ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.856 μέλη

    Απόψε στις 10 τα πενηντάχρονα της Eurovision.

    ph
    22.10.2005, 19:39

    Καμμιά πρόβλεψη γι' απόψε? Εγώ βλέπω νικητές τους ΑΒΒΑ.
    nikostheater
    22.10.2005, 22:34
    Αυτο δεν ειναι προβλεψη,ειναι στανταρ!
    knowingmeknowingyou
    23.10.2005, 23:08
    xaxaxaxaxax!!!!!
    Fysika k 8a nikouse to Waterloo ths Anni-Frid
    tou Benny
    tou Bjorn
    k ths Agnetha

    skallllllllllll



    επισυναπτόμενα: abba_brighton_presspose1.jpg 
    ph
    23.10.2005, 23:12
    Αυτή τη βεβαιότητα την εκφράζετε κατόπιν εορτής όμως. Εξάλλου η τελική πεντάδα είχε και εκπλήξεις (Παπαρίζου). Αντε να δω. Τους μάγκες να τους κάνουμε πριν, όχι μετά. Ε?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ph στις 23-10-2005 23:13 ]
    knowingmeknowingyou
    23.10.2005, 23:52
    Ουπς όχι φιλαράκο εγώ σήμερα έίδα το θεματάκι κ είπα να πανηγυρίσω!
    Κ αν θες να μάθεις μάλλον θα είμαι απο τα λίγα άτομα που ψήφισαν ABBA χθές από Ελλάδα...
    Όσο για το αν θα έβγαιναν πρώτοι το ήξερα,τί να κάνουμε τους ακούω από μωρό κ δε θα σταματώ να τραγουδώώώώώω ποτέέέέ.....
    No more carefree laughter
    silence ever after
    walking through an empty house
    tears in my eyes
    here is where the story ends
    this is goodbye

    Knowing me, knowing you
    there is nothing we can do
    knowing me, knowing you
    we just have to face it
    this time we’re through
    breaking up is never easy I know
    but I have to go
    knowing me, knowing you
    it’s the best I can do

    Mem’ries, good days, bad days
    they’ll be with me always
    in these old familiar rooms
    children would play
    now there’s only emptiness
    nothing to say

    Knowing me, knowing you
    there is nothing we can do
    knowing me, knowing you
    we just have to face it
    this time we’re through
    breaking up is never easy I know
    but I have to go
    knowing me, knowing you
    it’s the best I can do




    επισυναπτόμενα: abba34.jpg 
    kalouka
    24.10.2005, 08:33
    νομίζω ότι δεν είχε κανείς αμφιβολία απο τότε που ανακοινώθηκαν οι υποψήφιοι η διαφορά ήταν ο΄τι έσπασαν τα νεύρα μου με την προτροπή να ψηφίσουμε το δικό μας . μάλλον καταλοιπο μας έμεινε
    doritsa78
    24.10.2005, 12:56
    Μπραβο μας!Τα καταφεραμε παλι.Ειναι πολυ καλη η θεση που πηραμε,μπροστα στους καλλιτεχνες που εχουν αφησει ιστορια. Ας πιουμε σ'αυτο.ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΕΝΑ.
    ageras
    24.10.2005, 13:22
    Θα συμφωνήσω μαζί σου doritsa.Στην υγειά της Έλενας λοιπόν
    nikos_music
    24.10.2005, 23:48
    Δυστυχώς με απογοήτευσε η βραδιά από θέμα οργάνωσης αλλά και επιλογής τραγουδιών για τον τελικό. Φυσικά το άξιζαν οι ΑΒΒΑ αλλά το αξιζαν και άλλα τόσα τραγούδια που πολλά δεν υπήρχαν στα 14 αγαπημένα.
    Θα προτιμούσα να παιχτούν όλα live και να λείπει το μπαλέτο που δεν έιχε διαφορά με τα μπαλέτα τύπου ciao Ant1..Γενικώς ήταν φτωχό και δεν με συκίνησε όπως περίμενα(το παρακαλουθώ από πολύ μικρός και το έχω συνδέσει με ωραίες αναμνήσεις...)
    Από τον διαγωνισμό έχουν περάσει θρύλοι από όλες τι χωρες που απουσίαζαν(Νάνα Μούσχουρη, Βίκυ Λέανδρος, Celine Dion, ABBA,Ηulio Iglesias, κ.α).
    Μάλιστα η απουσία των ABBA ήταν προκλητική κατα τη γνώμη διότι έιχαν αρνηθεί από την αρχή να πάρουν μέρος σε αυτή την επέτειο.
    Eπίσης στα βίντεο δεν έδειξαν σπουδαίες συμμετοχές ( Μαρινέλλα η οποία είχε μια παρα πολυ καλή εμφανιση το 1974, τη χρονια των ΑΒΒΑ όπου όποιος την έχει δει θα καταλάβει πως αδικήθηκε η συμμετοχή και ας ήταν χαζοτράγουδο, αφού η Μαρινέλλα παρόλο το μεγάλο της τρακ ήταν η καλύτερη φωνή και η πιο καλή παρουσία μαζί με τους ABBA). ¶λλωστε και το WATERLOO για όσους θα μου πουν τώρα "τι γράφει αυτός;" δεν ήταν σε ποίηση Καββαδία ούτε μουσική του Pederecki.Η για αν το θέσω πιο σωστά δεν είχε καμιά διαφορά απο αυτό του Κατσαρού. Απλως το δικό μας ήταν ελληνικό φεστιβαλικό της εποχής κάτι που δεν συγκινούσε τους ξένους "φίλους" μας.
    Επίσης πως γίνεται 2 από τις πιο εφάνταστες συνθέσεις και παρουσιάσεις τραγουδιών-1995, SECRET GARDEN "Nocturne" και 1996,Eimar Quinn THE VOICE, πέρασαν στο περιθώριο. Αφού η E.Quinn που βρισκόταν στη σκηνή έκανε δευτερες φωνές σε άλλα τραγουδια του διαγωνισμού και ευτυχώς στο τέλος είπε μια στροφη απο το φανταστικό εκείνο κέλτικο τραγούδι της.
    Το μονο καλό ήταν τα αστεία βίντεο και μερικά βίντεο με τις γυναικάρες που πήγαν στον διαγωνισμο...διότι είναι και αυτό στο παιχνίδι.....lol
    malastrana
    26.10.2005, 01:30
    Το τραγούδι των ΑBBA είναι υπέροχο και δικαίως βγήκε. Απ' αυτά που δίνουν στον όρο "ποπ", καλή έννοια. Δεν θεωρώ ότι το τραγούδι της Παπαρίζου άξιζε να είναι στα πέντε καλύτερα, ούτε καν στα 14 επικρατέστερα μέσα σε 50 χρόνια διαγωνισμού, λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει...Πολύ κακώς έλειπαν απ' τη 14άδα τα τραγούδια της Βίκυς Λέανδρος, κυρίως το L' amour e bleau ( δεν ξέρω πώς γράφεται στα γαλλικά). Και δεν είναι πολύ λυπηρό που τα μέλη του συγκροτήματος ABBA, τώρα ούτε καν μιλάνε μεταξύ τους???
    pastella
    26.10.2005, 01:40
    Όντως έλειπαν κομμάτια κλασσικά και αδικηθηκαν πολλοί και στη θέση τους μπήκαν άλλοι όπως η Έλενα αλλα και κάτι τρελά τύπου Sertab & Dana International. Γενικά δεν κατάλαβα με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν τα 14 τραγούδια.

    Πάντως εμένα με τράβηξε να το δω σε αντίθεση με τους ετήσιους διαγωνισμούς, και αυτό ίσως γιατί είχε κάποια καλά τραγούδια.Πάλι καλά που δεν βγάλαν πρώτους κανέναν άλλον και η τριάδα είναι καλή.

    Τέλος ειδικά η απουσία των ΑΒΒΑ προκλητική... όπως και άλλων καλλιτεχνών που στη συνέχεια χτίσαν καριέρες!Δυστυχώς η βραδιά έχασε παρα πολλά από την απουσία των ΑΒΒΑ και το ότι ανέβηκε κάποιος "εκπρόσωπος" για να παραλάβει το βραβείο...Ισως τελικα να ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα αν ήταν και αυτοί εκεί.

    Όσο για το ότι δεν μιλάνε μεταξύ τους...δεν το έχω ακούσει αυτό η αλήθεια malastrana...Ξέρεις κάτι παραπάνω?
    malastrana
    28.10.2005, 00:22
    Eγώ όχι, το δελτίο ειδήσεων του Σταρ είπε ότι διαλύθηκαν λόγω καυγάδων και σιγά-σιγά οι σχέσεις τους έγιναν σχεδόν εχθρικές. Θα μου πείς τώρα, είναι σοβαρή πηγή αυτό το δελτίο???Το θέμα είναι ότι έδειξαν βίντεο με δήλωση του ενός απ' τους άνδρες του γκρουπ ( δεν ξέρω ονόματα), μια μέρα μετά τη βράβευση, που είπε με το ψυχρότερο ύφος του κόσμου: "Εντάξει, ωραία είναι που το τραγούδι βγήκε πρώτο στα πενηντάχρονα, αλλά εμείς έχουμε διαλυθεί απ' το 1982. Η υπόθεση για μας έχει τελειώσει" Ούτε ένα χαμόγελο, ούτε λίγη συγκίνηση...Πάγωσα που τον είδα...κρίμα!!!