.2005, 03:55
    εσύ που απαντάς εισαι φαν εκτος της οικογενειας και της ποιησης!
    W4TT4N4B3
    25.08.2005, 04:29
    Λοιπον anna-mant

    εδω μπορείς να παραγγείλεις εργο του Λινου Ιωαννίδη. απο οτι βλεπω ομως ειναι στα γαλλικα το
    boutique.info-grece.com/product_info.php/manufacturers_id/2028/products_id/4812/language/el



    η ζωη χωρις μουσικη θα ηταν 1 λαθος. Η ζωή μου δεν ήταν η ζωή ενός μουσικού. Ήτανε περισσότερο η ζωή ενός επικίνδυνου και ανήσυχου νέου, που η Μουσική κατάφερε κάπως να τον ηρεμίσει και να τον κάνει "κατ' επιφάνειαν νόμιμον" Ψαξαμε γυναικες+βρηκαμε σκιες.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: W4TT4N4B3 on 25-08-2005 04:33 ]
    W4TT4N4B3
    25.08.2005, 04:37
    και μια που πιασαμε την οικογενεια Ιωαννιδη, το εξωφυλλο του Προσκυνητη ειναι εργο ενός ακομη μελους της οικογενειας.
    jorge
    25.08.2005, 08:49
    Του πατέρα, αν δεν κάνω λάθος;
    salty_maggot
    25.08.2005, 09:03
    Ακριβώς!
    EffieKakaflika
    25.08.2005, 09:08
    Όλα τα εξώφυλλα είναι του πατέρα εκτός από την "Αγορά του Κόσμου", για την οποία όλο και κάτι μπορεί να έχει σχεδιάσει, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
    Πολυτάλαντη καλλιτεχνική οικογένεια...
    XeniaRodo
    25.08.2005, 12:56
    Δε νομίζω να έχει βάλει το χέρι του στο πρώτο εξώφυλλο, την αγορά του κόσμου..
    Eίναι έργο της δισκογραφικής αυτό...
    Eκείνη την εποχή είχαν κυκλοφορήσει 3-4 (μπορεί και παραπάνω, τόσα έχω δει εγώ) παρόμοιου στυλ εξώφυλλα. (σας ομιλεί ο γραφίστας τώρα )

    katerina
    27.08.2005, 15:00
    Και κατι που μαλλον δεν ξεραται για αυτο το προσωπο: εχει παιξει σε ταινια αν ειναι ο ιδιος τουλαχιστον αλλα αυτος πρεπει να ειναι γιατι Λινος Ιωαννιδης, κυπριακη παραγωγη...

    Ο ΛΟΦΟΣ ή μια σπουδή για την Άννα

    Σκηνοθεσία
    Παναγής Λογγίνος

    Ο Ντίνος, ένας νέος ποιητής, βρίσκεται στο νοσοκομείο προσπαθώντας να ξεφύγει από τη μορφή της Άννας, μιας μυστηριώδους γυναίκας που έχει στοιχειώσει τη ζωή του. Όταν ακούει από το ραδιόφωνο το θέμα που έπαιζε η Άννα στο πιάνο, ανακαλεί ποιητικά τα παιδικά του χρόνια και την πρώτη εικόνα της Άννας μέσα στα δάση. Στη συνέχεια, θυμάται όλες τις γυναίκες που γνώρισε, πίσω από τις οποίες έβλεπε και πάλι τη μορφή της Άννας να ορίζει σαν Αρχαία Μοίρα τη ζωή του. Στο μεταξύ, η νοσοκόμα, ανακαλύπτει τα ποιήματα και τον μαλώνει. Οργανώνει μια μικρή συναυλία για χάρη του και του προτείνει να χορέψουν βαλς. Όμως, εκείνος ακούει τη μουσική της Άννας να τον καλεί μακριά στη θάλασσα και στους λόφους. Κι ενώ από το ραδιόφωνο πληροφορούμαστε την είδηση για την αποκωδικοποίηση του DNA, ο ήρωάς μας δρασκελίζει το κατώφλι της ζωής που τον φέρνει στην Άννα.

    ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

    Σκηνοθεσία: Παναγής Λογγίνος
    Σενάριο: Παναγής Λογγίνος
    Μουσική: Βαγγελίνος Κουρρετζής
    Μοντάζ: Κωστής Μητσοτάκης Τζίνα Κατσίπη
    Σκηνικά: Παναγής Λογγίνος
    Κοστούμια: Gabriela Dukastova Renata Weidlichova Λήδα Παπαντωνίου
    Ηθοποιοί: Λίνος Ιωαννίδης James Michell Lear Γεωργία Χρηστίδου Άννα Ρούκη Michaela Beldova Marketa Hrusbesova Karolina Pospisilova
    Παραγωγή: Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου Παναγής Λογγίνος Cyprus Cinema Advisor Committee


    Format:35 mm
    Χρώμα:Έγχρωμη
    Διάρκεια:10 λεπτά
    Ηχος:Dolby SR
    2001
    1:1.66
    Ελληνικά

    2001

    Helen1
    16.02.2006, 14:40
    Να σας πω....’κουσα ποιήματα του Λίνου σε μια συναυλία του Θάνου Ανεστόπουλου στο μικρό Μουσικό θέατρο - 24/1/06. Ο άνθρωπος γράφει απλά χάλια!!!Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η ποίησή του. Ας μη μιλήσω για την απαγγελία του...Εντάξει, το μελοποιημένο απ'τα Κρίνα "Θέμεθλο" είναι ωραίο, δεν μπορώ να πω, αλλά τα άλλα....αφήστε τα καλύτερα. Παράδειγμα στίχων ένα ποίημα που ψιλοθυμάμαι:
    "Μπαίνω στο σπίτι, γεμίζω την μπανιέρα νερό, βγάζω τα ρούχα μου, μπαίνω μέσα, κάνω μπάνιο και κοιτιέμαι στον ολόσωμο καθρέφτη...Είχαν ασπρίσει τα μαλλιά μου."
    Μη μου πείτε ότι σας αρέσει κάτι τέτοιο....! Αν αυτό ανήκει στη σχολή του Νεο-Ρεαλισμού, τότε εγώ δεν δηλώνω "οπαδός". Αυτά λοιπόν.

    Ο αδερφός της Helen1, Βασίλης.
    Nafpaktos___
    16.02.2006, 18:14
    Ολα τα εξωφυλλα τα Αλκινοου ειναι του πατερα του εκτος απο τον πρωτο.
    Επισης να ξερετε οτι τα κυπριακα του Αλκινοου βγαινουν τελος Μαρτιου.

    spiroos
    20.06.2006, 17:30
    Τα κρυστάλλινα όργανα του Λίνου Ιωαννίδη

    Ο Λίνος Ιωαννίδης είναι από τους σημαντικότερους νέους ποιητές μας. Με το βιβλίο του «Ο χρόνος του απρόσμενου καιρού» (εκδ. «Αιγαίον - Κουκίδα») απέκτησε το δικό του στασίδι στην ελεύθερη εκκλησία της ποίησης. Πρόκειται για έναν κατεξοχήν σεμνό και σιωπηλό ποιητή που φέρνει στα Γράμματα ένα φρέσκο αεράκι, που τόσο το έχουμε ανάγκη. Εχοντας αφομοιώσει τους αγαπημένους του συγγραφείς, κατορθώνει με το ύφος του να δημιουργήσει μια ατμόσφαιρα αθωότητας μέσα στα αποτρόπαια όρια της πραγματικότητας.

    Τι προσπαθείς να κάνεις μέσ' από την τέχνη σου;

    Πριν από μερικά χρόνια άρχισα να γράφω χωρίς ακριβώς να το καταλαβαίνω. Αργότερα, όταν άρχισα να διαβάζω βιβλία και ποιήματα, έμαθα πως αυτά που έγραφα εντάσσονται κάπου, ανήκουν σε κάποιο χώρο, ανήκουν στο χώρο της ποίησης, ονομάζονται ποιήματα. Το έμαθα αφού είχα εκδώσει με την προτροπή του πατέρα μου το πρώτο βιβλίο. Πρώτη φορά ένιωσα να με φιλοξενεί ένας χώρος, να με αγκαλιάζει, να με καθησυχάζει, να μου μοιάζει. Η γραφή μου δεν είναι αποτέλεσμα έμπνευσης, διανόησης, φαντασίας, ουτοπίας. Αυτό που έχει γραφτεί έχει βιωθεί, έχω την ευθύνη του και το φέρω μέσα μου από πάντα. Ο,τι γραφτεί είναι, γιατί ήταν πάντα. Δεν κατασκευάζεται τίποτα, κι ό,τι δεν υπάρχει πραγματικά δεν καταγράφεται. Η ποίηση έτσι αποκτά οντότητα, κρατά μέσα της τη ζωή, την επαναπροσδιορίζει, την εξελίσσει. «Ενα έργο γίνεται γιατί είναι», «Το έργο έχει δική του οντότητα, δική του φυσιολογία, δική του οργανική λειτουργία, δική του εσωτερική ζωή, δική του πληρότητα, δική του αυτάρκεια», «Η τέχνη όλα τα καταξιώνεται», «Με τη θυσία της ζωής συντηρείται το έργο», «Η ψυχή του ανθρώπου είναι αρχαιότερη της εποχής του», λέει συχνά ο πατέρας μου. Ετσι κι εγώ εγκαταλείπω τον εαυτό μου γι' αυτό που πάντα έρχεται και βρίσκει τη συνέχειά του σε ανθρώπους με προσωπικό τίμημα πολλές φορές. Εγκαταλείπω συχνά τον εαυτό μου και στη ζωή. Αφήνω τα προσωπικά μου θέματα και βιώματα κι ασχολούμαι με την πνευματική υπόσταση, με το τι κατοικεί βαθύτερα τον άνθρωπο γενικά. Είναι ίσως πιο απλό να το λες από το να το ζεις. Εκείνο που κατοικεί τον άνθρωπο δεν είναι εποχιακό. Οι αξίες δεν είναι μόνο εποχιακές, είναι διαρκείς. Σε μια τέτοια φτωχή εποχή προσπαθώ να θυμούμαι το τι πάντα μας κατοικεί, μας διέπει. Οι συνεχιστές της ποίησης θα υπάρχουν ανεξάρτητα από τις εποχές. Κρατούν το δρόμο ανοιχτό να μην εμποδίζεται η ροή της. Η εργασία μου έχει σχέση με το καινούριο, με το άγνωστο, με το πρωτόγνωρο, το πρωτοφανέρωτο, μ' αυτό που είναι τόσο μελλοντικό όσο και παρελθοντικό και που γι' αυτό συνεχώς γίνεται και παραμένει καινούριο μ' αυτό που αμφισβητεί, που ονομάζει από την αρχή τη ζωή, που φέρει την ευθύνη των απαρχών, την ευθύνη αυτού που ξεχάστηκε, αυτού που είναι απουσία. Η αντοχή της ποίησης μπορεί να χωρέσει αυτές τις λειτουργίες. Μέσα στο έργο όλα τείνουν να ολοκληρωθούν, να βρουν τις χαμένες τους σχέσεις, τις χαμένες τους σημασίες, τη νέα τοποθεσία τους, τη λειτουργία, την απρόβλεπτη συνοχή, τις νέες απροσδόκητες συνέπειές τους και τους προορισμούς.

