ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη
    tzouv
    11.09.2005, 16:47
    Λοιπον τι εχετε να πειτε για αυτον τον μουσικο.Σπουδαιος κιθαριστας και μουσικος? η οχι και μονο ονομα πουλαει?Εγω παντως τον θεωρω πολυ σπουδαιο συνθετη,κιθαριστα και μουσικο και στιχουργο.Τωρα η δικη σας αποψη...
    revekka
    11.09.2005, 16:53
    Στην περίπτωση του carlos Santana δεν πουλάει μόνο το όνομα ή, το όνομα δεν πουλάει αδικαιολόγητα. Ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει ο τρόπος που χρησιμοποιεί το ρυθμό:δεν υπάρχουν ρυθμικά κενά (παύσεις) στα μέτρα του, αλλά οι ρυθμικές αξίες αποδίδονται με διαφορετικούς ήχους και απο το συνδυασμό τους ‘βγαίνει’ ο ρυθμός που ακούμε. Το smooth, και το maria, πολυ ωραία κομμάτια και έχουν ακριβώς αυτό. εδώ η εμπορική επιτυχία έχει ουσία.
    tzouv
    11.09.2005, 16:58
    Συμφωνω Ρεβεκκα απολυτα.Αλλα ακομα εχει καταφερει να συνδιασει και την latin μουσικη με τα γρηγορα τεχνικα και παιχτηκα χαρακτηριστικα του και εχει ενα πολυ ωραια αποτελεσμα.Ειναι φοβερος.
    vaninoui
    14.09.2005, 04:11
    Einai nikta kai nistazw ligaki apla mia leksi "korifi"
    count
    14.09.2005, 05:11
    o Santana καταφερε να πετυχει αυτο που ολοι οι μεγαλοι μουσικοι αναζητουν και προσπαθουν.το να δωσει ενα προσωπικο υφος και στιλ στην μουσικη και στο παιξιμο του.αυτο μονο λιγοι μπορουν να το καταφερουν,ειναι τοσοι λιγοι,οσο και τα δαχτυλα των χεριων.σαν κιθαριστα θα τον χαρακτιριζα μετριο κατα την γνωμη μου,σαν συνθετη επισεις,μιας και τα περισοτερα τραγουδια που μου αρεσουν δεν τα εχει γραψει ο ιδιος. σαν μουσικο ομως τον θεωρω τεραστιο.το να γινεις ενας καλος κιθαριστας εξαρταται απο το ποσο θα δουλεψεις,ολοι μπορουν να φτασουν σε ενα καλο επιπεδο,αλλος λιγοτερο αλλος περισοτερο.το πιο σημαντικο ομως σε ενα μουσικο ειναι η προσωπικοτιτα του,και αυτο δεν μαθενεται.αυτο ειναι το πραγματικο ταλεντο,η ικανοτητα δηλαδη να βγαλεις μεσω της μουσικης την μοναδικη ξεχωριστη προσωπικοτιτα σου.πολλοι λιγοι ανθρωποι το εχουν πετυχη αυτο.ποσους μουσικους θα αναγνωριζες αν επαιζαν πισω απο ενα τοιχο χωρις να τους βλεπεις ενα κοματι που δεν εχεις ξανακουσει?εγω παντος αναγνωριζω πολυ λιγους,μεσα σε αυτους ειναι και ο Santana.