ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Το αγαπημένο σας instrumental κομμάτι

    billaros
    20.02.2009, 15:37

    Ολόκληρο το album "O γύρος της μέρας σε 80 κόσμους" από Διάφανα κρίνα

    Steve Vai - For the love of God ,Tender Surrender ,The attidude song

    Eric Johnson - Manhattan

    John Petrucci - Lost wihtout you, Glasgow kiss

    Dream Theater - Erotomania ,Hell's kitchen ,Overture 1928 ,The dance of eternity ,The ytse jam

    Liquid Tension Experiment - Freedom of speech ,State of grace ,Universal mind ,Biacident

    Dixie Dregs - Take it off the top

    Rush - YYZ

    Apocalyptica - Worlds collide

     

    και άλλα διάφορα...

     


    davi
    05.09.2010, 16:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 21-02-2006 στις 14:02 έγραψε...

    Quote:

    ψαχνω απεγνωσμενα να βρω μονο τη μουσικη απο τα παρακατω τραγουδια<παρτο φεγγαρι κ καντο βερα μου,πολιτικη κουζινα(στα λιμανια)>μαρινελλα θεοδωριδου.καραοκε δηλαδη,μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει??????ευχαριστω!!!!!!!!:)

     

     




    Θα συμφωνήσω μαζί σου!
    Το Last of The Mohicans είναι και εμένα το αγαπήμενο μου και τρελαίνομαι επισης!
    (Βεβαια εμενα είναι και η αγαπημένη μου ταινία η συγκεκριμένη αλλά αυτό δεν ειναι του παρόντος!)





    sundaybellou
    06.09.2010, 21:18

    The Shadows-Apache {#emotions_dlg.lol}


    yiannisyiannis
    11.03.2012, 23:26

    Όταν ξεκίνησε το συγκεκριμένο topic, δεν υπήρχε η δυνατότητα να ενσωματωθούν βίντεο στο ΜΗ. Παραθέτω ότι είχα γράψει πριν 9 χρόνια, αυτή τη φορά μαζί με τα αντίστοιχα βίντεο.

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 05-06-2003 στις 09:51 έγραψε...

    Νομίζω είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κανείς απόλυτα πιο είναι το αγαπημένο του οργανικό κομμάτι (instrumental στην ...νεοελληνική). Επειδή κάθε στιγμή οι διαθέσεις αλλάζουν και οι μουσικές χρωματίζουν συναισθηματικά κι ακολουθούν τις διαθέσεις μας, η όλη κατάσταση είναι ολίγον τι ρευστή. Για να μη μακρηγορώ, θα επιλέξω με πόνο δύο κομμάτια, αποκλείοντας πολλά άλλα, εξίσου υπέροχα. Ένα ελληνικό κι ένα ξένο.
    1. Το Μινόρε του τεκέ, του Χαλκιά, ο οποίος έβγαινε με το ψευδώνυμο Jack Gregory. Πρόκειται για ένα ιστορικό κομμάτι, αφού είναι η πρώτη ηχογράφηση με μπουζούκι που έγινε ποτέ. Η ηχογράφηση έγινε το 1928 σε δίσκο γραμμοφώνου 78 στροφών, όχι εδώ αλλά...στην Αμερική. (Οι πρώτες ηχογραφήσεις με μπουζούκι στην Ελλάδα άρχισαν το 1932 με το Βαμβακάρη, σηματοδοτώντας και την αρχή του τέλους του σμυρναίικου τραγουδιού). Το μινόρε του τεκέ, αποτελεί ένα εξαιρετικό δείγμα μουσικής γραφής, γραμμένο στην οκτάηχο, (σε ήχο τρίτο του σκληρού διατόνου) και αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για πολλούς μεταγενέστερους. Ο μεγάλος αδικοχαμένος Γιάννης Παπαιωάννου δήλωνε, ότι εξαιτίας αυτού του τραγουδιού, που όμοιό του δεν έχει γραφτεί, είχε το ερέθισμα να ασχοληθεί με το μπουζούκι. Τέλος ο σημαντικός λαϊκός συνθέτης Περιστέρης, το 1947 έβαλε στίχους στο Μινόρε του τεκέ, αφού του έκανε και κάποιες...μικροεπεμβάσεις και προέκυψε το πολύ γνωστό σε όλους μας ρεμπέτικο το Μινόρε της αυγής. Όποιος επιθυμεί να έχει στη μουσική του βιβλιοθήκη την αυθεντική ιστορική ηχογράφηση του 1928, μπορώ ευχαρίστως να τη στείλω σε μορφή mp3.
    2. O Ροζ πάνθηρας του Χένρι Μαντσίνι. Είναι ένα εξαιρετικό κομμάτι καταπληκτικής έμπνευσης. Ο Μαντσίνι πειραματίζεται με τη χρωματική κλίμακα, πετυχαίνοντας να συνθέσει ένα μοναδικό έργο, που δεν συνδυάζει μόνο ρυθμό, κίνηση και συναίσθημα, αλλά είναι διανθισμένο και με μια πανέμορφη μελωδία, το θέμα της οποίας εξελίσσεται κι επαναλαμβάνεται σε όλο το έργο, δίχως να σε κουράζει. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να συνθέσει κάποιος ένα τόσο ολοκληρωμένο και συνάμα μελωδικό κομμάτι, γραμμένο σε μια τόσο βαριά κλίμακα. Κάτι αντίστοιχο στην ελληνική μουσική κατάφερε ο Χιώτης.


    cobal
    12.03.2012, 00:54
    Metallica - Orion
    yiannisyiannis
    12.03.2012, 17:09

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 12-03-2012 17:19 ]


    Drtrel
    26.02.2013, 03:23
    HANS ZIMMER
    geotso
    14.03.2013, 12:22

    Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό: "Το βαλς του Γάμου" της Καραΐνδρου από τον "Μελισσοκόμο"


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    14.03.2013, 16:26

     Ε.Σ.