ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.851 μέλη

    Εσυ ακους μουσικη ή κατεβαζεις ?

    Tipota
    10.10.2005, 17:08
    Εχω διαπιστωσει πως τα τελευταια χρονια με την συνεχη προσβαση στο ιντερνετ
    οτι ο κοσμος απλα καθεται και κατεβαζει .
    Ειναι τοσες πολες οι ποσοτητες και αδυνατει να τις ακουσει με Προσοχή.
    Διοτι η μουσικη χρειαζεται χρονο και προσοχη οταν την ακους.
    Για μενα ειναι ενα προβλημα του ακροατη . Του αρεσει να εχει πολλα σημερα και ας μην τον εδιαφερουν.Γινεται συλλεκτης. Συλλεκτης, ειναι ενας τροπος για να μην ακους μουσικη.

    Αλλα να μου πεις πολλοι δεν εχουν καταλαβει την λεξη απληστια.

    Το σκηνικο θα συνεχιζεται και τα αυτια θα παραμενουν μωρά :)

    nefos
    10.10.2005, 18:47
    @ γιατί να μπερδεύουμε έννοιες ;

    @ ναι κατεβάζω μουσική και την ακούω. ¶λλα κομμάτια προσεκτικά. άλλα αδιάφορα, άλλα μαγεμένη, άλλα ξεκατινιασμένη, άλλα μαγειρεύοντας, άλλα "χαλί" στα διαβάσματά μου,κλπ.

    @ ναι ίσως για κάποιους να θεωρούμαι συλλέκτρια , για άλλους σαβουρομαζεύτρα. Τι αλλάζει με το αν αποδέχομαι τον τίτλο ή όχι;

    @ εντάξει λοιπόν, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου μέλος tipota, τότε έχω κι εγώ το "πρόβλημα του ακροατή" . Και να σου πω την αλήθεια μια χαρά ακούω όοοοοολες τις μουσικές που κατεβάζω/αγοράζω/δανείζομαι.

    Hi-fi


    faltsoo
    10.10.2005, 19:14
    κυριως αυτα που σου στελνουν με e-mail αν ποτε φτασουν...



    grammophone
    10.10.2005, 22:38
    Δεν κατεβάζω ποτέ, με την συνήθη έννοια. Συνεπώς ακούω μόνο. Εξαίρεση είναι όταν μη ανεγνωρισμένοι καλλιτέχνες εκθέτουν την δουλειά τους στο δίκτυο, οπότε και κατεβάζω και ακούω, και εάν ο τόπος επιτρέπει, βαθμολογώ και σχολιάζω. Υπάρχουν μερικοί πολύ καλοί εκεί έξω.
    Hastaroth
    10.10.2005, 23:39
    Τό πράγμα είναι πολύ απλό:

    1.Κατεβάζεις.

    2.Ακούς αυτό που κατέβασες,ΑΦΟΥ αποσυνδεθής εκ τού διαδικτύου (μήν κάνουμε πλούσιο και τον ΟΤΕ:)

    3.Αν αυτό που κατέβασες σού αρέσει,το κρατάς.Αν όχι,το διαγράφεις.

    "Πόσες φορές σ'τό είπα αφεντικό,απλή είναι η ζωή,γιατί την μπερδεύεις;" έλεγεν ο Ζορμπάς στον Καζαντζάκη.......

    Πάρτε τώρα όλοι και μιά ώς προμήνυμα τής επερχόμενης νέας συνάντησής μας
    W4TT4N4B3
    10.10.2005, 23:45
    ΚΑτεβαζεις το κομματι

    το ακους

    σκεφτεσαι τι σαβουρα πηγα και κατεβασα

    το σβηνεις

    το ξανακους καποια στιγμη στο ραδιοφωνο

    και σκεφτεσαι τι μεγαλος @@@@@@@ ειμαι που πηγα και το εσβησα.

    μερικα κομματια τα εκτιμας οταν τα ακουσεις σε βαθος χρονου

    μπορει με την πρωτη να σου φανουν αδιαφορα

    Παντως καλυτερα να συλλεγεις μουσικα κομματια παρα γουνες παπουτσια κτλ
    Hastaroth
    10.10.2005, 23:53
    Συμφωνώ απολύτως.Ειδικά γιά τίς γούνες,για τήν παραγωγή τών οποίων γίνονται εκατόμβες ζώων...

    Ενώ η παραγωγή ενός μουσικού κομματιού είναι -σύν τοίς άλλοις- και αναίμακτη....
    geordan
    10.10.2005, 23:55
    Φίλε Tipota έχεις απόλυτο δίκιο.

    Η προσφορά είναι πολύ μεγαλύτερη της ζήτησης και επομένως οι περισσότεροι ακούν δειγματοληπτικά. Όπως είπε και ο προηγούμενος, κατεβάζεις, ακούς και αν σου αρέσει το κρατάς. Μα αυτό είναι φαινομενικά σωστό μόνο. Πρακτικά είναι λάθος γιατί πρώτον έτσι κρίνεις μόνο από την πρώτη ακρόαση. Δεύτερον είναι λάθος γιατί σπάνια κατεβάζεις και πιο σπάνια ακούς ολόκληρο το δίσκο, παρά δυο-τρία επιλεκτικά κομμάτια. Και μη μου πείτε ότι δεν σας έχει συμβεί. Τρίτον και χειρότερο; Σπάνια επιστρέφεις στον ίδιο δίσκο γιατί απλά κάτι καινούριο έχεις κατεβάσεις και αμαρτία δεν είναι να μην το ακούσεις;

    Πικρή η αλήθεια, αλλά έτσι είναι. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ το συνειδητοποίησα πριν ενάμιση χρόνο που σταμάτησα την πειρατεία μέσω ίντερνετ για λόγους μη δυνατότητας πρόσβασης με ικανή ταχύτητα. Είχα μαζέψει τόσους δίσκους που ακόμα τους ακούω και τώρα τους ανακαλύπτω. Παρόλα αυτά, συνεχίζω να είμαι υπέρ της πειρατείας. Αναμφισβήτητα σου ανοίγει ορίζοντες...

    W4TT4N4B3
    11.10.2005, 02:45
    δηλαδη εχουμε να κανουμε με το φαινόμενο

    Πειρατεια εναντιον αισχροκερδειας;

    και εγω υπερ της πειρατειας καθοτι

    την αισχροκερδεια πολλοι την εμισησαν την πειρατεία ουδεις...
    nefos
    11.10.2005, 17:51
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 10-10-2005 στις 19:14 έγραψε:

    κυριως αυτα που σου στελνουν με e-mail αν ποτε φτασουν...








    @ Kωδικός "Νατάσσα" ελήφθη!
    Dj_kerveros
    12.10.2005, 01:39
    Quote:

    Το μέλος Tipota στις 10-10-2005 στις 17:08 έγραψε:

    Εχω διαπιστωσει πως τα τελευταια χρονια με την συνεχη προσβαση στο ιντερνετ
    οτι ο κοσμος απλα καθεται και κατεβαζει .
    Ειναι τοσες πολες οι ποσοτητες και αδυνατει να τις ακουσει με Προσοχή.
    Διοτι η μουσικη χρειαζεται χρονο και προσοχη οταν την ακους.
    Για μενα ειναι ενα προβλημα του ακροατη . Του αρεσει να εχει πολλα σημερα και ας μην τον εδιαφερουν.Γινεται συλλεκτης. Συλλεκτης, ειναι ενας τροπος για να μην ακους μουσικη.

    Αλλα να μου πεις πολλοι δεν εχουν καταλαβει την λεξη απληστια.

    Το σκηνικο θα συνεχιζεται και τα αυτια θα παραμενουν μωρά :)






    Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Κάποια περίοδο κατέβαζα μόνο από το internet και έφτασε μία στιγμη που είχα πάνω από 2000 τραγούδια και γνώριζα μόνο τα 500!!!
    Γι' αυτό είναι χίλιες φορές καλύτερα να δώσεις 20€ για ένα cd το οποίο θα λιώσεις στο cd player ακουγωντάς το και 2 και 3 φορές!!