ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    Forum για τους Τερμίτες

    MakisH
    03.09.2005, 10:08
    Αν και δεν τους πρόλαβα "εν ζωή" είμαι φανατικός θαυμαστής του συγροτήματος Τερμίτες και γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένα forum για να ενωθούμε όλοι οι "Τερμίτες" και να συζητάμε για αυτό το ξεχωριστό κατα τη γνώμη μου συγκρότημα. Το forum είναι μικρό αλλά αν βοηθήσουμε όλοι μας να διαδοθεί και να μεγαλώσει, μπορεί από ένα μικρό "στέκι" σπανίας συνευρέσεος να μετατραπεί σε μια μεγάλη κοινότητα μιας μεγάλης παρέας...

    www.pljband.tk
    (ή καλύτερα http://jconserv.net/pljband/index.php )


    Keep on rocking in the dream world!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 09-10-2007 22:22 ]


    MakisH
    03.09.2005, 17:06
    Προς το παρόν αντιμετοπίζω κάτι προβληματάκια αλλά σύντομα το forum θα είναι κοντά σας ανανεομένο και πιθανό από την Τρίτη το βράδυ να γνωρίζει την ύπαρξή του και ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας...
    MakisH
    09.09.2005, 13:41
    Τελικώς έφτιαξα από την αρχή καινούριο forum. Το Link είναι http://jconserv.net/termites/index.php? ή για συντομία www.termites.tk
    termites
    04.05.2006, 02:22
    Quote:

    Το μέλος MakisH στις 03-09-2005 στις 10:08 έγραψε:

    Αν και δεν τους πρόλαβα "εν ζωή" είμαι φανατικός θαυμαστής του συγροτήματος Τερμίτες και γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένα forum για να ενωθούμε όλοι οι "Τερμίτες" και να συζητάμε για αυτό το ξεχωριστό κατα τη γνώμη μου συγκρότημα. Το forum είναι μικρό αλλά αν βοηθήσουμε όλοι μας να διαδοθεί και να μεγαλώσει, μπορεί από ένα μικρό "στέκι" σπανίας συνευρέσεος να μετατραπεί σε μια μεγάλη κοινότητα μιας μεγάλης παρέας...

    www.pljband.tk
    (ή καλύτερα http://jconserv.net/pljband/index.php )





    Εμεινα εκπληκτος!! Μετα απο τοσα χρονια βλεπω καποιους να μας αγαπανε ακομα!!Παυλος (Τερμιτης ) Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια
    termites
    05.05.2006, 02:04
    Προς ολους τους φιλους των Τερμιτων
    Επειδη σε πολλες ιστιοσελιδες εχω διαβασει οτι τα Master Tapes της 1ης μας ηχογραφισης του δισκου Armageddon σαν PLJ Band εχουν καταστραφει, σας πληροφορω οτι βρισκοντε στα αρχεια μου και οχι μονο αυτα, αλλα και τα πρωταρχικα, δηλαδη αυτα που πηραμε μαζι μας το 1980 οταν πηγαμε στη Γαλλια για να προσπαθησουμε να κανουμε καριερα στο εξωτερικο.Φυσικα αποτυχαμε και μετα ονομαστικαμε Τερμιτες.
    Παυλος Κικριλης (Τερμιτης)
    Λαυρεντη και ολους τους υπολοιπους
    kalouka
    05.05.2006, 08:36
    με πήγες πολλά χρόνια πίσω ακόμη και σήμερα βάζω τα βινύλια και τα ακούω με τα σκράτσ .
    Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω το βινύλιο του armageddon ,και το βρήκα σε cd πριν απο μερικά χρόνια στο μετρόπολις 6 ευρω και πραγματικά λυπήθηκα ,όπως επίσης δεν κατάφερα να βρω και το τσιμεντένιο κονσέρτο γιατί εξαντλήθηκε και η εταιρία δεν το επανακυκλοφόρησε
    ωραία χρόνια......................
    jorge
    05.05.2006, 09:53
    Παύλο χαρά μας να σε έχουμε στο MusicHeaven, καλωσόρισες
    jorge
    05.05.2006, 09:55
    Και ένα σύντομο βιογραφικό των Τερμιτών, από την Wikipedia:


    Οι Τερμίτες δημιουργήθηκαν το 1982 από τους Λαυρέντη Μαχαιρίτσα (φωνή, κιθάρα), Παύλο Κικριλή (ακουστική κιθάρα), Δημήτρη Βασαλάκη (ηλεκτρικό μπάσσο)και Αντώνη Μιτζέλο (σόλο κιθάρα). Η αρχική ονομασία τους ήταν P.L.J. Band (Paul=Παύλος Κικριλής, Laurent=Λ.Μαχαιρίτσας, Jimmy=Δημήτρης Βασαλάκης. Ο πρώτος τους δίσκος κυκλοφόρησε το 1982 από τη Vertigo με τον τίτλο "Armageddon" και περιείχε 9 κομμάτια σε αγγλικό στίχο ή Instrumental. Ο δίσκος αρχικά πούλησε πολύ ελάχιστα κομμάτια (γύρω στα 400).

    Το 1983, έπειτα απο την αποτυχία αυτή του πρώτου τους δίσκου, το συγκρότημα αποφασίζει να στραφεί στον Ελληνικό στίχο. Μαζί με τη γλώσσα των στίχων αλλάζει και το όνομα του συγκροτήματος το οποίο καλείται πλέον Τερμίτες. Στο συγκρότημα προστίθεται ο Φίλιππος Σπυρόπουλος στα ντραμς. Τους στίχους σε αρκετά κομμάτια γράφει ο Μιχάλης Μαρματάκης. Κυκλοφορεί ο ομώνυμος δίσκος (Τερμίτες) με τη συμμετοχή του Γιώργου Νταλάρα.

    Το 1984 κυκλοφορεί ο δίσκος "Αμαρτωλή Μαρία".

    Το 1986 την παραγωγή των δίσκων αναλαμβάνει η Virgin. Κυλοφορεί ο δίσκος "Τσιμεντένια τραίνα". Απο το συγκρότημα έχει αποχωρήσει ο Δημήτρης Βασαλάκης και πλέον ο Παύλος Κικριλής γίνεται ο μπασίστας του συγκροτήματος. Παράλληλα γίνεται μια συναυλία στο Λυκαβητό. Συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας, ο Σάκης Μπουλάς και ο Αντώνης Βαρδής. Το κομμάτι "Πόσο σε θέλω" βγαίνει ουσιαστικά εκείνη τη στιγμή πάνω στη σκηνή... Την ίδια χρονιά κυκλοφορεί ηχογραφημένη με τον τίτλο "Τσιμεντένιο Κονσέρτο".

    Το 1988 κυκλοφορεί ο τελευταίος δίσκος με την ονομασία "Περιμένοντας τη βροχή". Είναι επίσης το έτος διάλυσης του συγκροτήματος. Σύμφωνα με τις επίσημες δηλώσεις, το συγκρότημα διαλύεται επειδή είχε αρχίσει να αλλοιώνεται το στυλ τους και επειδή η rock μουσική δεν ακουγόταν εκείνη την εποχή στον Ελληνικό χώρο. Δίνουν ωστόσο την υπόσχεση να ξανασυναντηθούν έπειτα απο 10 χρόνια για μια μεγάλη συναυλία.

    Η συναυλία αυτή πραγματικά έλαβε χώρα το 1998 στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το οποίο ήταν κατάμεστο. Συμμετέχουν πολλοί διακεκριμένοι καλλιτέχνες,μεταξύ των οποίων ο Διονύσης Τσακνής, ο Γιάννης Σμοΐλης, ο Γιάννης Κότσιρας, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Πάνος Κατσιμίχας και άλλοι. Η ηχογράφηση της συναυλίας κυκλοφορεί δυο χρόνια αργότερα σε ένα διπλό CD με τον τίτλο "Η συναυλία" και πουλάει αρκετά κομμάτια. Η συναυλία ή αποσπάσματα αυτής μεταδίδεται κατα καιρούς απο διάφορα τηλεοπτικά κανάλια.


    Δισκογραφία
    1. Armageddon (1982)

    2. Τερμίτες (1983)

    3. Η αμαρτωλή Μαρία (1984)

    4. Τσιμεντένια τραίνα (1986)

    5. Τσιμεντένιο κονσέρτο (1986)

    6. Περιμένοντας τη βροχή (1988)

    Συλλογές
    1. Τα καλύτερα τραγούδια τους

    2. Πόσο σε θέλω

    3. From Vertigo to Virgin


    Συμμετοχές
    1. Ηλεκτρικά όνειρα (Armageddon I, Armageddon II)


    SWEETHOPE
    05.05.2006, 10:15
    Μπράβο παιδιά για τη κίνησή σας να έχουμε ένα χώρο όσα μέλη πάμε πίσω και μαθαίνουμε τί έκαναν οι Τερμίτες και τί άφησαν στη διαδρομή τους μουσικά.Νοιώθω πολύ μεγάλη συγκίνηση σα να ανοίγω το παλιό ερμάρι της γιαγιάς στην αποθήκη με τα πολύτιμα κειμήλια που έχουν πάντοτε ζωή και εικόνες από μια πολύ δημιουργική περίοδο.Μπορεί να μη τους έζησα αλλά εισπράτω πολλά ακούγοντας πως κάποιοι άνθρωποι αγκαλιάζουν τα τραγούδια που μετράνε πολύ και σήμερα-για να μαθαίνουμε και οι νεώτεροι[ες].Τερμίτες και χράτς χρούτς νά'μαστε καλά.Καλή δύναμη σε όλα τα μέλη που θά'ρθουν κοντά στους Τερμίτες.Φιλικά
    dimko
    05.05.2006, 12:33
    Μπράβο και πάλι μπράβο!

    Τη γνώμη μου για τους τερμίτες την έχω ξαναπεί. Στα 5 καλύτερα ελληνικά συγκροτήματα έβερ!

    Παύλο, τα σέβη μου!
    MakisH
    22.06.2006, 16:20
    Δεν το πιστεύω! Μετά απο τόσο καιρό ξεθαύω τυχαία το θέμα και βλέπω οτι έχει δει το forum ο Π. Κικριλής! Τα χαιρετίσματά μου στα υπόλοιπα μέλη. Είχα την τύχη να συναντήσω τον Λ.Μαχαιρίτσα και τον Α.Μιτζέλο στο Ηράκλειο το Χειμώνα, τους έδωσα το link για το forum αλλά δεν ξέρω τι έγινε τελικώς.

    Δυστυχώς, όπως θα έχετε διαπιστώσει, και τα δυο forums έχουν πέσει. Εμ βέβαια, τίποτα δεν είναι πραγματικά δωρεάν... Δυστυχώς μετά απο 2η αποτυχημένη προσπάθεια ντρέπομαι να ξαναρχίσω και μιας και είδα οτι δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση το forum δεν ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω.

    Ωστόσο χωρίς να έχω ζήσει τους Τερμίτες και την εποχή του '80, τα νοσταλγώ και τα δυο. Θα ήθελα τόσο πολύ να δω έστω μια φορά το group επι σκηνής. Δυστυχώς το 1998 δεν είχα γνωρίσει τους Τερμίτες (τότε ακόμα δεν είχα γνωρίσει καν να ακούω μουσική, του 1990 είμαι), δεν έχω πετύχει καν τη συναυλία στην τηλεόραση (πώς γίνεται όλοι να την έχουν δει τόσες φορές κι εγώ καμία δεν ξέρω... ϊσως επειδή γενικότερα δε βλέπω τηλεόραση) και ακόμα και το Χειμώνα στο Ηράκλειο δεν μπόρεσα να κάτσω σε όλη τη συναυλία (αχ ρε πατέρα κι εσύ). Ίσως το οτι δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω και να ζήσω όλα αυτά να με ωθεί να προσπαθώ να κάνω κάτι για τους Τερμίτες. Και το βιογραφικό στη Wikipedia που αναφέρθηκε εγώ το ανέβασα πτιν λίγους μήνες... :p Ελπίζω να είναι σωστό. :)

    Όσο για το Armageddon, κι εγώ το λυπήθηκα. 6€ το βρήκα κι εγώ... Ένα CD που θα έπρεπε να κάνει 30+ ευρώ τουλάχιστον. Περιτό να πω πως είναι το μοναδικό CD που δεν έχω σκίσει την ταινία ασφαλείας... Δυστυχώς έβγαλα τη ζελατίνα όμως για να κρατήσω ένα αντίγραφο και να το ακούω... Βρήκα και ένα μαγαζί με βινύλια στο Μοναστηράκι όταν ήρθα λίγες μέρες τα Χριστούγεννα στην Αθήνα και ξέθαψα τα Τσιμεντένια τραίνα. Το πήρα εννοείται παρόλο που δεν έχω πικαπ... Απο πίσω γράφει με στυλό ένα "Termites" και έχει ένα τικ. Λέτε να έπεσα σε συλλεκτικό;

    Δυστυχώς δίσκοι σαν το Armageddon δε βγαίνουν πλέον. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ τη δουλειά που έχει γίνει σε αυτόν το δίσκο την κατατάσω στο επίπεδο των Pink Floyd. Όχι οτι οι υπόλοιποι ήταν κακοί...

    Έχετε σκεφτεί να κάνετε συναυλία για τα 20 χρόνια;;;;
    jorge
    22.06.2006, 16:31
    Το μέλος MakisH στις 22-06-2006 στις 16:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δυστυχώς, όπως θα έχετε διαπιστώσει, και τα δυο forums έχουν πέσει. Εμ βέβαια, τίποτα δεν είναι πραγματικά δωρεάν... Δυστυχώς μετά απο 2η αποτυχημένη προσπάθεια ντρέπομαι να ξαναρχίσω και μιας και είδα οτι δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση το forum δεν ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω.


    Γιατί θέλεις ντε και καλά να κάνεις Forum και όχι ένα site αφιερωμένο στους Τερμίτες, με φωτογραφίες, οπτικό υλικό κλπ;
    MakisH
    22.06.2006, 17:09
    1. Γιατί δεν ξέρω html και το αποτέλεσμα με χρήση προγραμμάτων κατασκευής σελίδων χωρίς κώδικα δεν με ικανοποίησε ποτέ... Στην ανάγκη πάντως μαθαίνω ό,τι χρειαστεί!
    2. Γιατί δεν έχω διαθέσιμο υλικό κτλ, άσε που πρέπει να πάρω και copyright...

    Keep on rocking in the dream world!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MakisH στις 22-06-2006 17:16 ]


    alagi_katestimenou
    08.07.2006, 16:37
    μπράβο ρε Παυλε
    συνχαρητήρια!!!
    σου τα έχω δώσει βέβαια και με π.μ
    μώλις βρώ λιγο παραπάνω χρονο θα σου τον αφιερώσω!!!
    να είσαι καλά!!!
    termites
    04.11.2006, 19:39
    Το www.termitesband.com βρισκετε στον αερα υπο μερικη κατασκευη φυσικα...Πολλες πληροφοριες θα προστεθουν ακομα σε συντομο χρονικο διαστημα.
    kalouka
    06.11.2006, 14:47

    termites
    14.11.2006, 00:20
    Λοιπον. Δεν θελω να κανω διαφημιση, αλλα τα μλουζακια και τα καπελακια που αγορασα απο το Music Heaven ειναι καταπληκτικα.
    Οποιος μουσικος ενδιαφερετε, εδω στη Βουλγαρια που μενω, τα studios ηχογραφισεων ειναι αρκετα φτηνα και η τεχνολογια πολυ καλη.Ετσι πληροφορηθηκα.
    Φιλια σε ολους

    MakisH
    02.12.2006, 15:46
    Yπάρχει κάποιο πρόβλημα με το site τελευταία ή μου φαίνεται;
    marylin
    10.10.2007, 00:07
    Τι ευχάριστη έκπληξη! Μπράβο, πολύ χάρηκα!
    vero
    10.10.2007, 14:44
    wraia wraia bravo.... Paulo epitelous to eipes