    Τι είναι η ποίηση;

    Αλλοι είπαν πως ποίηση είναι η λέξη, άλλοι πως είναι η άλλη γλώσσα, άλλοι είπαν η γλώσσα μέσα στη γλώσσα. Σκέφτομαι αν είναι η απάντηση στη γλώσσα, αν είναι η δυνατότητα του πνεύματος να μιλήσει τη γλώσσα του με τρόπο αλλιώτικο, κι αυτό γιατί το πνεύμα έχει το χαρακτηριστικό της μεταμόρφωσης. Η ποίηση ουσιαστικά μας περιέχει, γινόμαστε μέρος της, γι' αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμείς την πλήρη αντίληψή της. Είναι μεγαλύτερη από μας. Οταν όμως ο ποιητικός λόγος είναι γεννημένος, ζωντανός οργανισμός μπροστά μας, έχει δηλαδή διατυπωθεί και καταγραφεί, ο ίδιος αυτός λόγος γνωρίζει από τι είναι καμωμένος, μεταδίδεται σ' εμάς σαν αίσθηση και μας πείθει με άγνωστο τρόπο.

    Ξεχωρίζεις κάποιους ποιητές;

    Αισθάνομαι οικεία στους: Πόε, Ρεμπώ, Τρακλ, Ντύλαν Τόμας, Χέλντερλιν, Μπωντλαίρ, Λωτρεαμόν, στον Καβάφη, στον Καρυωτάκη, στον Σαχτούρη. Ουσιαστικά τους ξεχωρίζω σαν ανθρώπους και σαν ομόκεντρες ολότητες. Τους χαρακτηρίζει η ολότητα. Αυτοί φέρνουν το «άλλο», φέρνουν τον άλλο κόσμο. Γεννούν την ποίηση. Γεννούν από την αρχή τη ζωή. Αναγνωρίζω σπάνια χαρακτηριστικά τους που με αφορούν.

    Του
    Γιώργου ΚΑΚΟΥΛΙΔΗ


    [πηγή "Ριζοσπάστης" 25/03/2006]
    spiroos
    12.07.2006, 10:48
    Ποιητική συλλογή του Λίνου Ιωαννίδη κυκλοφορεί πλέον και στην Ελλάδα, τουλάχιστον στα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Εγώ τη βρήκα στην Πολιτεία.
    panosbousalis
    12.05.2008, 15:41

    Ποιήματα του Λίνου μπορείται να βρείτε στο εναλλακτικό βιβλιοπωλείο, Θεμιστοκλέους 37, κάτω από την πλατεία εξαρχείων.. Τον ίδιο τον ποιητή μπορείτε να τον ακούσετε να απαγγέλει την Πέμπτη 15 Μαϊου σε εκδήλωσή μας στο cafe alavastron..δείτε ατζέντα


    romfaia
    13.05.2008, 14:29

    ΜΑΑΑΑ.. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΩΡΑ{#emotions_dlg.biggrin} (ΧΑΧΑ!) Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ Κ ΤΩΡΑ Π Ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΕΚΑΝΕ ΙΩΑΝΝΙΔΑΚΙ, ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΤΡΟΜΕΡΟ!!!ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ....!!!(ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΣΙ Ε?!{#emotions_dlg.happycrazy} ΧΑΧΑ!ΛΟΙΠΟΝ Ο ΛΙΝΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΩΝΗ (ΠΩ ΠΩ ΑΥΤΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΙΙΙΙΙ...!!)Cool ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ''Ο ΦΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ'' ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗ.ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΙΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ...''ΚΑΛΟΦΩΝΟΣ''(!!). ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin} ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ...ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΤΑΞΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!!!

    ΑΧΧ ΒΡΕ ΛΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΑ ΠΟΙΙΜΑΤΑ Σ Κ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ;!{#emotions_dlg.sad}

    CoolΦΙΛΟΥΡΕΣ!  {#emotions_dlg.biggrin}