ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη
    Ev-Ger
    07.09.2005, 10:19
    Δεν έχω δει ποτέ άγγελο ξανθό λευκό και πανέμορφο.
    Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω δει ποτέ κανένα άγγελο οποιουδήποτε τύπου.
    Οπότε αγνοώ τα στατιστικά
    Astron
    07.09.2005, 10:46
    Quote:

    Το μέλος bon_scott στις 07-09-2005 στις 10:12 έγραψε:

    Να κανω μια ηλιθια ερωτηση?Γιατι οι αγγελοι εινα παντα ξανθοι λευκοι και πανεμορφοι.Αν το σκεφτεις καλα ειναι ρατσισμος...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bon_scott στις 07-09-2005 10:13 ]





    Για τον ίδιο λόγο που ο Αη Βασίλης είναι παχύς, με γενειάδα και ντυμένος στα κόκκινα! Επειδή δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

    Πάντως ομολογώ ότι ούτε εγώ έχω στο μυαλό μου άγγελο ξανθό λευκό και πανέμορφο. Πού αναφέρεσαι;
    KIT_KAT
    07.09.2005, 10:55
    Από τα πιο διάσημα αγγελάκια, δείχνουν και τις 2 εκδοχές



    επισυναπτόμενα: angels.jpg 
    Nekros
    07.09.2005, 11:12
    για αυτο το θεμα υπαρχουν 2 απαντησεις!
    1) κατα την θρησκια μας οι αγγελοι εχουν την μορφη συμφωνα με την ιδιοτητα τους! π.χ.: εχετε δει τον αρχαγγελο Γαβιηλ (αγγελος του θανατου) σε καμια εικονα πως ειναι? αν αυτος ειναι ομορφος τοτε δωστε μου την ενοια της λεξης ομορφο!
    2) η δευτερη απαντηση ειναι απλη! για διαφιμητικους λογους και μονο!

    οσο για τον αγιο βασιλη: ειναι αληθινος! βεβαια δεν μιλαω για τον κλασικο αι βασιλη της αμερικης! ο αι βασιλης της αμερικης σε εμας τους Ελληνες ειναι ο αγιος Νικολαος! οσο για την αμερικανικη μορφη του ειναι για μια διαφιμηση της coca cola και τιποτα αλλο!
    jorge
    07.09.2005, 11:24
    Οι 2 από τους 3 είναι και εδώ ξανθοί:


    jorge
    07.09.2005, 11:28
    Βρήκα και κάτι που αναιρεί το "πάντα" του bon_scott:


    vouliakis
    07.09.2005, 12:18
    Nα κι ένας με μαλλιά απροσδιορίστου χρώματος, λευκός και πανέμορφος...



    επισυναπτόμενα: arkas6.jpg 
    yiannisyiannis
    07.09.2005, 12:28
    Quote:

    Το μέλος Nekros στις 07-09-2005 στις 11:12 έγραψε:

    1) κατα την θρησκια μας οι αγγελοι εχουν την μορφη συμφωνα με την ιδιοτητα τους! π.χ.: εχετε δει τον αρχαγγελο Γαβιηλ (αγγελος του θανατου) σε καμια εικονα πως ειναι? αν αυτος ειναι ομορφος τοτε δωστε μου την ενοια της λεξης ομορφο!




    ¶γγελος, σημαίνει αγγελιοφόρος. Σύμφωνα με τη Χριστιανική πίστη, οι άγγελοι είναι άυλα υπηρετικά όντα. Αγιογραφικά απεικονίζονται ως σεμνοί και ωραίοι νέοι, συνήθως με μια κορδέλα στα μαλλιά, η οποία τους κάνει να ξεχωρίζουν από τους Αγίους. Πουθενά δεν έχω δει σε παραδοσιακή βυζαντινή αγιογραφία ξανθό άγγελο. Τα ξανθά μαλλιά αποτελούν μάλλον πρωτοτυπία των εκκοσμικευμένων αγγέλων της σύγχρονης τέχνης.

    Ο άγγελος που συνοδεύει τις ψυχές αγαπητέ Nekros, είναι ο Μιχαήλ κι όχι ο Γαβριήλ. Ο αρχάγγελος Γαβριήλ, είναι ο άγγελος των χαρμόσυνων μηνυμάτων και για το λόγο αυτό απεικονίζεται πάντα με γλυκύτατη μορφή. Επισυνάπτω την αγαπημένη μου απεικόνιση του αρχαγγέλου Γαβριήλ, από τη Μεγάλη Δέηση, που βρίσκεται στο Πρωτάτο του Αγίου Όρους. Την ιστόρησε ο μέγας μαΐστορας της Κρητικής Σχολής, Θοφάνης ο Κρης 16ος αιώνας μ.Χ.. Αν και η ομορφιά έγκειται σε καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, προσωπικά θα χαρακτήριζα τη μορφή του ως εξαιρετικής ωραιότητας.




