ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη
    AlienP
    19.09.2005, 17:38
    http://www.medialab.panteion.gr:8080/papaki/archive/culture/astikoithruloi0105
    Διάβασα αυτο το όμορφο στο papaki ρίξτε μια ματιά!

    Έχετε ακούσει τίποτα στα μέρη ή στα ταξίδια σας; Εγώ θυμάμαι σε ένα γεφυράκι κοντά στον Αητό της Καρύστου πως πολλοί τις έχουν δει...

    Ποιες; Τις φίλες μου τις Νεράιδες καλέ! Είχα συναντήσει κάποιον γέροντα που ήταν σίγουρος για αυτό, ε και τώρα να πας κόντρα σε 1 γέροντα δε λέει...


    να μη σκοτώνουμε τους διαφορετικούς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlienP στις 19-09-2005 17:40 ]
    nefos
    19.09.2005, 17:45

    @ Different perspectives (poy lene edw oi Canadoi) se syndyasmo me painxidi toy myaloy isws na einai oi mythoi.
    Gia mena einai oysiastikoi arketoi apo aytoys pantws. Kyriws aytoi poy exoyn gorgones kai neraides kai koyfales dentrwn poy mesa toys zoyn kswtika, klp, klp.
    Wraio arthro Phgh!
    Sofia
    19.09.2005, 19:20
    Πολύ ωραίο το αρθρο Πηγή! Thanks!

    Ένας απο τους πιο γνωστούς νομίζω θρύλους της πατρίδας μας είναι αυτός των Δροσουλιτων στην Κρήτη.

    ''Εδώ και αρκετά χρόνια, από το 1828 κάθε χρόνο τον Ιούνιο, παρατηρείται ένα περίεργο φαινόμενο ανατολικά της Χώρας των Σφακίων. Συγκεκριμένα στη μικρή παραλία του χωριού ο κόσμος μένει άναυδος και δείχνει να μη πιστεύει στα μάτια του. Μία αρκετά μεγάλη σειρά από ανθρώπινες σκιές εμφανίζονται πριν την ανατολή του ήλιου και συγκεκριμένα όταν δεν πνέει καθόλου βόρειος άνεμος. Οι σκιές ξεκινούν από το ερειπωμένο μοναστήρι του Αγίου Χαράλαμπου και κατευθύνονται προς την παραλιακή περιοχή του Φραγκοκάστελου. Mοιάζουν έντονα με πολεμιστές ντυμένους στα μαύρα αρματωμένους με οπλισμό, παρόμοιο με εκείνο της επανάστασης ενάντια στους Τούρκους. Οι ντόπιοι ισχυρίζονται ότι πρόκειται για το στρατό του Χατζημιχάλη Νταλιάνη που στοίχειωσε μετά τη μάχη στο Φραγκοκάστελο. Οι ανύποπτοι τουρίστες που αποφάσισαν να περάσουν μια βραδιά στην παραλία και να απολαύσουν τον καλοκαιρινό φλοίσβο, τα έχασαν στο ξαφνικό αντίκρισμα της στρατιάς των φαντασμάτων των στρατιωτών. Οι Δροσουλίτες όπως τους λένε, διασχίζουν την περιοχή και αφήνουν άλαλους όσους τους αντικρίσουν. Η ονομασία τους προκύπτει από την πρωινή δροσιά κατά την οποία συνήθως φαίνονται.''

    To υπόλοιπο άρθρο με όλα τα ιστορικά στοιχεία και την επιστημονική εξήγηση του φαινομένου θα το βρείτε εδώ
    koripaki
    19.09.2005, 19:22
    Θρύλους μου διηγείται ο θείος μου όταν πηγαίνω στο χωριό. Βέβαια, δεν είναι για νεράιδες. Συνήθως είναι για συγχωριανούς που πούλησαν την ψυχή τους στο διάβολο. Τι να κάνω που ο θείος είναι λίγο δρακουλιάρης;
    Voltage
    19.09.2005, 19:59
    Ενας ειναι ο Θρύλος...,θα ξεφώνιζα άν ήμουνα...κοκκινογούλι !!! null
    AlienP
    29.09.2005, 17:25
    Ένας είναι ο ΘΡΥΛΟΣ:
    Χρήστος Παπαμιχάλης φυσικά!