    επισυναπτόμενα: Gavrihl.jpg 
    terezoulini
    07.09.2005, 12:45
    Και εγω σου θέτω μια άλλη ερώτηση..Γιατί το πρότυπο της όμορφης γυναίκας σήμερα είναι μια ψηλή,καλλίγραμμη,αιθέρια κοπέλα με αναλογίες top model?
    Νομίζω δεν απέχει πολύ απ'τη δική σου ερώτηση..
    paramithi
    07.09.2005, 12:56
    εγω που είμαι αγγελος δεν ειμαι ξανθια..ειμαι βεβαια πανεμορφη..
    σοβαρα τωρα δε το εχω σκεφτει..θα το ψαξω κ θα σ πω..
    rouli726
    07.09.2005, 13:28
    Quote:

    Το μέλος bon_scott στις 07-09-2005 στις 10:12 έγραψε:

    Να κανω μια ηλιθια ερωτηση?Γιατι οι αγγελοι εινα παντα ξανθοι λευκοι και πανεμορφοι.Αν το σκεφτεις καλα ειναι ρατσισμος...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bon_scott στις 07-09-2005 10:13 ]






    Μαλλον αυτο ειναι κατι που ισχυριζονται οι ξανθοι/ξανθες για να καλυπτουν τα αλλα πασιγνωστα πνευματικα τους ελαττωματα!!!
    W4TT4N4B3
    07.09.2005, 15:13
    Quote:

    Το μέλος bon_scott στις 07-09-2005 στις 10:12 έγραψε:

    Να κανω μια ηλιθια ερωτηση?Γιατι οι αγγελοι εινα παντα ξανθοι λευκοι και πανεμορφοι.Αν το σκεφτεις καλα ειναι ρατσισμος...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bon_scott στις 07-09-2005 10:13 ]





    ειναι ξανθοι γιατι ειναι ηλιθιοι, εκτελεστικα οργανα που εκτελουν εντολες.
    αυτο κι αν ειναι ρατσισμος.

    δε νομιζω οτι ειναι ξανθοι στην παραδοση απλως ξανθοι ισως εμφανιζονται στην τηλεοραση.
    AlienP
    07.09.2005, 15:24
    δεν υπάρχουν άγγελοι δε με ξεγελάνε τα γαλάζια μάτια τα ξανθά μαλλιά...
    Η μήπως υπάρχουν; Οι άγγελοι δεν έχουν φύλο και όταν η ψυχή σου επιθυμεί έναν άγγελο του δίνει ότι χρώμα, size, και όνομα θέλει...

    Υπάρχουν άγγελοι μα πρέπει να διαθέτεις την κατάλληλη ματιά για να τους δεις...
    Τι χρώμα έχει ο δικός σου;
    W4TT4N4B3
    07.09.2005, 15:31
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 07-09-2005 στις 15:24 έγραψε:

    Τι χρώμα έχει ο δικός σου;





    ο δικος μου ειναι ντυμενος στα μαυρα. κορακι σκετο!
    ειναι αυτος που επεσε απο τον ΠΑραδεισο. Πολυ παρεξηγημενος τυπος

    Ι am he the bornless one
    the fallen angel watching you.
    KIT_KAT
    07.09.2005, 15:33
    Πάντως τον άγγελο που "έστρεφε αργα το μαχαίρι" δεν μπορώ να τον φανταστώ ξανθό....
    AlienP
    07.09.2005, 15:33
    αυτός κι αν είναι άγγελος! Να τον χαίρεσαι!
    bon_scott
    07.09.2005, 18:12
    βλεπω πολλες αντιρρησεις!!καλα ρε παιδια μη βαρατε!!!μου αρεσει να βλεπω τις αποψεις σας παντως..!Τελειωσε απο δω και μπρος θα γραφω μονο στο χιουμοριστικο μερος του Forum.Ειμαι μικρος για εδω φαινεται...
    edelweiss
    14.05.2007, 12:34
    Χμμμ Ξανθός άγγελος λευκός και όμορφος μπορεί να είναι ένας οποιοδήποτε άνθρωπος με την υποκειμενική μας κρίση που βλέπει να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά :)